Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

5 Members and 14 Guests are viewing this topic.

Ionut

Botu este consilier al lui Neaga. Teoretic el tine mai mult legatura cu noi pe tema A8 si A7.

VictorC


ovideatza

Nu prea are sens Suceava-Tg Neamt ca in imagine.

Continuarea A7 spre Nord este de la Pascani spre Suceava si Siret, urmand ca accesul pe A8 spre Transilvania sa se faca prin nodul A7/A8.

horatiu.cosma

E o imagine din slide-urile lui Dancila cu care a mers prin Oman, Yemen & co.

pasadia

Culori diferite... care e A si care e DX?

pest1969

Momentan, pesiunea ar trebui pusa pe centura Bacau care e parte din A7. E cam singura bucata cu sanse reale de implementare. Restul sunt mai mult in mintea si visurile noastre.
Socitatea civila sau opozitia din parlament ar trebui sa-si canalizeze energia in directia rezolvarii problemelor de la Centura Bacau.

voicul

Si care mai sunt problemele acolo? (am uitat de cand nu se face nimic).
Constructor e UMB. Au semnat contractul?

Europiu

The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

VictorC

Quote from: ovideatza on November 07, 2018, 08:42:51 PM
Nu prea are sens Suceava-Tg Neamt ca in imagine.

Continuarea A7 spre Nord este de la Pascani spre Suceava si Siret, urmand ca accesul pe A8 spre Transilvania sa se faca prin nodul A7/A8.

Doar nu te-ai fi gândit că propuneam eu așa ceva :))

https://monitorizari.hotnews.ro/stiri-infrastructura_articole-22800576-guvernul-dancil-modific-din-pix-traseul-unei-alte-autostr-zii-planificate-moldova-vrea-fac-ppp-neam-suceava-master-plan-exist-alt-traseu-stabilit-pentru-nordul-regiunii.htm

dr4qul4

Mie mi se pare destul de logica aceasta harta. Cel putin ar tb studiat la nivel de SF.
Intre Tg Neamt si Motca avem doar 15 km. Asa ca legatura intre SV si A8 paote safie oriunde pe acolo. Daca mergi direct de la Pascani la Suceava, ocolesti Falticeniul.
Poate ca portiunea comuna A7-A8 (Pascani Tg Neamt) ar tb facuta la 3 benzi (sau lasat loc pt extindere ulterioara).
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

ovideatza

#2155
^^Victor - nu stiam de unde ai luat foto, nu ma gandeam ca e propunerea ta.

Legat de Pascani, nu cred ca A7 va "debarca" in oras. Clar va fi pe langa, probabil undeva spre Motca, cam ca DN2 acum?
Si de acolo spre Pascani se merge pe DN. Nici prin Falticeni nu cred ca trece exact pe langa, nu e studiat nici un traseu pe acolo, nu? Va fi probabil la ceva departare. Oricum 5-10 km departare pt orice oras nu e mare lucru.
Asta in ideea ca A7 va fi pe langa DN2 in acea zona, si nu "dupa dealuri" Pascani-Dolhasca-Suceava, desi pe acolo e CF-ul...dar cine poate sa spuna asta la acest moment...

NGC

VO Bacau

Acum ca se poate verifica si public, trec aici o informatie comunicata saptamana trecuta de vrabiute.

CNAIR a "reevaluat" oferta celor de la ICTAS si a cautat iar nod in papura, asa ca au respins din nou oferta lor.
De data asta motivul este ca nu ar fi raspuns la solicitarea de prelungire a valabilitatii ofertei si a garantiei de participare.
ICTAS a contestat decizia.

vancouver

Daca este cum zice CNAIR, nu prea mai au sanse de succes cei de la ICTAS. Chit ca este o sicanare. Singura sansa pe care o au, daca CNAIR le-a cerut prelungirea ofertei si garantiei si le-a pus un termen exagerat de scurt, neverosimil.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Gendan

#2158
@ovideatza

Eu sunt plecat din Falticeni. Mi-ar placea sa cred ca A7 va trece pe langa orasul meu natal, dar ma indoiesc. Nu prea ar avea sens, sa treci autostrada peste interfluvii inalte, cu vai destul de adanci, cand ai varianta vaii Siretului + valea Sucevei. De asta m-am inscris eu pe forum, sa rog pe cineva sa intrebe de centura Falticeniului. Raspunsul de atunci a fost bla-bla, A7 va fi centura. Ma indoiesc.

Earthchild

#2159
@vancouver

Astept sa se termine piesa asta proasta si sa se infiga odata cazmaua in tronsonul asta!
UMB sau ICTAS. Parca ar fi batalia de la Podul Inalt.