News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

punktnet

#6840

Mai presus de orice, principala problema este ca nu se respecta distanta de siguranta intre vehicule.
Restul doar deriva din aceasta manie a romanului sa mearga "in curu aluia din fata"
Just kidding.

gruiarew

Cine mergea în curul cui? Că nu înțeleg la ce te referi.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

punktnet

Toti care merg pe autostrada in Romania.
Sau intre timp 40 de metri s-au mai scurtat?
Just kidding.

rrich1974

Poate se refera asa, la modul general, si are perfecta dreptate.
Mersul asta  la distanta mica are in principal o conotatie psihologica: vezi ba ca vin peste tine, da-te la o parte din fata mea!
Politia ar trebui sa sanctioneze si nepastrarea distantei de minimum 2 secunde intre vehicule. Nu am auzit sa sanctioneze asa ceva.

b1

În codul rutier din 2006 am găsit aceste 2 indicatoare rutiere. Nu știu dacă mai sunt valabile, și nici nu le-am întâlnit până acum pe șosele.



Powered by API/PUM imgur uploader
Gândirea de grup presupune că valorile grupului nu sunt doar indicate, ci și corecte și bune.
--------------------------------------------------
Un pic de istorie 1, un pic de istorie 2, un pic de istorie 3, un pic de istorie 4, un pic de istorie 5, un pic de istorie 6, un pic de istorie 7, un pic de istorie 8, un pic de istorie 9, un pic de istorie 10 (Nou)

gruiarew

Credeam că iar e de vină ăla cu camera.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

punktnet

Toti cei din clip gresesc, fiecare cu particica lui. Doar sansa a facut sa nu va imprastiati pe sosea.
Just kidding.

gruiarew

Chiar eram curios când apare primul să-mi bage de vină  :lol:
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

dargauda

#6848
https://www.youtube.com/watch?v=wubr-QqmzKU&t=6s&ab_channel=BucovinaMedia

Bătrână, accidentată mortal pe trecerea de pietoni de șoferița unui BMW care circula cu viteză

O femeie de 76 de ani, din comuna Dumbrăveni, Suceava, a fost lovită mortal pe trecerea de pietoni vineri, 6 august.

sursa https://ziare.com/stiri/eveniment/batrana-suceava-accident-mortal-trecere-pietoni-1694270

Aici avem o mare problema cu legislatia de circulatie in localitate,care limiteaza viteza de circulatie la 50 km/h dar defat nimeni nu mere cu 50 pentru ca radaru nu te opreste numai daca depasesti 59km/h, si si amenda primesti dupa acea 10km-etri ,dupa mine aici ar tebui umblat repede si schimbat legislatia ,ca aceasta sa dispara din legislatie si comportamentu soferilor si al politistilor ,50 maxim ca in alte state europene.
Ca altfel o sa fie inca multe acidente asemanatore,unde viteza legala este 50 si soferul merge cu 60 uita de viteza sau din neatentie si are deja 70km/h care ese si vina politicienilor (criminali)care nu schimba legea.

b1

@dargauda, este normal ca șoferii să nu respecte limitele de viteză pentru că pe drumuri sunt amplasate foarte multe limitări de viteză stupide, cum ar fi aici unde, deși sunt 2 benzi pe sens, limita este de 30 km/h. Pe de altă parte mi se pare normal ca toți șoferii să încetinească la trecerile de pietoni, mai ales că trecerea este destul de bine semnalizată.  >:(
Gândirea de grup presupune că valorile grupului nu sunt doar indicate, ci și corecte și bune.
--------------------------------------------------
Un pic de istorie 1, un pic de istorie 2, un pic de istorie 3, un pic de istorie 4, un pic de istorie 5, un pic de istorie 6, un pic de istorie 7, un pic de istorie 8, un pic de istorie 9, un pic de istorie 10 (Nou)

TVlad

#6850
Exact, multe limite sint impuse prosteste sau cu rea intentie (pentru a aplica amenzi). Cu limita 50km/h sau fara, cu amenda de la 50+10 sau nu, accidente se vor intimpla mereu din neatentie sau din alte cauze.

Citisem undeva - si mi s-a parut foarte interesanta obsevatia - ca daca nu ar exista nici o limita, soferii ar circula, in general, cu viteza pe care o considera sigura si adaptata caracteristicilor acelui tronson de drum. Distributia vitezelor individuale se centreaza gausian pe o viteza mediana ce poate fi aleasa ulterior ca viteza limita legala. Pentru ca exista si o dispersie in jurul mediei, se aplica o toleranta corespunzatoare de sigma km/h.

Dan74

Ieri in nod Turda pe A3 mergeam cu 125 km/h pe sens Campia Turzii Gilau pe banda 1 la iesirea spre A10. La un moment dat vine tare o masina pe banda 2, ajunge cam in dreptul meu si brusc franeaza si trage dreapta si iese de pe autostrada, mergand aproape perpendicular pe banda 1. Noroc ca cel din spatele meu nu avea viteza mare si nu s-au ciocnit.
Nu inteleg astfel de manevre, indicatoare sunt, dar mergi ca nebunu pe banda 2 si brusc sesizezi ca tu vrei sa iesi de pe autostrada? Am vazut ca avea nr. de HD.

adiarc

astazi am trecut pe DN1,in zona Beclean,langa Făgăraș,BV...unde  avut loc acel accident groaznic de curand.....cel putin 7 stâlpișori nu mai exista.....bani cheltuiti aiurea sau hai sa ne facem ca muncim...
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

rrich1974

Trecerile astea de pietoni prin sate sunt chiar aiurea. Daca nu ar fi fost trecere, batrana aia se asigura si era acuma in viata.
Este vorba de o filosofie de viata nenaturala, implementata fortat de sus. Trecerile de pietoni sunt justificate acolo unde traficul este chiar aglomerat si nu exista posibilitatea sa gasesti o potrita sa traversezi.

Hercule

Locul accidentului e aici: https://www.google.ro/maps/@47.6601813,26.4192512,3a,75y,99.24h,85.43t/data=!3m6!1e1!3m4!1sXciG5KjG9nI5wT7vU8i9Fw!2e0!7i13312!8i6656

Mie nu mi se pare viteza prea mare (comparand cu celelalte masini), cred ca pur si simplu n-a vazut-o. Oricum, oribil accident.
Deșteaptă-te române!