Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 10 Guests are viewing this topic.

Allex

Subscriu si eu la ce a spus @bogdymol mai sus. Cred ca Ploiesti - Siret era cel mai ok, chit ca se mai continua inca ~ 20 km pe DEx pana la Siret de la Milisauti, pana la urma vorbim de acelasi drum si putem disctua despre el aici, la gramada. La fel cum unele postari despre DN7 sau DN68A apar pe forumul A1 Bucuresti - Nadlac.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

naivu

#7261
Pt a combina @Ionut cu @bogdymol, s-ar putea denumi A7 Ploiesti-Radauti  :) ; Radauti este motivul pt care A7 nu a ramas pe valea Siretului si pt care A7 ramane A de la Suceava la Milisauti.
LE: Ideal ar fi sa pastram tot proiectul Ploiesti-Siret in acelasi thread, indiferent cat este A si cat DX; separarea in thread-uri de A si thread-uri de DX mi s-a parut intotdeauna artificiala! (As merge, de exemplu, pana la a reuni in thread-ul A4 Constanta-VamaVeche, Braila-Tulcea-Constanta, pod Braila, Braila-Galati, Braila-Buzau si Braila-Focsani).

b1

Milișăuți (în germană Milleschoutz) este un oraș în județul Suceava, Bucovina, România, format din localitățile componente Bădeuți și Milișăuți (reședința), și din satele Gara și Lunca. La recensământul din anul 2011, localitatea avea o populație de 5.005 locuitori, fiind al cincisprezecelea centru urban ca mărime al județului. A fost declarat oraș prin Legea 83/2004, împreună cu alte 7 localități din județul Suceava.

Caracterul rural al localității s-a menținut și după promovarea la rangul de oraș. Astfel, așezarea este cunoscută în special pentru producțiile de varză și de castraveți, devenite în timp o carte de vizită pentru Milișăuți. Cu toate acestea, se observă o oarecare tendință de trecere de la sat la oraș, în ceea ce privește aspectul localității. :lol:  :lol:  :lol:

Wikipedia.
Gândirea de grup presupune că valorile grupului nu sunt doar indicate, ci și corecte și bune.
--------------------------------------------------
Un pic de istorie 1, un pic de istorie 2, un pic de istorie 3, un pic de istorie 4, un pic de istorie 5, un pic de istorie 6, un pic de istorie 7, un pic de istorie 8, un pic de istorie 9, un pic de istorie 10 (Nou)

Ionut

Și Nădlac? Sau Borș?
Sau megalopolisul Turda.

NGC

"EXECUȚIE LUCRĂRI AUTOSTRADA PLOIESTI-BUZAU LOT 3 Pietroasele – Municipiul Buzau km 49+350 – km 63+250"

Au ajuns primele 3 contestatii. Au contestat TEKFEN, asocierea condusa de DANLIN si asocierea condusa de NUROL.

survola

^ Turda este oraș de pe vremea romanilor.

alexV

A1 Bucuresti - Arad. A3 Tg. Mures - Oradea. A7 Ploiesti - Suceava.
E mai cumsecade decat sa treci Nadlac, Bors sau Milisauti.

tudor

Gazda face regulile.
Sunt o gramabda de variante:
Bucuresti-Siret ( capitala - locul unde se termina harta)
sau
Dumbrava-Milisauti  (ca acolo incepe si se termina)
sau
Ploiesti - Suceava (ca alea sunt orasele mai mari de langa capete)
sau
Bucuresti - Pascani (ca asa era cunoscuta)
sau
Bucuresti - Milisauti/Suceava/Radauti  ( ca asa este/va fi cunoscuta)
sau...

De ce ar fi important cum se numeste threadul asta?
Nu sugerez mai explicit ca deja sunt off topic

danpandrea

Zic să lăsăm numele thread-ului deoparte. Mă îngrijorează că @NGC a zis "primele 3 contestații", semn că balul abia a început.

reed

Pentru mine poate sa fie Pocreaca-Cuca Macaii,atata timp cat este Autostrada.Astea-s copilarii,in lipsa de cupe de excavator pe teren,vorbim discutii.

Allex

Avand in vedere faptul ca acesta este un forum destul de serios si foarte bine pus la punct cred ca numele topicului este si el important. Ceea ce vroiam sa sugerez este ca se putea discuta si despre ultimul segment pana la Siret tot aici daca tot e vorba de acelasi drum. Si de aici denumirea de "Autostrada A7 Ploiesti - Siret" mi se pare a fi cea mai ok. Dar asta e doar parerea mea. (Si asta e ultimul comentariu pe care il fac cu privire la nume)

Legat de contestatii, s-ar putea afla si ce anume a contestat fiecare?
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Siciltir

Nu e deajuns că s a schimbat grafica forumului, acum si denumirea threadului. Cand am deschis prima dată după redenumire am crezut că e vorba de altă autostradă,  nu mă dumiream. Acum pe bune, cum suna Siret si cum sună Milisauti?!!?

Ionut

Hai, încă vreo 10 pagini pe tema asta. Dacă se poate. Se poate!

NGC

"EXECUȚIE LUCRĂRI AUTOSTRADA PLOIESTI-BUZAU LOT 3 Pietroasele – Municipiul Buzau km 49+350 – km 63+250"

Quote from: NGC on March 07, 2022, 07:51:14 PMVrabiutele spun ca ceilalti ofertanti au fost descalificati, inclusiv MAPA INSAAT care ar fi in mod normal pe locul 2. [...] Sunt curios daca depun contestatie.

Quote from: danpandrea on March 21, 2022, 01:38:30 PMMă îngrijorează că @NGC a zis "primele 3 contestații", semn că balul abia a început.

Era clar ca MAPA INSAAT nu va contesta, dar ma asteptam la inca o contestatie. Pana la urma am ramas cu 3 contestatii pentru lotul 3.

Nevrax18

Din experiența voastă, sunt multe/puține 3 contestații? Cam la ce interval de timp să ne așteptăm pt soluționarea lor?