Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 14 Guests are viewing this topic.

TeoH9

De loturile A3 mai de la Vest se mai stie ceva? Progreseaza in vreun fel proiectarea la Precon si Erbasu?
Cam prea multa liniste, sper sa nu fie linistea aia specifica copiilor, care prevesteste ca au facut vreo prostie.

Iceman

Ca și concluzie după ultima filmare a lui Cristian... UMB între Zimbor și Poarta Sălajului în mai iunie va monta grinzile și pedalele, iulie august supra betonare structuri, septembrie octombrie balast stabilizat și strat binder 😎

Voicu

@Cristian 74 pe la Nădășelu, de unde raporta Horațiu o nouă alunecare, apuci cândva să dai o privire?

Cristian 74

@Voicu nu prea curând. În afară de asta nu e nimic prin zonă. Poate s-a oprit @raulbogdan23 azi pe acolo.

raulbogdan23

#34834
Din pacate nu am oprit azi la Nadaselu, dar pot sa confirm, e reactivata vechea alunecare din dealul de la Nadaselu imediat dupa viaduct (unde s-a completat cu piatra).

LE: Gasiti aici o filmare mai veche unde avem deja zona refacuta dupa alunecarea initiala si unde au pus piatra. Aici pare ca a plecat iar. https://youtu.be/yxrd0jyCbAg?si=DQrtRitqQCdu2xp_&t=108

In rest pana la Topa nu se intampla mai nimic, doar la Mihaiesti sus pe deal 2 foreze Zublin lucrau.

marinul

@TeoH9 Erbasu e in prima luna de proiectare, e normal sa fie liniste
Precon nu stiu daca a primit ordin de incepere, poate stie cineva mai multe
Nusfalau-Suplacu de Barcau a inceput sa se aglomereze, am depasit 3 autovehicule  :lol: record personal

dr4qul4

pe Cestrin, la Precon apare Stadiu fizic  0.5%.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

mirceaeliade

^apare asa de vreo 5 ani...    :((

StefanCelMare

Încurajator e că la dealul de la Zimbor nu au apărut alunecări.
Deși a fost lăsat o toamnă și o primăvară fără amenajări de scurgere a apei, pare că a rezistat.
Poate-poate avem în sfârșit un pic de noroc pe A3-ul ăsta Cluj-Oradea.
În rest, ce să zic, mobilizare redusă dar măcar mișcă ceva, nu e pustiu.
Și 10-20% pe an dacă fac (0,8-1,5% pe lună), parcă tot e ceva mai bine decât zero absolut sau procente de-alea de tip 3-4% pe an (de la structurile subcontractate).
Nu știu alții cum sunt, dar eu când văd pustiu-pustiu pe loturile astea, am traume istorice (parcă văd viaductul de la Suplacu, rămas zeci de ani neterminat).

alecu26

Sa vedem un pic si cu ploile astea cum vor sta dealurile.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Cristian 74


Ionut

O să ajung în 2-3 filmări ca la Pizzarotti și Aktor pe A10. Adică să nu mă mai uit deloc.
N-ai tu nicio vină, evident.

:rant:

Ionut

ACUM este momentul să ne susțineți dacă vreți să existe în continuare Asociația Pro Infrastructură, adică singura voce independentă care monitorizează toate proiectele majore de infrastructură de transport din țară. Direcționați 3,5% pentru API în caz că nu ați făcut-o deja. Aproximativ 15400 RON au fost strânși în 2023 prin campania 3,5%.

Știți ce aveți de făcut? De aici descărcați Declarația 230 pre-completată cu datele noastre.
Nu știți și/sau aveți întrebări? Găsiți detalii și explicații pe thread-ul dedicat.

M-U-L-Ț-U-M-I-M!

horatiu.cosma

Ordin începere pe Chiribis - Biharia: mai 2025.

A trebuit să îi oblige CNSC să semneze contractul pe care erau obligați din august să îl semneze.

Acum amână începerea contractului cu un an. Doar ca să își acopere posteriorul până se termină procesele pe contractul vechi.

Absolut mizerabili. Îi doare undeva de A3.

TeoH9