News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

NGC

Quote from: icristian on April 21, 2016, 08:15:05 PM
Cateva termene pentru 2 proiecte ale centurii bucuresti.
Multumim Cutter si Horatiu  :gj:

Quote
Am primit întrebări legate de cele două proiecte de pe Centură pe care le-am menționat fără a da detalii în postarea anterioară: giratoriul de la Tunari și pasajul de la Domnești.

Revin cu ultimele informații și un calendar asupra celor două proiecte obținut de la CNADNR de colegul meu Horatiu. Cred că este esențial ca publicul să fie informat, să fie explicate procedurile și să fie date termene clare. Durata de implementare a proiectelor e importantă - toți vrem să fie gata cît mai repede, dar mai important este să avem o predictibilitate. E înnebunitor cînd nu știi ce se întîmplă, cînd autoritățile tac mîlc sau cînd proiectele "se blochează" și nu se ia nici o decizie.

Așadar, referitor la giratoriul de la Tunari:
- 9 mai: termen pentru lansarea cererii de oferte pentru găsirea unui constructor
- 25 mai: deschiderea ofertelor (după termenul legal de 15 zile)
- 26 mai - 20 iunie: analiza ofertelor
- 21 iunie: desemnarea constructorului
(dacă procedura se contestă, se poate prelungi încă 26 de zile)
- este necesară alocarea resurselor financiare pentru lucrare la rectificarea bugetară (cc Vlad Voiculescu)
- durata de execuție este estimată la 5 luni.
- punînd totul cap la cap rezultă că la sfîrșitul anului ar trebui să avem această intersecție funcțională.

Este gata "Proiectul de HOTARARE A GUVERNULUI privind declanşarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată care constituie coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes naţional ,,Amenajare intersecţie cu sens giratoriu pe DN CB km 6+000 la Tunari cu DJ 200B"".

http://www.mt.ro/web14/transparenta-decizionala/consultare-publica/acte-normative-in-avizare/1213-hg08062016dtr

Data limita pentru primirea de propuneri/observatii: 19.06.2016

GDPR



NGC

Quote from: adrian rosca on June 08, 2016, 03:59:34 PM
Cumva s-a lipit si sicana de pe DNCB de la baza pasajului existent de acest proiect de HG? Putem obtine si planul de amplasament? :cheers:

Poti vedea in anexa suprafetele din cele 2 imobile expropriate, dar din cate stiu acea cladire apartine altei firme.

NGC

Quote
Așadar, referitor la giratoriul de la Tunari:
- 9 mai: termen pentru lansarea cererii de oferte pentru găsirea unui constructor
- 25 mai: deschiderea ofertelor (după termenul legal de 15 zile)

Am uitat sa scriu in mesajul de mai sus, asa ca trec acum aici doar ca licitatia inca nu s-a lansat.

Horațiu 87

ca sa continui si eu "seria" de vesti proaste o sa va dau niste informatii despre centura Tecuci:
-la "capatul" dinspre DN 24 era pauza totala, nu era nici un muncitor, nici un utilaj (parca au aparut niste prefabricate care par mai proaspete), in rest nimic (fara poze ca nu avea rost)
-in partea opusa (la DN 25), la pasajul peste CF era un logan albastru cu niste "birocrati" care tot gesticulau de zor + un singur utilaj (si acela in stand-by)







NGC

Quote from: NGC20 on May 25, 2016, 08:42:43 AM
Quote from: NGC20 on April 26, 2016, 02:31:48 PM
Quote from: NGC20 on March 24, 2016, 09:44:06 PM
Quote from: NGC20 on March 19, 2015, 07:57:05 AM
Licitatia pentru "Revizuire/Actualizare Studiu de Fezabilitate pentru ,,Varianta de Ocolire Medias"" a fost finalizata, dar rezultatul a fost contestat de LUCA WAY.

[...]

CNSC a emis alaltaieri decizia.

Quote
[...] Obligă autoritatea contractantă la depunerea diligenţelor pentru obţinerea sursei de finanţare în vederea implementării contractului şi la finalizarea procedurii, în termen de 30 zile de la data primirii prezentei.

[...]

Deci daca ei demonstreaza ca au facut tot ce se poate si chiar nu au gasit fonduri, pot sa si anuleze licitatia.

Nu am vrut sa mai scriu despre asta pana cand nu este rezolvata noua contestatie, dar va zic totusi ca CNADNR a anulat din nou licitatia, iar LUCA WAY (loc 1) a contestat din nou la CNSC.

CNSC a respins azi pe fond contestatia LUCA WAY. Sa vedem daca va urma si CAB.

Iar au aparut informatiile mai intai pe forum. :lol: :lol: :lol:
Stiti voi la ce ma refer. ;)

ciprebbe

Si marea intrebare de pe buzele multora din minister : "Cine D-zo e NGC20"   :lol: :lol: :lol:
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

NGC

^^^ National Geographic Channel / Discovery Channel  :p :lol:

Atila60

Centura Careiului,pasaj peste calea ferata










TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)



Cozak