News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 33 Guests are viewing this topic.

dargauda


naivu

#25336
Conform sintezei, Chetani-CTurzii avea prevazut 12 luni pt executie de la zero! Daca era un lot greu i-ar fi prevazut minim 2 ani. In afara de reintrarea Straco in insolventa sau rea vointa, nu vad nici un motiv pt care nu ar fi gata la anul pe vremea asta (nici macar luna iunie, avansata de KWI&LO, nu suna exagerat!).

carutasul

problema cu luna iunie e că vine iarna și nu mai sunt prea multe luni bune de terasamente :) Bine, dacă e ca iarna de anul trecut....

ciprebbe

@tibiV - un fel de fidic rosu, platiti la cantitati si lucrari. Taras de la o factura la alta.
Sa vedem cand apare asta de 15 mil cand se plateste si cum vor continua.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

panzer

Poate s-a mai discutat, dar de ce la Chetani se urca autostrada peste bretea si nu invers?

TibiV

La fel este (va fi) şi la nodul Teiuş pe ST2...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ciprebbe

Pt ca pe A urmeaza imediat pasajul peste DN si cota ei e ridicata, dupa acel pasaj , unde lucreaza acum Marcu, incepe coborarea cu rambleu de max 2m.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

alin_simeriaveche

Intreb si eu, chiar asa de problematica este zona aceea? Nu se gasesc gropi de imprumut pentru terasamente? Eu nu am mai auzit pe santierele noastre sa nu se gaseasca o solutie cu balastul. Stiu ca au fost probleme si pe A10 sau alte santiere dar s-au gasit pana la urma de unde sa ia.

StefanCelMare

#25343
@naivu Podul peste Arieș dinspre Câmpia Turzii e cel care face improbabila deschiderea lotului in iunie-iulie. Dacă ar fi gata structurile, am putea teoretiza despre deschidere in vara lui 2021... o sa fiu eu optimistul cu final 2021 pentru lotul Straco. E posibil, mai ales ca par ajutați. Ori termină,  ori crapă... e cam 50-50.

vasile.silion

Cipri, explicația ta e corectă, dar nu ține în cazul nodului de la Chețani. După cum se vede în imagini, pasajul autostrăzii peste DN e la nivelul înălțimii dealului, poate chiar puțin sub el, pentru că autostrada traversează DN unde acesta urcă spre muchia dealului. Deci, autostradă urcă venind dinspre Iernut ca să supratraverseze breteaua, după care începe să coboare abrupt ca să coboare de pe deal. Eu cred că era mai normal ca breteaua să supratraverseze autostrada, pentru că  A oricum urmează să coboare spre Hădăreni, căci supratraversarea peste DN e sub nivelul dealului pe care vine A.
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

ciprebbe

Ce va bat ca va uitati la imagini de atatia ani si nu vedeti spatial....  :lol:
Acolo autostrada vine cu pod peste Mures si peste CF - care are un gabarit, dupa ce ajunge in culeea viaductului e aproape in plan cota si mai urca usor de tot pana trece de DN.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

vasile.silion

Da, explicația asta e corectă: A supratraversează breteaua în nodul Chețani pentru că A vine pe rambleu dinspre podul peste Mureș și peste calea ferată. Dar nu pentru că urmează să supratraverseze DN. Că o face chiar la cota dealului, sau poate puțin peste, cum zici tu, deși eu cred că supratraversarea DN e puțin sub cota dealului. Dacă ne uităm în pozele lui rocklee pe partea dreaptă a pasajului (cum urci pe DN dinspre Chețani), unde sunt cele două excavatoare, muchia dealului e sus bine. Cred că se sapă chiar un debleu acolo pt autostrada care coboară.
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

alin_simeriaveche

Nu vreau sa enervez pe nimeni. Credeti ca este posibil ca la anul in decembrie sa se circule pe lotul Strabag?

horatiu.cosma


teoneo

Video de pe segmentul proaspăt inaugurat de Autostradă A3 din prima dimineață după inaugurare.
Filmarea începe cu o ieșirea de pe A3 de pe sensul Târgu-Mureș - Luduș, cu parcurgere completă a nodului Iernut, până la depozitul Lidl și reîntoarcere spre autostradă.
Reintrare pe A3, pe același sens, Târgu-Mureș - Luduș.
Parcurgere parcare de la sud de Luduș. Ieșire de pe A3 prin nod Chețani (situat imediat după granița administrativă a orașului Luduș; o parte din nod atinge această graniță, spre DN15).