News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 24 Guests are viewing this topic.

PlayStation

Eu sincer cred ca UMB nu va castiga Poarta Salajui-Nusfalau, avand in vedere ca are cel mai mare tunel din Romania
Acolo trebuie sa castige Astaldi, Tirrena, Strabag sau Porr
Ei sunt niste constructori foarte competenti, si au si multa experienta
Totusi UMB ar putea sa faca asociatie cu cineva cu experienta, ca sa invete si ei pentru viitor

raulbogdan23

Nu stiu daca s-a mai discutat sau nu, dar nu am gasit vreo discutie in ultimul an legat de subiectele de mai jos.

1. Pe harta API in zona Centurii Zalau nu apare sa existe un nod de autostrada. Aveti idee daca e inclus un nod si harta nu e la zi?



2. Pe lotul Poarta Salajului - Zimbor observ ca exista un nod provizoriu la care cel mai probabil se va renunta dupa ce va fi gata si urmatoarea sectiune intre Zalau.



Tinand cont ca pe urmatoarea bucata de autostrada inspre Zalau va fi si un tunel, iar in cazul unui accident in tunel pe sensul Cluj - Zalau - Oradea cel mai probabil vei fi obligat sa iesi de pe A3 la Zimbor. Nu s-ar putea face un seminod la traversarea A3 cu DJ108A care sa asigure iesirea spre Romanasi, Zalau si intrare dinspre Zalau? Cam aceeasi poveste e si pe sensul Oradea - Zalau - Cluj iesire in centura Zalau (daca va exista nod) si intrare inapoi de pe DJ108A. (Nu stiu daca e posibil sa se faca in DJ108R din cauza liniei rosii si cota la care e DJ)



Ruta in caz de accident in tunel ar arata asa



Powered by API/PUM imgur uploader

RobertH

A3 pe loturile 3B3 si 3B4(Poarta Salajului-Nusfalau) nu e calibrat dupa planse SF pentru ca nu le am. E pus doar traseul aproximativ dupa o plansa mare cu tot traseul A3, de aia lipsesc detaliile.

Cand se va licita lotul vom avea si documentatia sa punem pe harta.

horatiu.cosma

#24123
Există nod de autostradă pe A3 la Zalău care iese chiar în acel giratoriu împreună cu centura Zalău. Într-adevăr de la tunel până la Zimbor sunt vreo 20-25 de km, ar merge o ieșire ceva mai aproape. La 108A ar fi cea mai bună variantă, fiind liberă de sarcini zona de intersecție. 108R e cu vreo 100 de metri peste autostradă, acolo cam greu cu nodul  :lol:.

raulbogdan23

^

@horatiu.cosma @RobertH multumesc pentru clarificarile in privinta hartii.

Asa cum ziceai si tu @horatiu.cosma distanta pana Zimbor e destul de mare, iar in cazul asta am putea sa folosim inca aprox. 13 km de autostrada.

horatiu.cosma

Înțeleg că va fipunct de întoarcere lângă tunel, dar nod nu au prevăzut mai aproape de Zimbor.

raulbogdan23

Daca pe un fir de tunel are loc un accident oare exista vreo sansa sa se redirectioneze traficul de pe acel sens pe celalalt in regim 1+1?

ciprebbe

Chetani : 09.07.2020

















Nu intrebati ce e cu alaiul acolo pt ca nu am info.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Ce fac astia frate, compacteaza terasamentul cu autoturismele? :D

[/joke]

ovicor

Din ce vad, se pare ca amenajeaza o bretea provizorie de intrare pe A, intre breteaua definitiva de iesire dinspre Iernut si culeea vestica din nod, pe care sa se circule pana la realizarea acelei structuri. Sau este doar pentru santier?

Ionut

E doar pentru santier, 99,99%.

voicul

Asteptam filmarea, desi pozele sunt relevante.

Dupa ce s-a auzit pe forum, teoretic sanse ca saptamana viitoare sa vedem si Strabag in santier.

interesantul

Ce s-a pierdut în 2 sau 3 ani s-a facut intr-o saptamană!
Am pierdut prin Romania 30 de ani...

SergiuSerj

Sunt tare curios cand o sa intre Straco cu stabilizant si asfalt. Pare ca cei de la Marcu sunt aproape gata cu terasamentul.

Kimi

Mai este de lucru la chetani. Bretelele de legatura cu E60 nu sunt incepute. Nu am reusit sa fac poze.

Iernut, giratoriu Lidl, ieri pe la ora 14.