News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 23 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

^^^ Aceeasi locatie ora 19.35, Astaldi finalizeaza asfaltarea , au tras astazi doua straturi pana in DN.

Se reproceseaza filmarea vor fi 17 min :).
Nu sunt sanse sa termine Astaldi pana in 30 iunie. Ne vom duce in august.
La fel nodul Chetani inca nu e la CNAIR si NU poate fi executat in 2 luni de la stadiul in care se afla azi.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

marinul

#23176
La Biharia Selina pare ca este pe ultima suta de metri. Pun stratul vegetal pe taluzuri, gardul de protectie si  au rasarit niste cladiri in nod care nu par provizorii, dar din pacate nu le-am prins in poze. Pare un  CIC mai mic, dar nu apare in planse. Oare s-a mutat Punctul de sprijin intretinere din spatiul de servicii aici?

Mai jos am incercuit zona unde sunt acele constructii.



(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader






jaston

Abia astept filmarea!

Imi place ca API filmeaza un lot cap-coada. Nu bucati, nu fragmente.

Eu cand ma uit la o filmare non-API de la Centura Bacaului..ma ia cu dureri de cap, nu inteleg nimic.Nici nu apuci bine sa vezi ceva, ca dispare imaginea si apare alta. Ma ameteste.
Oricum, e mai bine decat nimic.

Mi-am revizuit calculele pt anul acesta: vom circula pe 5 km noi de autostrada.
Anul viitor vom circula pe aprox. 133 km noi de autostrada.(aici am pus toate santierele active din a.c.)

ciprebbe

Enjoy



Ma repet, dupa atatia ani pe santiere, Astaldi mai are nevoie de 3 luni ca sa finalizeze. Nu poate fi gata in 45 zile de la filmare.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

jaston

Felicitari pt filmare si excelenta descriere la inceputul videoului!


ivladbogdan

Multumim pentru filmare. Da, se pare ca mai au destul de munca si Astaldi, nu cred sa reuseasca pana in iunie cum au declarat. Dar oricum nu cred ca mai conteaza daca e iulie, august sau septembrie, cat timp situatia nodului Chetani e (inca) incerta.

ovicor

Felicitari pentru modul profesionist de filmare si editare! Se pare ca-i opera lui Cipri, parca recunosc stilul, are un fel aparte de-a filma si de-a prezenta, usor de inteles de toata lumea. Multumiri intregii echipe!

Dominik

Super filmare ! +1 Mai au ceva de lucru Astaldi dupa data de 30 Iunie, dar nu cred ca mai mult de o luna...oricum nu prea mai joaca rol in moment ce nodul de la Chetani nu e gata in August.
You're in Steelers Country

laszlo.robert

Mulțumim frumos! Bănuiesc că în max. 4 săptămâni vor deschide traficul prin Nodul Iernut. Astfel termină  zona cu actualul sens giratoriu provizoriu. Dispare coada de la bariera CF, care va fi deja un pas pozitiv pînă la deschiderea întregului lot.

Ionut

Ca sa deschida traficul prin nodul Iernut ar trebui să facă recepția... și sunt tare curios dacă CNAIR va tergiversa recepția pentru că din acel moment curge garanția lucrărilor. Si nu prea e mișto sa pierzi niște luni de garantie cu muzeul.

Pe Gilau-Nadaselu cu UMB nu au fost probleme, recepția s-a făcut rapid, chiar dacă lotul a fost muzeu vreo 10 luni si aveau motive și pârghii sa amane recepția.

Dar deh. Sfântul UMB. Alta conducere CNAIR.

Sunt curios daca Astaldi sta la fel de bine ca PR in CNAIR. Corect ar fi ca sa se faca imediat recepția... Astaldi nu are nicio vină că Straco și CNAIR sunt impotenti.

ciprebbe

In 2-3 sapt max. trebuie sa mute traficul pe pasaj si prin nod. Probabil asa cum se circula pe barba Astaldi pe cei 500m asa se va circula si prin nod pana vor finaliza.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Eu vorbesc de mersul firesc al contractului. La mica intelegere pot face orice. La fel cum se poate ajunge ca pe LD3 sa ia cu japca nodul Chetani cum au luat Ilia anul trecut. Orice e posibil. Vedem peste X ani cat ne costa toata prostia si incompetenta.

Ca inteleg ca nu e sigură treaba cu Straco. Au semnat asa o hârtie dar nimic nu e cert. Cel mai mult îmi e frică de situația asta de blocaj care poate duce la pierderea multor luni. Se poate ajunge la situația Ilia/LD3 sau cine stie ce alt scenariu.

Si va aduc aminte ca eu eram optimist, nu credeam ca va fi muzeu decât poate o luna-doua. O sa imi caut mesajul ca sa nu mai imi dati minusuri ca sunt eu prea critic sau pesimist.

Ionut

#23187
Poftim. Am găsit.

Quote from: Ionut on January 02, 2020, 04:31:37 PM
Sunt șanse maxime pentru Iernut-Chetani în august 2020. Chiar și cu Straco aproape de faliment. Chiar dacă, sa zicem, crapa fără să termine bretelele de intrare-iesire la Chetani, se pot finaliza de CNAIR in regie proprie. Dar e cel mai negru scenariu...

După atâția ani de monitorizare, tot mai am momente de naivitate. Șansele "maxime" pentru Iernut-Chețani în august 2020 s-au evaporat.

vasile.silion

Poate nu știu eu bine să interpretez imaginile, dar din filmarea lui Cipri eu văd multe locuri (porțiuni întregi) în care taluzurile sunt săpate de torenți de la ploi, multe șanțuri colmatate/înfundate, zone în care încă nu s-au pus parapeții și nici gardurile antifonice. Mă gândesc că nici gardurile de protecție exterioară nu sunt puse. Mult de muncă!
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

voicul

Si eu am observat ca sunt pline rigolele cu apa si ce pare a fi pamant. Sa speram ca Astaldi face curatenie inainte de predare.

Mutam termenul de circulatie pentru final de an. Poate (ar fi cazul CNAIR!) iese macar decembrie 2020.