News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 38 Guests are viewing this topic.

voicul


Dominik

Da, s-au apucat de asfaltat serios si Selina, bravo !
You're in Steelers Country

pentium10

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

TibiV

Ce bine ar fi fost daca era la viteza normala...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

paulmare

placuta surpriza, trameco-selina cu slovacii :)

Dominik

Era ok sa fi prins si urmatoarele 2 loturi, erau in curtea lor acolo...dar CNAIR prefera sa acorde licitatiile la firme in insolventa !
You're in Steelers Country

razvan96

Nu chiar.CNAIR i-a desemnat castigatori si pe L1 si pe L2 initial, dar au contestat Constructii SA pe lotul 1 si Strabag pe lotul 2 si au castigat.Apoi i-au mai desemnat inca o data pe lotul 2.Pe lotul 1 Selina nu a mai prelungit valabilitatea ofertei dupa ce nu s-a semnat cu Constructii si deci s-a anulat licitatia.Chiar nu cred ca CNAIR putea face mai mult pentru Selina, decat eventual niste cerinte care sa nu le permita insolventilor sa participe la licitatii si sa poata fi descalificata in orice moment o firma care intra in insolventa, dar deja le cerem prea mult.Pai cum am putea sa ne plangem ca avem constructori vai de mama lor daca nu ii lasam sa participe la licitatii? O:-)

ludus

#22897
Poze primite azi. Zona Chețani-Gheja. Podul de pe A3 (GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader
T. Luduș

voicul

^Sa rogi sursa sa arunce un ochi si la Straco, daca misca sau nu, ca acolo e tot jocul.
E bine sa vedem si poze de pe lotul Astaldi, dar ei sigur termina anul asta.

ludus

La Straco e liniștea cu care ne-am obișnuit.
T. Luduș

jaston

Daca pana in 10 Mai, Straco nu misca nimic, atunci e clara situatia!
Ar fi bine sa ia ca pe un ultim avertisment si sa se mobilizeze macar cu cele 2 bretele.

jaston

Referitor la Comarnic-Brasov: varianta de drum expres este mai fezabila decat o autostrada?

Argumente:
-Este mai ieftina decat o autostrada cu minim 20-30%
-Se construieste mai repede. Fiind mai putin lata, necesita mai putine materiale.

Context:
Aglomeratia cea mai mare pe VP este de Sarbatori si in August.
De la Ploiesti la Comarnic este drum cu 2 benzi pe sens.

Ce spuneti?

nicolaem

Ma indoiesc ca se poate rezilia usor contractul cu Straco. Fiind in insolventa ei pot cere in instanta mentinerea fortata a acelui contract. Nu zic ca ar castiga, zic doar ca nu e simplu daca ei nu vor.

rocklee

Vine sfârșitul lumii...apocalipsa ...Si nu o sa ne mai trebuiască....Comarnic Brașov....după minte acestei compani numita pe drept antiinfrastructura ...
8) 8) :lol: :lol: :lol:


ivladbogdan

Cand te gandesti ca anul asta am fi putut merge incontinuu din Targu Mures pana la Cluj pe autostrada, sau daca am fi vrut, am fi putut schimba pe A10 la Turda si sa mergem incontinuu pana la Sibiu sau inspre Timisoara...
Dar nu.

Am semnalat mai multi oameni aici pe forum inca de vreo 2 ani de zile ca nu va iesi nimic bun cu Straco si trebuie sa se intample ceva, dar au preferat sa se faca ca ploua si, ca deobicei, s-au trezit acum ca Astaldi termina autostrada peste 2 luni si nu avem de ce sa o legam. Panica panica panica!
Si normal ca va fi muzeu lotul Astaldi, si EVIDENT ca se vor scarpina in cap incompetentii vreo 6 luni pana sa rezilieze, prin ianuarie 2021 vor rezilia, inca 2 ani vor licita, inca 2 ani de contestatii, iar prin 2030 va fi gata si (fostul) lot Straco.

Absolut jalnic. Nu ne mai facem bine niciodata.