News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 23 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

^^
Un șantaj ar presupune că o parte își dorește ceva și cealaltă nu îi oferă decât contra ceva la schimb. În cazul de față lipsește dorința CNAIR de a da în folosință pasajul pentru cetățeni, deci nu prea e niciun șantaj.

voicul

Brrr - poate evitam prostia asta.

O nouă problemă după ce Guvernul demis a pus pe tavă chinezilor Comarnic-Ploieşti: taxa de autostradă, prea mică - VIDEO

https://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/o-noua-problema-dupa-ce-guvernul-demis-a-pus-pe-tava-chinezilor-comarnic-ploiesti-taxa-de-autostrada-ar-fi-prea-mica-1205386

pasadia

A3, Râșnov - Cristian și aeroportul Brasov

pasadia

A3, Oradea - Borș, plus capătul M4 dinspre Romania.

Mitrut

#21979
Salutare tuturor! Am trecut si eu pe langa lotul autostrazii Biharia-Bors. Scuzati calitatea pozelor, sunt facute din mers. O zi faina tuturor!
















Powered by API/PUM imgur uploader

ultrasbz

Din noul program de guvernare:
"Mentiune: Autostrada Comarnic-Brasov in lungime de 58,0 km si costuri 997,75 mil. de euro (preturi 2014
MPGT) se va promova ca proiect pilot in PPP, prin dialog competitiv. Decizia se va lua doar daca vom obtine
sprijinul Comisiei Europene si daca IFI (Institutiile Financiare Internationale), Banca Mondiala, BEI si BERD
vor fi de acord sa participe la finantarea proiectului. Se va utiliza Studiul de fezabilitate (SF) din 2015, pe un
traseu si solutii tehnice moderne si prietenoase cu mediul ambiant (ex. tuneluri)."

Ce se intelege de aici? Se incearca tot PPP? Mai raman in carti chinezii si turcii?

alecu26

In nici un caz. Traseul cu turcii e pe SF ul din 98 la baza...cel cu poduri in lungul prahovei. Un PPP facute pe baze corecte si competitive reala, cu finantarea institutionala gen BM sau BEI care sa tina dobanzile jos...e variata cea mai buna de PPP. Problema va fi spatiul bugetara....cerintele Eurostat privind modul de incadrare a proiectului fiind destul de clare. (PS: o varianta si mai buna ar fi refacerea SF ului, si cel din 2015 fiind mai mult povesti fara studii geo pe bune), dar atunci, avand un SF bun...nu prea mai are sens sa faci PPP, putand merge pe una din variantele fidic Galben sau Rosu.
Drumurile noastre POATE;

marinul

La nodul Biharia cred ca avem toate grinzile sus. nu stiu daca mai sunt de ridicat la cele doua pasaje de langa cf



















Zicea cineva ca problema o sa fie la structuri, nu pare sa aiba niciun fel de probleme. In plus o sa poata lucra in mare parte si iarna. Iarna in ultimii 5 ani a fost cam 2/3 saptamani pe sezon


Powered by API/PUM imgur uploader




pentium10

pai iarna la Biharia e +5 grade, e o zona calduroasa
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

marinul

Cam asta vroiam sa zic, ca nu prea e iarna pe aici in ultimii ani

SergiuSerj

Sursa Facebook:

"Se toarnă primul strar de asfalt pe autostrada Râșnov - Cristian."
  Un titlu atat de maret....


https://www.facebook.com/drdpbv/videos/948770748833524/

Bulwyn

O scurta filmare la nod Iernut (dificultati tehnice cu drona). Sper totusi sa faca o idee despre stadiul lucrarilor la nod. Se cam confirma previziunea lui @Ionut ca nu e nici o sansa sa termine anul acesta.


pasadia

Și poze de pe asfaltul ăla proaspăt - https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=3737319622960472&id=100000474130983

Cu AC pe segmentele neautorizate cum stam oare?

razvan96

Nu ar mai trebui sa dureze mult, HG-ul de exproprieri s-a dat.Depinde de CNAIR acum.

danutzu_1069

Avema pretentii de la drdp... "se toarna asfalt.."
E tot mai clar lipsa de profesionalism...