News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 31 Guests are viewing this topic.

alecu26

Raspunsul este ba da....Dar cu ce rezolva asta? Fiecare crede in dreptatea lui...si va merge pana la capat. Solutia tot in documentatii mai bune si mai putin interpretabile sta.
Ideal ar fi o licitatie in care sa nu fie lasat nimic la nivel de subiectivism. Totul sa fie 0 sau 1.
Drumurile noastre POATE;

Ionut

Sunteti puerili cu "procesivitatea constructorilor". Pai cand investesti mii, zeci de mii, chiar sute de mii de euro cu pregatirea documentatiei de licitatie, cu avocati, plus nervi, timp si energie, cum dracu sa renunti la licitatie?! Mai ales ca vorbim de Itinera vs Strabag, doua companii destul de potente financiar (mai ales Strabag). Pai austriecii s-au batut (cu Astaldi) pentru sala polivalenta din Bucuresti ani si ani si ani, parca licitatia a fost anulata de doua ori. Nu e o optiune sa renunti cand ai investit atatea resurse. Si mai ales cand ti se da dreptate in instanta.

Problema aici este ca ambele oferte, Itinera si Strabag, au motive de descalificare....... dupa cum am mai explicat si eu, v-a mai zis si NGC...... in cazuri de genul asta CNAIR trebuie sa ia taurul de coarne si sa anuleze licitatia. Dar cine sa-si asume...... ei nu au anulat licitatia pentru DX12 T3 si T4 decat dupa ce au mers pana in albul panzelor albe... desi eu le-am zis (si API a scris desigur ca doar nu sunt eu singurul care intelege niste chestii) IMEDIAT ce s-a aflat de decizia instantei ca TREBUIE sa anuleze licitatiile.... ca se va ajunge aici.......

alecu26

Din pacate sau din fericire sunt foarte multe modalitati de a evita aceste contestatii....dar la noi nu se vrea. Eu stiu doua...care au fost aplicate la noi si au functionat.
Drumurile noastre POATE;

NGC

"Realizarea Autostrazii Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea, Lotul 1: Targu Mures - Ungheni si Drum de legatura - relicitare"

Quote from: NGC on June 28, 2019, 11:28:54 PM
Si sa trecem mai multe detalii ale deciziei TB de ieri.

27.06.2019

Quote
Tip solutie: Admite in parte cererea
Solutia pe scurt: Admite în parte acţiunea. Anulează Adresa de comunicare a rezultatului procedurii nr. 92/79196/16.11.2018, Adresa de comunicare a rezultatului procedurii nr. 92/79195/16.11.2018 către terţul introdus din oficiu Asocierea Itinera SPA-SC Retter Projectmanagement SRL şi Raportul procedurii de atribuire nr.13B/5637/16.11.2018, precum şi actele subsecvente acestuia, emise de autoritatea contractantă pârâtă CNAIR SA. Obligă autoritatea contractantă la reevaluarea ofertelor depuse de reclamantă şi de terţul introdus din oficiu Asocierea Itinera SPA-SC Retter Projectmanagement SRL, de la etapa verificării admisibilităţii propunerii financiare şi tehnice, astfel: - pentru reclamantă: solicitarea clarificărilor necesare asupra propunerii tehnice şi verificarea încadrării ofertei privind clasa de beton C 8/10 declarată la articolul de deviz MED-03.01-împrejmuire din plasă de sârmă h=1,50 m din Lista de cantităţi-,,Lucrări protecţia mediului-autostradă", în categoria abaterilor tehnice minore, în condiţiile şi cu respectarea art. 134 din Normele metodologice de aplicare a prevederilor referitoare la atribuirea contractului de achiziţie publică/acordului-cadru din Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice din 02.06.2016; - pentru reclamantă: solicitarea clarificărilor necesare asupra propunerii tehnice şi verificarea încadrării ofertei privind materialul declarat în articolul de deviz R1-Frezarea îmbrăcăminţii asfaltice pe 10 cm şi înlocuire cu straturi asfaltice, raportat la Răspunsul nr.5 din Adresa de clarificări nr.7, în categoria abaterilor tehnice minore, în condiţiile şi cu respectarea art. 134 din Normele metodologice de aplicare a prevederilor referitoare la atribuirea contractului de achiziţie publică/acordului-cadru din Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice din 02.06.2016; - pentru Asocierea Itinera SPA-SC Retter Projectmanagement SRL: solicitarea clarificărilor necesare şi verificarea îndeplinirea cerinţei din Fişa de date a achiziţiei Cap.III.2.3.a). Capacitatea tehnică şi/sau Profesională, privind deţinerea unui laborator autorizat (de minim grad II) cu profilul BBaBp; - pentru Asocierea Itinera SPA-SC Retter Projectmanagement SRL: solicitarea clarificărilor necesare şi verificarea îndeplinirii cerinţei din Documentaţia de atribuire/Specificaţii tehnice cu privire la Arheologie - C. Asistenţa tehnică arheologică, clarificate prin Răspunsul nr.16 la Adresa de clarificări nr.14, privind declararea de subcontractant pentru activitatea de asistenţă tehnică arheologică; - pentru Asocierea Itinera SPA-SC Retter Projectmanagement SRL: solicitarea clarificărilor necesare asupra propunerii tehnice şi verificarea îndeplinirii cerinţei din documentaţia de atribuire privind deţinerea staţiei de asfalt pentru execuţia lucrărilor şi privind corelarea capacităţii utilajului cu graficul de execuţie ofertat; - pentru Asocierea Itinera SPA-SC Retter Projectmanagement SRL: solicitarea clarificărilor necesare asupra propunerii tehnice şi verificarea îndeplinirii cerinţei din documentaţia de atribuire, clarificată prin Răspunsul nr. 1 la Adresa de clarificări nr.13 şi prin Răspunsul nr. 2 la Adresa de clarificări nr.14, privind tipul şi lăţimea de lucru a parapeţilor metalici, precum şi solicitarea clarificărilor necesare asupra propunerii financiare şi verificarea justificării preţului unitar pentru articolele de deviz D31.1, D.31.2, D31.3, D31.4, D32.1, D32.2, S.D.21, S.D. 23b privind parapeţii; - pentru Asocierea Itinera SPA-SC Retter Projectmanagement SRL: solicitarea clarificărilor necesare asupra propunerii tehnice şi verificarea îndeplinirii cerinţei minime de calificare din Cap. III.2.3.a) din Fişa de date a achiziţiei privind deţinerea capacităţii tehnice de execuţie a obiectului contractului de achiziţie publică raportat la utilajele declarate în DUAE Propunerea tehnică Formularul nr.5 pct. V. Echipamente/instalaţii/utilaje la dispoziţia ofertantului pentru executarea contractului –nr.16-19; - pentru Asocierea Itinera SPA-SC Retter Projectmanagement SRL: solicitarea clarificărilor necesare asupra propunerii tehnice şi verificarea îndeplinirii cerinţei din Documentaţia de Atribuire-Listele de cantităţi si Descrieri de preţuri/Descrieri preţ poduri, Capitolul II Descrieri Preţuri S.D. (Suprastructuri)/21.S.D.01 Grinzi prefabricate precomprimate cu armătură preîntinsă, precum şi solicitarea clarificărilor necesare asupra propunerii financiare şi verificarea justificării preţului unitar pentru articolele de deviz S.D.01a, S.D.01b, S.D.01c privind grinzile; - pentru Asocierea Itinera SPA-SC Retter Projectmanagement SRL: solicitarea clarificărilor necesare asupra propunerii tehnice şi propunerii financiare şi verificarea îndeplinirii cerinţei corelării graficului de execuţie cu propunerea financiară şi cu capacităţile echipamentelor/utilajelor declarate, includerea în graficul de execuţie a echipamentelor declarate în propunerea financiară şi includerea în programul de execuţie, la nivel de activităţi şi subactivităţi, a: cantităţilor de lucrări necesar a fi executate, intervalului de timp în care acestea sunt prevăzute a se desfăşura, resurselor alocate (materiale, echipamente, forţă de muncă), pentru fiecare din acestea. Respinge în rest acţiunea, ca neîntemeiată. Cu recurs în termen de 10 zile de la comunicare. Calea de atac se depune la sediul Tribunalului Bucureşti, conform art.490 alin.(1) Cod pr. civ. Pronunţată azi, 27.06.2019, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin intermediul grefei instanţei.

Decizia incurca acum lucrurile si CNAIR trebuie sa reevalueze ofertele, dar cel mai probabil vom avea recurs la CAB si va mai dura. E mare lucru daca se termina in vreun fel telenovela anul asta.

Astazi am avut termen la CAB.

26.09.2019

Quote
Tip solutie: Ia act de renunţarea la judecata recurs
Solutia pe scurt: Ia act de renunţarea recurentelor la judecarea căii de atac. Definitivă. Pronunţată azi, 26 septembrie 2019, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei.

Asadar CNAIR va trebui sa se ocupe cu reevaluarea ofertelor.

alecu26

Ca sa nu mai zica colegul ca firmele nu sunt binevoitoare.
Drumurile noastre POATE;

survola

Sunt binevoitoare până după reevaluare  :lol:

pentium10

#21756
La Bogata s-a pus un sens. Cealaltă într-o luna.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Dominik

In mod normal ar putea asfalta tot podul anul acesta  :)
You're in Steelers Country

bgd77

Poze de azi de la A3 - Rasnov, pasajul peste DN73A.

Pe partea sudica mai au o pila de terminat:

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

alecu26

De ce nu incep riglele...sau ce o fi acolo sus? Pare un tempo pierdut acolo. S-au miscat excelent pana acum.
Drumurile noastre POATE;

Hercule

Pasajul peste DN14 de la Chetani (nodul Ludus).







Au lucrat ceva de la ultima vizita, dar foarte anemic.Pozele din 15 septembrie le gasiti aici. Daca eram acasa faceam niste imagini comparative.
Deșteaptă-te române!

ciprebbe

Avem filmat tot lotul Astaldi :). Va mai dura procesarea....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

that_volvo_guy

@Hercule - pasajul din păcate arăta exact la fel acum 10 zile când am trecut eu, doar că era deja seară și nu am putut să fac poze dar de atunci eu văd zero progres. +1 că ai reușit să faci tu poze.

bgd77

Quote from: bgd77 on September 29, 2019, 02:28:53 PM
Poze de azi de la A3 - Rasnov, pasajul peste DN73A.

Scuze, mai aveam poze de pus dar a trebuit sa plec de la calculator.

S-au inceput lucrari de relocare de utilitati:

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

bgd77