News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 37 Guests are viewing this topic.

perfidus

Si eu cred ca g4media abereaza grav cu aceasta stire pe surse ca se va semna pe 1 octombrie. Desi Ponta care se viseaza din nou in guvern a mai fluturat contracte cu chinezii in trecut...
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

alecu26

Cu scuzele de offtopic...urmatoarea stire pe g4 media este despre un personaj, care apparent are legaturi cu China, Rusia, CNAIR. Probabil asa se explica articolul fortat.
Drumurile noastre POATE;

dr4qul4

cine sa semneze? Guvernul este in blocaj si asa va ramane pana dupa alegeri.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

NGC

"Realizarea Autostrazii Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea, Lotul 1: Targu Mures - Ungheni si Drum de legatura - relicitare"

Quote from: NGC on August 20, 2019, 11:07:31 PM
Trebuie sa citez ce au zis astia ca iar au zis o tampenie.

Quote from: tom_sawyer on August 20, 2019, 09:48:12 PM
Quote
Precizăm că în acest moment se așteaptă decizia motivată a instanței pentru a putea fi declanșată procedura de semnare a contractului între CNAIR S.A. și firma declarată câștigătoare în urma acțiunilor în justiție.

Quote from: NGC on August 19, 2019, 11:45:27 PM
@the_northpole: Referitor la Targu Mures - Ungheni, ultimele informatii au fost transmise de vrabiute in Iulie si se astepta pentru inceperea reevaluarii ofertelor. O sa revin oricum atunci cand am noutati. ;)

Deci nu s-a schimbat nimic de la ultima transmisiune a vrabiutelor, doar ca unele din geniile astea nici nu stiu de ce asteapta. :lol:

De fapt ei asteapta motivarea primei instante, adica TB.

[...]

Deci ce "procedura de semnare a contractului între CNAIR S.A. și firma declarată câștigătoare în urma acțiunilor în justiție" viseaza astia? Cu cine?
Nu v-a zis clar TB ce aveti de facut? REEVALUARI, DESTEPTILOR !!!

In plus, decizia TB poate fi contestata la CAB dupa ce vine motivarea.

Asadar, despre ce vorbim aici? :o :o :o

Ce avem noi aici? Chiar asa, ce avem noi aici? :D :p



Pai ce ziceati in comunicat? Nu era vorba ca semnati contractul? Nu ziceati voi ca au "declarat firma castigatoare in urma actiunilor in justitie"? :lol: :lol: :lol:

Si atunci de ce ati mai facut recurs? :lol:

NGC

^

"Realizarea Autostrazii Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea, Lotul 1: Targu Mures - Ungheni si Drum de legatura - relicitare"

Quote from: NGC on August 20, 2019, 11:27:20 PM
tom_sawyer nu a citat totul din comunicat. :p

Quote from: tom_sawyer on August 20, 2019, 09:48:12 PM
Quote
Precizăm că în acest moment se așteaptă decizia motivată a instanței pentru a putea fi declanșată procedura de semnare a contractului între CNAIR S.A. și firma declarată câștigătoare în urma acțiunilor în justiție.

Facem din nou apel la Asociația Pro Infrastructura să se documenteze temeinic înainte să lanseze public informații pe teme care țin de dezvoltarea infrastructurii din România.

CNAIR

@CNAIR: Daca tot ati pomenit de "documentare temeinica", nu ne ziceti voi cine e "firma declarată câștigătoare în urma acțiunilor în justiție"? Hai, va ascultam. :lol:

Acum avem ocazia sa vedem cum lupul moralist care cere "documentare temeinica" "inainte sa lanseze public informatii", dezinformeaza el insusi (a se citi "minte cu nerusinare").

Poate nu ar strica un comunicat.

Laurentiu


voicul

Mi se pare mie sau a mai crescut terasamentul la Chetani?

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

ivladbogdan

#21578
E fix la fel sau modificat nesemnificativ de la ultima mea trecere, adica saptamana trecuta.
Cu riscul de a-mi lua minusuri, intreb si eu retoric pt ca stiu ca nu se poate, dar n-am putea noi sa reziliem noi toate contractele cu antreprenorii gen Straco, pizza sau tzatziki si sa le atribuim direct unor firme calumea?
Eu deja m-am saturat. Da, partenerul serios e parca anti-infrastructura, dar nici cu astia nu mi-e rusine.

Edit: Inca ceva... Astaldi baga la viaducte si la nodul rutier Iernut care este semnificativ mai dificil decat cel de la Chetani, iar astia nu sunt in stare sa faca odata un amarat de nod unde au deja structura principala gata.
O sa ne trezim cu un nou muzeu, mark my words.

voicul

E de fapt: pentru ca partenerul este anti-infrastructura ... (de) ce sa (mai) faca astia? Nu ca ar avea chef sa faca in santier, daca pot sa faca din birou si pe la tribunale.

Deci primul pas e alt CNAIR si dupa sa avem pretentii.

Iceman

Eu mă bucur că lotul lui Astaldi nu a fost câștigat de cei de la Straco.... altfel lucrurile stăteau mult mai prost decât acum😊
Pe cei de la Astaldi îi așteptăm și pe A3 între Nădășelu și Suplacul de Barcău cu drag.. 😊

alecu26

Lotul lui Astaldu era de fapt castigat initial de un JV Strabag Straco. Deci nu erau emoții mari. Si lotul 1 Ogra Ungheni a fost la fel si a mers bine.
Cat despre alte loturi....sa vedem ce vor licita și cum si daca.
Drumurile noastre POATE;

esendy

Problema principala e la CNAIR nu la Straco.

Vasilem

^^^
Am trecut Joi 5 Septembrie pe la nod, si i-am suprins pe cei de la Straco la montat de "biscuiti" la pasajul peste DN al nodului Chetani.
Progres de melc.








Powered by API/PUM imgur uploader

Ionut

API pe Facebook - prima fotografie de pe Facebook este 360grade cu nodul Biharia - intrati ca sa o vedeti

Avem pentru voi câteva fotografii din dronă surprinse ieri, 08.09.2019, pe tronsonul de 5,35 km al Autostrăzii A3 între Biharia și granița cu Ungaria.

Antreprenorul (Trameco, parte din grupul Selina) continuă mobilizarea bună, iar avansul este vizibil la fiecare vizită pe care o facem, atât la terasamente, cât și la structurile nodului Biharia și la pasajul peste calea ferată Satu Mare-Oradea.

Dacă se menține ritmul, sunt șanse ca mini-autostrada să fie inaugurată în vara anului viitor, dacă și Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere va plăti la timp facturile emise de constructor și nu vom avea dispute contractuale ca pe alte proiecte.