News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 34 Guests are viewing this topic.

pasadia

Amuzant si VIAROM-ul asta - pe deoparte sunt in judecata cu CNAIR pentru receptia / lucrarile de pe lotul II al centurii Brasov, pe de alta parte utilajele lor fac lucrari de asfaltare de pe DN1, zona Cotul Donului) sau sunt sub-antreprenori aici.
Nu stiu de ce, dar in logica mea daca te-ai certat cu un beneficiar cauti sa nu mai lucrezi cu el imediat dupa. Ar fi putut sa se bage la lucrari de DJ-uri, la lucrari municipale, etc...

Pe de alta parte, sa spunem ca asftel VINCI lucreaza la CoBra. :D

RaduC

Se poate lucra mult, bine si usor cu un beneficiar cu care te-ai certat daca pentru noile lucrari contractul iti este benefic si bine pus la punct.

horatiu.cosma

Dacă ar funcționa principiul acesta (ne-am certat pe un contract și ne-am dat în judecată, deci nu mai lucrăm pe alte contracte), nu ar mai fi cine să intre pe noile contracte.


voicul

Cum a ajuns Viarom sa lucreze pe tronsonul asta?

Laurentiu


Ionut

WOW ce bine avansează Astaldi la podul peste Mureș de la Gheja! Ăștia chiar se ambitioneaza sa dea drumul anul asta.

filippasteur

Am citit aseara in ultimul numar al revistei Dilema, o stire de toata frumusetea referitoare la momentul inaugurarii lucrarilor la segmentul Cristian - Risnov. Pun aici link-ul: https://dilemaveche.ro/sectiune/la-singular-si-la-plural/articol/cu-ochii-n-314-465
Cu scuzele de rigoare daca a mai aparut aceasta stire.


bgd77

Ca veni vorba de Rasnov - Cristian, cateva poze de azi:

La intersectia cu DJ112B Cristian - Vulcan se lucreaza doar pe partea spre Rasnov. In cealalta directie, unde nu au AC, nu se observa nimic.

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


bgd77

Poze facute in locul unde va exista unul din pasajele unui drum agricol peste autostrada:

(GPS)


(GPS)


Spre Cristian:
(GPS)


(GPS)


Spre Rasnov:
(GPS)


(GPS)

bgd77

In alta zona unde va fi un pasaj agricol, s-a lucrat mai putin:

(GPS)


(GPS)


Panou la organizarea de santier:

(GPS)

bgd77


danutzu_1069

Hmm, noiembrie 2020.....ciuciu..

Vice33

#20774
E o greseala cred, pe panoul acela. Data inceperii lucrarilor se declara DUPA ce iese autorizatia de construire, nu inainte. Termenul de valabilitate al lucrarilor, conform Legii 50/1991 si al Ordinului 839/2009 actualizat, se considera de la data inceperii lucrarilor si este valabil pe perioada lucrarilor declarata in autorizatie, adica 24 de luni in acest caz. Lucrările trebuie incepute in cele 12 luni sau 12+12 prelungite, dupa caz, de valabilitate administrativa a autorizatiei de construire.

Trebuia sa se specifice acest lucru, din Mai 2019, de cand s-au apucat, este valabila pana in Mai 2021.Autorizatia de construire se poate prelungi maxim un an, cel putin cu 15 zile inainte de expirare.