News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 41 Guests are viewing this topic.

NGC

#19305
"Atribuirea unui contract de parteneriat public-privat pentru realizarea obiectivului ,,Autostrada Ploieşti- Brașov", în conformitate cu OUG nr. 39/2018"

Calendar de implementare

C33I1



C32I13



C36I2



NGC

Si acum cireasa de pe tort.

Studiu de trafic? Alta intrebare!

C15I12



Riscul cererii de trafic? Alta intrebare!

C8I19



Documentatie tehnica? SF? Studiu de trafic? Analiza cost-beneficiu? Alta intrebare!

C15I20



Aliniament? Alta intrebare!

C33I4



Traseu? Alta intrebare!

C8I5



Culoarul expropriat? Alta intrebare!

C8I6



Pasaje pentru animale? Alta intrebare!

C8I7



Estimari de cost? Alta intrebare!

C15I4



Analize de risc? Ajunge studiul de fundamentare!

C15I6



Matricea de risc? Alta intrebare!

C8I16



Acord de mediu? Alta intrebare!

C8I8



Proiect? Alta intrebare!

C15I10



Proiectare? Alta intrebare!

C8I9



C15I5



Viteza de proiectare? Alta intrebare!

C8I4



Finantare europeana? Alta intrebare!

C15I7



SF? Alta intrebare!

C1R14



C16R1



Dar, stai! Cum asa? Nu il aveti? Pai nu ati zis in raspunsul la intrebarea 20 din clarificarea 15 (vedeti mai sus) ca "va fi pus la dispozitia solicitantilor calificati in etapa respectiva" (Etapa 2)?
A, v-ati razgandit?

NGC

#19307
Ce a aparut mai intai? Oul sau gaina?

C36I1



C32I11



Raspunsul la clarificarea 32 face referire la raspunsul la clarificarea 36.

C32C36



Problema este ca raspunsul la clarificarea 36 a fost publicat in 07.12.2018, iar raspunsul la intrebarea 32 a fost publicat in 11.12.2018.

Se pune asadar intrebarea, care raspuns il precede pe care? Sa ne luam dupa data de publicare?
Sau sa ne luam dupa numarul raspunsului? O fi oare 36 mai mic decat 32? Poate in baza octala? Domnul Pop, vreo sugestie? :lol:


A, si inca una.

Problema de matematica

C8I3




Or fi lucrand domnii Iordache si Pop si la CNSP cu jumatate de norma? :o

NGC

Concluzie


Bine, bine, dar studiul de fundamentare este serios? Alta intrebare!

C15I14




In traducere libera, depuneti voi o oferta oarecare ca apoi mai negociem si adaugam sau scoatem din contract ca sa fie bine. ;)

NGC

#19309
Asadar, cam asta a fost si alte clarificari nu vor mai urma.

Luni, 17 Decembrie 2018 trebuie depuse solicitarile de participare si NU SE VA MAI AMANA, oricat au insistat cei care poate ar fi fost interesati de contract.

Quote from: alecu26 on December 13, 2018, 02:26:03 PM
Parerea mea ca doar firme sinucigase vor depune oferte. Stiu firme super serioase care nu au chetuit 10 RON ca sa se inscrie la procedura. :))

Asta e problema. Daca vor fi ceva firme kamikaze am dat de naiba. :(

Daca nu ati avut rabdare sa cititi toate ineptiile, aruncati macar o privire la mesajul referitor la "cireasa de pe tort" si o sa constatati ce documentatii "extraordinare" (cititi inexistente) vor sta la baza proiectarii.

adi


rebel

asta e cu dedicatie pentru cineva?? ca majoritatea raspunsurilor sau lovit de OUG.. ma intreb daca va fii cineva sanatos la cap sa depuna vreo oferta..

multumim NGC.

zuma80

#19312
Nu am putut rezista tentatiei si am facut o tura pe lotul Aktor, proaspat deschis, cu intoarcere in "rond" Popasului.

Pentru A6!

venache

#19313
^
E bine ca tin aprinse la pranz becurile dintre Petricani si Popasului. Ce sa zic ... 24 h aprinse pe portiunea asta, 0 h aprinse intre Popasului si DNCB... Iese o medie buna.

Gandalf

Deci pana la urma traseul va fi cel din 2006 care taie Busteniul in doua? Daca e adevarat ar fi o mare prostie si nu credeam ca o sa zic vreodata asta, dar sper ca aceasta autostrada ( in speta, portiunea Comarnic-Brasov ) sa nu fie realizata vreodata daca planul lor e sa distruga Valea Prahovei.

Si o intrebare de incepator, de ce e nevoie de PPP,  nu se poate face ca toate celelalte autostrazi ?

Xenos

Presupun ca aberatia asta de procedura nu e supusa legislatiei achizitiilor publice, asa-zisele clarificari, in fapt dovezi clare ca se orbecaie fara nicio fundamentare, ar fi fost anulate de pe scaun si de CNSC si de CAB. Este o farsa sinistra, un Mircea fa-te ca lucrezi. Contractul cu Bechtel cred ca era mic copil.

carutasul

#19316
mie nu îmi e foarte clară configurația de la intersecția cu DNCB. Mai trece traficul de pe centură prin acel rond? E actualizat pe vreo hartă? Pe gmaps sigur nu, pe waze parcă ar fi tot ca înainte. Sau așa a rămas? E cea de pe openstreetmaps?

voicul

Pe Waza e bine.
Sunt 2 giratorii acolo: 1 pentru DNCB si unul pentru intoarcere de pe A3.

danutzu_1069

#19318
Pai la DNCB, nu s-a modificat nimic, pe gmaps, waze si osm, este aituatia actuala.
Pe DNCB este un singur giratoriu, unul mare...

wrumwrum

Am inteles ca nodul de la Moara Vlasiei e deschis daca intri dinspre Bucuresti, dar invers cica ar fi blocat. A trecut cineva?