News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 27 Guests are viewing this topic.

ultrasbz

S-a publicat deja daca la asta v-ati referit:

"Hotărâre

845

2018-10-24

Guvernul României

pentru aprobarea Regulamentului privind recepţia construcţiilor din domeniul infrastructurii rutiere şi feroviare de interes naţional

Monitorul Oficial al României nr   934 din   2018-11-06

În vigoare"

tom_sawyer

#18571

NGC

Eu inca astept sa vad AC pentru cei 2 stalpi LEA relocati si cele 2 bazine de retentie expropriate abia in 13 Iulie 2018. ;)

Ionut

^^^ Da, se pare ca a iesit HG. Din ce se vede, este OK noul regulament, permite deschideri de segmente ca inainte, cu anexa la procesul verbal de receptie.

NGC

Quote from: NGC on November 01, 2018, 09:36:35 AM
Dupa cum se stie deja, in 19.10.2018 CNSP a lansat licitatia "Atribuirea unui contract de parteneriat public-privat pentru realizarea obiectivului ,,Autostrada Ploieşti- Brașov", în conformitate cu OUG nr. 39/2018".

Valoare estimata: 1,360,000,000.00 EUR fara TVA

Durata contractului: 288 luni

Fonduri: Alte fonduri

Termen depunere oferte: 19.11.2018

Noul termen pentru depunerea ofertelor este 17.12.2018.

Sorin62

Astăzi am trecut pe Petricani: s-au terminat săpăturile, avem balast stabilizat la cotă pe toată breteaua spre Pipera. Se lucra la un canal aflat chiar în axul autostrăzii, la intrarea în Petricani. Bordurile montate integral. Se trasau cote de nivel. Cred că până în seara asta sau mâine dimineață va fi totul pregătit pentru stratul de uzură.

Sorin62

#18576
^^

Probabil s-au cerut clarificări...  :lol:

NGC

Or fi vazut prezentarea cu care a plecat V V si au constatat ca acolo taxa e in $, iar ei se asteptau la Euro. :lol:

http://gov.ro/fisiere/stiri_fisiere/7-11_Brosura_de_prezentare_PPP.pdf

Ionut

Cateva cadre de azi de pe lotul Strabag. Se pare ca au terminat de asternut uzura peste tot. Acum au ramas multe detalii migaloase.

Faimoasa autostrada A3-Ms. :)


S-a renuntat la telefoanele de urgenta (care oricum nu functionau). Avem 112 acum.


Ecologizari care arata chiar frumos. Inclusiv pe unele zone in afara coridorului expropriat pentru a se atenua cat mai mult impactul construirii autostrazii.




Amortizor la intrarea in spatiul de servicii.






Cam atat momentan.

laszlo.robert

Cînd s-ar preconiza o prereceptie la Strabag ?

Ionut

Din ce informatii avem noi, Strabag a cerut deja receptia pentru luna noiembrie (undeva pentru mijlocul lunii). Dar este evident ca santierul nu va fi 100% gata in noiembrie. Se va face, probabil, o pre-receptie cand va fi clar definita solutia de descarcare temporara in DN14A (lot Astaldi). Adica, din ce imi pot da seama, pre-receptia si receptia vor fi facute rapid doar daca exista sanse reale sa se deschida circulatia. Altfel, se va relaxa toata lumea si mai discutam peste cateva luni (ca vine iarna).

Strabag este pe final, e clar. Cu noul regulament de receptie se poate deschide circulatia anul asta, DAR trebuie sa se rezolve solutia la Astaldi. Singura varianta care sta in picioare acum este giratia temporara din DN14A. Pentru solutia asta trebuie sa fie de acord Politia Rutiera... si auditorii de siguranta rutiera (trebuie sa semneze niste oameni niste hartii). Si stiti problema cu giratoriul imediat langa calea ferata.

marisRO

Prefectul de Mures a fost ieri in vizita pe A3 si a declarat ca "sunt discuţii legate şi de descărcările, respectiv ieşirile de pe autostradă, iar o primă ieşire provizorie este cea de pe DN 14 A, care leagă Iernut de Târnăveni şi, ulterior, la Cheţani," a precizat prefectul Duşa.

Sursa: https://www.punctul.ro/cum-se-mai-lucreaza-pe-santierul-autostrazii-tirgu-mures-ogra-campia-turzii/

Ionut

Nu stiu despre ce descarcari (la plural) vorbeste prefectul si de ce spune de "o prima iesire provizorie". Ca discutii sunt despre o singura descarcare provizorie in DN14A. In est avem nod in toata regula. In fine, nu cred ca trebuie sa ne chinuim sa intelegem.

stangabriel

Imi cer scuze, sa ma lamuresc.

Provizoriu se refera direct la autostrada, nu prin nodul Iernut (care inca nu e gata) ?

voicul

Autostrada da acum direct in DN14A si acolo se face un giratoriu care va fi provizoriu - iesire de pe autostrada.

Nodul nu este gata. Proabil mai trebuie vreo 2-3 luni de vreme buna si munca sustinuta, ca sa il termine.