News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 28 Guests are viewing this topic.

gdaniel


voicul

Miscarea e buna, deci sa mai faca :)

3 luni pentru finalizare ...
Pana la urma nu conteaza ca oricum ajunge muzeu.

NGC

Quote from: Bulwyn on March 21, 2018, 11:52:14 PM
Ceva noutati de pe lotul 1 tg-mures-ungheni si drum de legatura?

Quote from: Ionut on March 22, 2018, 06:14:11 AM
Nu sunt noutăți. Se așteaptă o soluționare a contestației Itinera facuta la CNSC. Si, probabil, după decizia CNSC, va urma CAB.

Ba sunt noutati si o sa scriu imediat.

Surprise! Or maybe not ...  ;)

NGC

"Realizarea Autostrazii Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea, Lotul 1: Targu Mures - Ungheni si Drum de legatura - relicitare"

Quote from: NGC on January 25, 2018, 10:28:18 PM
Quote from: tom_sawyer on January 24, 2018, 08:13:02 AM
Tg.Mures - Ungheni: contestatia Trameco a fost respinsa

Quote from: laszlo.robert on January 24, 2018, 08:23:21 AM
Asta înseamnă că se poate semna cu Strabag ?

Inca nu.

Quote from: tom_sawyer on January 24, 2018, 08:26:40 AM
In tabelul de sinteza zice ca mai e o contestatie de la Itinera.

Tabelul zice bine.

Quote from: Ionut on January 24, 2018, 08:30:10 AM
Un link pentru contestatia Itinera?! Este singura ramasa. Se cere re-evaluarea ofertelor de pe 1 si 2 si descalificarea lor din ce tin minte.

Nu cautati ca nu veti gasi. Contestatia e la CNSC, dupa cum am scris deja.

Quote from: NGC on January 18, 2018, 10:12:05 PM
Astazi a fost termen la CAB pentru contestatia TRAMECO, dar s-a amanat din nou. Acum termenul este 23.01.2018.

Pe de alta parte, solutionarea contestatiei ITINERA a fost suspendata pana la solutionarea litigiului de la CAB mentionat mai sus.

Quote from: NGC on December 08, 2017, 08:32:46 PM
Este vorba despre asocierea condusa de ITINERA.

Apropo, ofertele celor de pe locurile 2 si 3 au fost initial respinse de CNAIR si a fost nevoie de contestatii la CNSC si CAB pentru a le reconsidera.

Exista un termen legal pentru solutionarea contestatiei, dar nu exista nici o garantie ca se va respecta.

S-a asteptat dupa rezolvarea contestatiei TRAMECO.

Se ridica suspendarea si se continua solutionarea contestatiei ITINERA.

De cateva zile se cam stia incotro se indreapta solutia pentru contestatia ITINERA.

CNSC a admis contestatia ITINERA. Decizia va aparea Luni.

Urmeaza CAB.

Ionut

WOW, nu ma asteptam... nu credeam ca va fi admisa. Pfai, telenovela continua... sa ne dai te rog cand apare decizia CNSC. Se admite complet contestatia? Ca au cerut descalificarea locurilor 1 si 2. :)

NGC

Pai CNSC nu poate sa descalifice. Poate doar sa spuna sa reevalueze ofertele.

Mersul trenurilor

Nu stiu daca inteleg bine, deci acum se merge la CAB si se poate decide ca Itinera sa ia locul lu strabag? sau daca se decide sa nu se admita la CAB contestatia ramane STRABAG castigator si se poate apuca de lucru in cel mai scurt timp (pe harta scrie ca ar fi autorizatie de constructie) ? Sau mai dureaza mult pana incep lucrarile, o estimare la inceperea lucrarilor care ar fi? (in luni)

Ionut

Quote from: Ionut on March 12, 2018, 12:53:14 PM
Solicitare pe Legea 544 informatii diverse autostrada A3 Rasnov-Cristian.



Acelasi stil de raspuns, plin de lacune si rau-voitor. Legat de buget, atentie, acel buget este pentru TOT proiectul B-Brasov, adica inclusiv ciotul facut de Aktor. Aici practic nici nu au raspuns la intrebare, pentru ca intrebarea mea era legata strict de proiectul Rasnov-Cristian, nu de tot segmentul B-Brasov. Dar na, ce pretentii sa ai. Am intrebat "si/sau in programarea bugetara CNAIR pt 2018". In fine, nu trebuie sa am pretentii.

Singura chestiune interesanta: spun ca dau ordinul de incepere in 1-2 saptamani. Aduceti-mi aminte sa le mai dau o solicitarea peste vreo 3-4 saptamani ca sa-i intreb din nou daca au dat ordinul de incepere.







Ionut

^ Este un proiect de interes local, va rog discutati pe acest thread deocamdata. La un moment dat poate merita si un thread dedicat, mai ales daca vom avea membri din zona care sa vina cu update-uri. Dar pana atunci discutati pe thread-ul proiectelor din Oradea.

pasadia

Parcurs azi DN15 de la Campia Turzii la Ungheni. In afara unui Duster inscriptionat Strabag ce a tinut sa ma depaseasca ruland cu peste 130km/h nu pot spune ca am simtit ca as fi fost in preajma unor santiere de autostrada. Tot ce se vedea din DN era incremenit.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

vladb

+1 ciprebbe!
Intrebare: decopertarile din proximitatea primelor pile dinspre Nadasel+piatra sparta din ultima ce reprezinta? Au gasit ceva izvoare si vor sa le asaneze chiar daca pe acolo nu vine terasament sau au inspectat fundatia pilelor Bechtel?
Multumesc

alexandruduma

Si cateva cadre de sambata.

Cu aceasta ocazie am fost informat de catre constructor ca nu ma mai pot primi in santier decat daca fac o cerere scrisa pe care dansii o vor transmite spre aprobare la CNAIR... Nici nu stiu ce sa mai zic. Constructorul e deschis sa ne arate ce face (pe banii nostri pana la urma) iar CNAIR pune bete in roate. O atitudine chiar fara rost, nu inteleg care e secretul. Intrebare pentru cine stie: daca sunt invitat de constructor, insotit si echipat corespunzator, este legal ce a cerut CNAIR?

Oricum e cam inutila toata chestia pentru ca in santier am fost invitat doar o data iar pozele pot fi facute foarte bine din afara santierului. De pe domeniul public se vede ca la teatru :) Iar o drona poate fi zburata si din barul din Gilau :D Asa ca bravo CNAIR, circ ieftin si fara rost.
















Powered by API/PUM imgur uploader