Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 15 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

Le pun degeaba. Fara sa exproprieze casa aceea, nu au cum sa faca pila de langa CF. Si cum aia e cel mai greu de facut ca trebuie asteptat dupa CFR sa dea avize, nu avem cum sa ne apropiem de finalizarea pasajului.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

ultrasbz

Urmeaza azi in sedinta de Guvern:

PROIECT DE HOTĂRÂRE privind suplimentarea pe anul 2017 a sumei prevăzute ca justă despăgubire aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 67/2016 privind declanşarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată care constituie coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes naţional "Secţiunea 2A Ogra-Câmpia Turzii pe teritoriul localităţilor Bogata, Cheţani, Cucerdea, Cuci, Iernut, Luduş şi Ogra din judeţul Mureş şi pe teritoriul localităţii Luna din judeţul Cluj din cadrul obiectivului de investiţii de interes naţional Autostrada Braşov-Târgu Mureş-Cluj-Oradea", precum şi modificarea anexei nr. 2 la Hotărârea Guvernului nr. 67/2016

text

horatiu.cosma

#14222
^
Referitor la acest HG de suplimentare, am niște nelămuriri, poate le clarificăm aici.

În 2016 s-au realizat exproprierile inițiale pe Ogra - C.Turzii prin HG 67/2016. În anexa din acel HG, coloana în care sunt prevăzute sumele individuale apare următoarea formulare: "Valoarea de despăgubire conform Legii nr. 255/2010(lei)".

În anexa HG-ului de suplimentare care e pe ordinea de zi a ședinței de guvern de azi, în coloana cu sumele modificate la anumiți proprietari apare așa: "Despăgubiri raportul de evaluare întocmit în conformitate cu art. 11 alin. (7) din Legea nr. 255/2010".

Acel art. 11 alin. (7) spune: "Înainte de data începerii activităţii comisiei prevăzute la art. 18 (nu ne interesează), un expert evaluator specializat în evaluarea proprietăţilor imobiliare, membru al Asociaţiei Naţionale a Evaluatorilor din România - ANEVAR, va întocmi un raport de evaluare a imobilelor expropriate pentru fiecare unitate administrativ-teritorială, pe fiecare categorie de folosinţă."

Din toate astea eu înțeleg că la exproprierile inițiale de anul trecut nu s-a respectat acest art. 11 alin. (7), adică sumele individuale nu au fost evaluate de un expert evaluator specializat, și totuși se spune că acele sume inițiale au fost stabilite conform aceleași legi, Legea 255/2010.

Curiozitățile mele ar fi:

1. Pe baza cărui articol și aliniat din Legea 255/2010 s-au stabilit sumele inițiale, dacă nu a fost vorba de un evaluator specializat care să le stabilească?
2. În cazul în care sumele inițiale sunt totuși stabilite legal, de ce a fost nevoie de modificarea lor?
2. Cum de le-a luat aproape 2 ani să își dea seama că totuși e nevoie de modificarea acestor sume și să treacă HG-ul de modificare?

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

vladb

^^^
Apropo de CIC-ul de la Gilau, am o curiozitate: oare cum a ajuns CIC-ul sa fie construit de UMB (e un lucru bun, by the way) cand acesta se afla inaintea podului podului peste Somes ce trebuie construit? De ce pun intrebarea asta... Deoarece atunci eu zic ca se putea gasi o chichita legislativa sa dea si podul peste Somes UMBului si acum asteptam cu totii sa circulam de la Gilau la Nadasel. E tardiva intrebarea, dar considerand pozitia pe santier a celor doua obiective (CIC si inceputul tronsonului UMB) e cam legitima...

ciprebbe

Asa a fost licitatia la vremea respectiva, nu credea nimeni ca se termina podul (facut 30% pe atunci) dupa CIC .
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

vladb

^^^
Daca tot "te-am prins" :D: ceva vesti din interior despre mobilizarea Tirrena? Multumesc anticipat!

horatiu.cosma

^^
Eu rețin că Boagiu a scos din contractul Bechtel o serie de loturi, inclusiv Gilău-Mihăiești și C.Turzii-Tg.Mureș. Au urmat în imediat licitațiile. Cel mai probabil podul peste Someș, parte din secțiunea 2B a Autostrăzii Transilvania (C.Turzii-Gilău) era încă la Bechtel, altfel cel mai probabil s-ar fi scos la pachet cu Gilău-Nădășel. Dar trebuie săpat puțin pentru a fi siguri. Poate caută @bridge prin arhive și ne edifică  :D.

ciprebbe

Quote from: vladb on October 05, 2017, 05:38:41 PM
^^^
Daca tot "te-am prins" :D: ceva vesti din interior despre mobilizarea Tirrena? Multumesc anticipat!

Vrabiutele spun ordin de incepere pe finalul lunii. Miscare slaba va fi anul acesta :(
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Quote from: vladb on October 05, 2017, 05:38:41 PM
^^^
Daca tot "te-am prins" :D: ceva vesti din interior despre mobilizarea Tirrena? Multumesc anticipat!

Daca zici de Tirrena la Pod Gilau, se pare ca vor sa inceapa in noiembrie. Sa vedem...

dorum

pai cum??
inca n-au inceput??
neseriosi, dom'le, neseriosi...

horatiu.cosma

Am ieșit la o alergare și am zis că dacă tot sunt prin zonă să fac câteva poze de pe A3. Am intrat dinspre Petricani și am mers până lângă balta Saulei, surprinzând viaductul de la baltă și cel peste calea ferată București - Constanța în depărtare, unde se ridicau grinzi. Enjoy!

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

rocklee

Hahaha  horatiu  nu a uitat. ....Și munca  de jos.  :D
Mulțumesc pentru poze  .....Multă bafta în continuare

NGC

"Realizarea Autostrazii Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea, Lotul 1: Targu Mures - Ungheni si Drum de legatura - relicitare"

Quote from: NGC on September 20, 2017, 10:34:53 PM
Intre timp s-a mai trecut o data prin faza de evaluare tehnica pentru a reevalua ofertele FRANCO GIUSEPPE si ITINERA si acum suntem din nou in etapa de evaluare financiara.

Si tot intre timp, TRAMECO a contestat la CAB decizia CNSC recenta.

S-a amanat pana in 19.10.2017.

Allex

Quote from: NGC on October 03, 2017, 09:55:47 PM
N-are legatura cu Comarnic - Brasov.

In principiu Joi o sa public al treilea hint si atunci ar trebui sa cam fie clar. :p

E joi...
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova