Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

6 Members and 20 Guests are viewing this topic.

Ionut

Va rog sa fiti atenti la pozitiile API de pe Facebook si sa dati reactie si/sau share, ajuta foarte mult!!!




API @ Facebook

Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere a semnat, în sfârșit, după lungi amânări, tergiversări și bâlbe, contractul pentru A3 Pod Gilău, un "ciot" de autostradă de 800 de metri care va conecta segmentul de 52 de km dintre Gilău și Câmpia Turzii, aflat în exploatare, de "muzeul" de autostradă A3 Gilău-Nădășelu, lung de 8,7 km, sector pe care nu vom putea circula decât după ce acest pod va fi gata, adică abia prin august 2018 (în cel mai optimist scenariu).

Acest proiect este un exemplu perfect de incompetență din partea autorităților, o reminiscență a contractului Bechtel, creată după rezilierea acestui contract în primăvara anului 2013. După o licitație anulată și multe, multe amânări și complicații, podul a fost din nou scos la licitație abia în octombrie 2016. Ofertele au fost depuse în 9 februarie 2017 și câștigătorul a fost desemnat după aproape 5 (cinci!) luni de zile, la finalul lunii iunie. Iar contractul a fost semnat acum două zile, luni, 11 septembrie 2017.

Autoritățile au avut nevoie de aproape 4,5 ani (4 ANI ȘI JUMĂTATE!) să semneze un contract pentru un ciot de 800 de metri de autostradă.

În stilu-i caracteristic, CNAIR mai face o gafă chiar în comunicatul oficial (vezi printscreen). Ne informează corect că acest contract are termen de execuție 10 luni de zile și că pe 11 septembrie 2017 s-a semnat, însă, la finalul comunicatului, ne dă termenul de APRILIE 2018 pentru "încheierea lucrărilor la pod". Dacă adunăm 10 luni începând din octombrie, termenul cel mai scurt pentru emiterea ordinului de începere a lucrărilor, nu o să rezulte nicidecum luna aprilie pentru finalizare!

De fapt, dacă ținem cont de lunile de iarnă și de riscurile implicate în "resuscitarea" unui șantier vechi de ani de zile (grinzi, pile, armături, terasamente care pot fi afectate), cel mai optimist scenariu ne plasează la finalul lunii august 2018 pentru deschiderea traficului.

alin_simeriaveche

#13936
Strabag a așternut azi asfalt in drept cu viitorul spațiu de servicii pe lotul Ogra Recea

cristi5

Quote from: realfanady on September 13, 2017, 01:02:46 PM
Cineva, daca va rog, ne spune situatia AM si AC, si in general a avizelor, pentru podul de la Gilau? Sunt emise, sau ne asteapta luni pentru emiterea/actualizarea lor?

Din informatiile pe care le-am pus pe harta exista AM. Dar AC probabil e conditionat de avizul Hidroelectrica?

Urmeaza si ordin de incepere...

Se incumeta cineva sa ne dea un stadiu fizic estimat? Conteaza acele grinzi, sau e 0%?

Ionut

Uite status. Calculati voi procent. :)

Quote from: adrian rosca on September 11, 2017, 09:27:54 PM
Repostez o plansa, cu albastru e ce este executat deja:



NGC

Eu zic sa bagati de data asta o sampanie la rece.
Va trebui sa o tineti mai multe zile acolo, dar merita.

NGC

Quote from: NGC on August 01, 2017, 12:03:22 AM
Quote from: laszlo.robert on July 31, 2017, 12:06:37 PM
In ce stadiu a ajuns  AM Ogra-Bors ?

Mai trebuie doar putina rabdare si apare anexa pentru revizuire.
Niste cocostarci zic ca nu s-au inregistrat obiectii la RIM din partea publicului, dar o barza a raportat ca mai trebuie ceva completari.

Niste canari raporteaza ca sunt gata completarile la RIM. Le gasiti aici.

SkyPilot

#13941
Acum tunelul Meses s-a lungit la 3.1 km. (pag. 132). In documentul precedent al anpm intr-un loc avea 2.4 km. iar pe o pagina alaturata 2.7 km. iar locatia lui nu era precis determinata. Macar acum pot verifica pe harta de unde si pana unde se intinde.

laszlo.robert

🏁 ,ultima suta de metrii ! Acum sa vedem cit timp va dura dupa ce AM este gata si "domnii" de la Cnair vor da AC pentru sectiunile fara de pe loturile in lucru ? NGC >👍

Iceman

Sunt curios daca vor scoate la licitatie vreun tronson intre Nadasel si Sup.de Barcau sau mai multe tronsoane dupa ce este gata AM....

cristi5

Quote from: laszlo.robert on September 14, 2017, 07:06:28 AM
,ultima suta de metrii ! Acum sa vedem cit timp va dura dupa ce AM este gata si "domnii" de la Cnair vor da AC pentru sectiunile fara de pe loturile in lucru ?

Daca inteleg bine suntem in situatia mai putin obisnuita in care exista proiect aprobat dar AM a trebuit revizuit... Asa ca AC nu cred ca are motiv sa intarzie...

tom_sawyer

Quote from: Ionut on September 12, 2017, 03:07:53 PM
Aprilie 2018. :lol:
Buna gluma asta.

Cum poti sa dai comunicat in care spui ca ai semnat un contract in septembrie, cu 10 luni executie, si tu dai termen aprilie? :lol:
oct+nov+dec+ian+feb+mar+apr = 7 luni

Hai ca pana la urma au editat comunicatul, au scos partea cu aprilie 2018 :lol:

http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/fost-semnat-contractul-de-execu%C5%A3ie-lucr%C4%83ri-pentru

Ionut

E bine, bravo! Mă bucur că încă ne urmăresc. Ba uneori mai și fac ce trebuie. :)
Salutări, CNAIR! :bye:

TibiV

Daca ar fi facut ce trebuie, ar fi semnat contractul de mult.
Ca sa nu mai spun ca ar fi lansat licitatia cu muuuult mai devreme. :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alecu26

Drumurile noastre POATE;

alexV

un lucru e clar pe lotul Geiger: s-o copt cucuruzu