News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 42 Guests are viewing this topic.

Europiu

Hai mai, nu fiti rai... Komunikatul zice "încheierea lucrărilor la pod în aprilie 2018". Nu ca vor da drumul la trafic atunci...  :lol:
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

Ionut


adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Ionut

Nu, lângă, vecinii de la Geiger. Zona Ogra.

adiarc

ooo..cu atat mai incantator...avansul e mare,tinand cont ca au inceput recent   :cheers:
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Tavi

Quote from: Europiu on September 12, 2017, 03:36:11 PM
Hai mai, nu fiti rai... Komunikatul zice "încheierea lucrărilor la pod în aprilie 2018". Nu ca vor da drumul la trafic atunci...  :lol:
Imi miroase a numaratoare de steaguri a la Pristanda :)
Curat murdar!  :o

cristi5

http://m.ziare.com/stiri/mitul-echipei-tehnice-de-suport-a-bancii-mondiale-pentru-autostrada-ploiesti-brasov-1480917-font1

Quote
Lucrurile par sa stea, insa, altfel. Surse guvernamentale bine informate despre modul in care a decurs intalnirea din 5 septembrie de la Palatul Victoria au declarat cursdeguvernare.ro ca aceasta a fost "doar o intalnire introductiva", in care premierul a solicitat, printre altele, suportul Bancii Mondiale pentru proiectul autostrazii Ploiesti-Brasov.

Premierul nu a oferit oficialilor Bancii Mondiale niciun alt detaliu referitor la proiect.

Sursele citate afirma ca o posibila cooperare in acest proiect poate fi decisa numai de conducerea institutiei financiare, care urmeaza sa analizeze oferta si datele tehnice puse la dispozitie de expertii partilor si sa asculte argumentele decidentilor romani.

Tehnic, abia dupa finalizarea acestui proces ar putea fi agreati parametrii de colaborare si un calendar de actiuni.


Sent from my iPhone using Tapatalk

laszlo.robert

Ionut ,nu este drumul DC 77 inspre Giulus,Lascud ?

SkyPilot

Daca ar fi existat minte, contractul ar fi fost semnat imediat ce se stia castigatorul (deci si dupa contestatii).  Constructorul ar fi putut fi onsite cu forezele turate si cu steagul cu patratele pregatit. Cei de la hidro ar fi putut sa isi valorifice apa golind lacul pana la cota tehnologica minima, dupa care constructorul at fi putut intra "in paine" in perioada asta, cat in Romania sunt debite mici ale raurilor. Macar s-at fi minimizat pierderile pentru hidro.
Privind in filmari si imagini felul in care Bechtel si-a depozitat grinzile la Gilau, am dubii privind seriozitatea lor. M-as fi asteptat sa le fi pus pe cat posibil in lungul podului, "in bataia macaralei" ca loc ar fi fost. Aceeasi situatie este langa Chiribis. Arata de parca aveau de gand sa construiasca pod cu pod, si sa transporte grinzile peste ceea ce s-a finalizat deja. Asa ceva ar fi luat niste ani de constructie.

TibiV

Quote from: SkyPilot on September 13, 2017, 12:19:04 AM
Aceeasi situatie este langa Chiribis. Arata de parca aveau de gand sa construiasca pod cu pod, si sa transporte grinzile peste ceea ce s-a finalizat deja. Asa ceva ar fi luat niste ani de constructie.
Exact asa era planificarea...
Dar nu "ar fi luat niste ani de constructie".
Probabil ca in cel mult 2 ani ar fi terminat ceea ce vedem astazi "praf si pulbere"... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

laszlo.robert

#13930
Bechtel trebuia sa finalizeze tot ce avea inceput,desigur cu un contract renegociat.Am fi avut un Bors-Suplac gata,si Gilau-Nadasel functional ! Dar na ce sai faci cind ai ministru economiei inginer-filozof ,iar la transport avocat.

Ionut

Geiger asteapta grinzi in apropiere de Ogra. :)



Powered by API/PUM imgur uploader

Earthchild


cristi5

Avem undeva niste planse recente cu Comarnic-Brasov? Cei din comunitatea OSM spun ca a fost adaugat pe OSM foarte demult si proiectul a fost modificat intre timp. Daca gasim asa ceva poate il pun ei pe OSM si ne ajuta si cu alte trasee. Multumesc!

realfanady

Cineva, daca va rog, ne spune situatia AM si AC, si in general a avizelor, pentru podul de la Gilau? Sunt emise, sau ne asteapta luni pentru emiterea/actualizarea lor?