Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 19 Guests are viewing this topic.

Eurocopter

#12315
^^

Ai uitat de "Unirea" pe directia A3-A10. In orice caz, sper ca s-au modificat imbecilitatile alea...

TibiV

Quote from: horatiu.cosma on March 24, 2017, 10:00:22 PM
indicatoarele pe direcția NV<->S (Cluj-Sibiu și mai departe) pot conține ca informații suficiente aglomerările urbane ultra-cunoscute Sebeș, Gilău și Borș  :bash:.

Cum naiba ?!?!?...
Daca un turist danez sau portughez ajunge in Romania si nu a auzit de Gilau, Sebes (si mai ales de Unirea) atunci sa-i fie rusine !
Sa plece de la noi, nu avem nevoie de turisti inculti !
:lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

^
Ăsta a fost unul din argumentele mele principale. Plus cel referitor la faptul că dacă vrei la București, așa cum o gândiseră ei inițial, cei necunoscători ar fi mers în continuare pe A3 și s-ar fi înfundat peste 10 km la C.Turzii, de acolo mergând mult și bine până la Ploiești pe DN, pe când pe la Sibiu, azi-mâine doar Sibiu-Pitești va fi missing-link între Cluj și București. Cred că s-a rezolvat și "Unirea".

Dan027

#12318
CoBra = PPP   ??

ovicor

Observati in tabel, nu doar pozitia 59, ci si 60 si 61. Tot segmentul Nadasel - Bors e trecut pe COMPREHENSIVE !

yetiman

Cam asta e singura speranta sa fie facut in viitorul apropiat. Sa fie acceptat la finantare EU. Ca bani la buget pentru asta nu vor fi prea curand.

Dar sa vedem ce zic si oamenii cu banii, asa cum zicea si TibiV.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

TibiV

Hai sa mai citim o data titlul acestui tabel...


Cred ca spune totul...

Care spatiu fiscal suficient ?...
Cu un deficit ESA de 2,98% din PIB ?!?!... (Deficit bugetat, nici naiba nu stie cat va fi real...)

Care clauza de reforma ?
Clauza inseamna ca, in conditiile in care respecti MTO (deficit 1% in cazul nostru), UE iti adminte sa il maresti cu 0,5% din PIB exclusiv pentru investitii, dar fara sa depasesti limita de 3%.

Deci tabelul ala este un fel de "Alba ca Zapada"...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

Sa trecem acum la lucruri mai serioase.

Este in curs de desfasurare o achizite directa pentru "expertize poduri Autostrada Transilvania Pod km 48+781; km 48+940; km 49+100; km 49+259; km 49+419; km 50+393; km 50+593; km 50+792".

QuoteSe doreste achizitionarea de servicii de expertiza la 8 poduri situate pe Autostrada Transilvania pentru stabilirea cauzelor care au dus la deplasarea aparatelor de reazem din neopren si solutia de repozitionare sau inlocuirea acestora.

Sunt foarte curios ce vor zice expertizele.

ciprebbe

Pun si aici A3-A10 la Turda....


Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

NGC

#12324
Quote from: ciprebbe on March 24, 2017, 04:52:57 PM


Nu puteau sa lase doar "A3" (fara "-Cj") pe indicatorul mic?

yetiman

 :D Nu e A3-C. E A3-Cj (Cj=Cluj).
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

NGC

Ai dreptate, a trebuit sa maresc poza si sa ma mai uit o data. :D

Ionut

Este ca la A1-Sb, centura Sibiu. O inepție. Ca sa te facă de cap. :)
Dar să fim fericiți ca avem autostrada. Muzeu. Ia uite ce frumoasa e!

Ce ziceți, anunță pe 31 martie câștigătorul la viaductul Gilau?

yetiman

Nu stiu cine a fost "geniul" care a numerotat km la A3. Fiecare bucatica este numerotata de la km 0 la km .... Si atunci, ca sa nu avem de 3 ori km 15 (de exemplu) pe A3 le-au botezat A3-Sb, A3-Cj. (Oare cum e pe A3 Bucuresti-Ploiesti?, ca nu-mi aduc aminte).

Si Tg. Mures-Campia o sa fie A3-Ms?  Ca altfel trebuie sa mearga cu numerotare pe MINUS.  :lol:
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

NGC

Quote from: Ionut on March 27, 2017, 10:20:13 AM
Ce ziceți, anunță pe 31 martie câștigătorul la viaductul Gilau?

In nici un caz !!!
31 Martie ar trebui sa fie ziua in care se termina evaluarea tehnica. Apoi ar trebui deschise ofertele financiare, dupa care se face evaluarea financiara.
Dar mai mult ca sigur nu va fi respectata ziua de 31 Martie pentru finalizarea evaluarii tehnice.