News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 14 Guests are viewing this topic.

rocklee

panda -no 5....bravo frumos fotoreportaj... :gj: :thumbsup:


era cat peaci sa pun intrebarea .....ce se mai intampla cu intrarea lui A3 in Bucurest ....si am primit un frumos reportaj


:D

GDPR

Quote from: panda_no 5 on December 08, 2016, 05:03:49 PM
Primele sunt din zona dintre str Popasului spre Bucuresti.Aceasta zona nu face obiectul darii in folosinta a bretelelor acum in Decembrie.
Cu toate astea se lucreaza sustinut.

Zona asta (care de fapt este una din rampele pasajului de la Popasului) e acoperita de autorizatia de construire actuala, deci nu ar avea niciun motiv sa nu lucreze.

ion59

Plus că vremea permite încă!
Felicitări pentru reportaj panda_no 5!

alecu26

Sunt destul de blânde corecțiile cerute de cnsc. Dacă nu erau așa încăpățânați cei din CNAIR, le puteau implementa chiar ei.
Drumurile noastre POATE;

alexandru_m

Ma uitam pe site la CNAIR la stadiul proiectelor in derulare, iar la podul peste Somes de la Gilau scrie ca data limita pentru depunerea ofertelor este de 5.12.2016. Cum data a trecut deja, are cineva idee ce mai urmeaza? Pana la ce data trebuie anuntat castigatorul?

NGC

#11750
^^^ Informatiile de acolo nu sunt tot timpul actuale.

Quote from: NGC20 on September 20, 2014, 09:20:37 AM
[170794] / 21.10.2016: "Finalizarea lucrarilor la Nodul Gilau si conexiunea dintre Sectiunea 2B cu Subsectiunea 3A1, Autostrada Brasov – Targu Mures – Cluj - Oradea"
    Stadiu actual licitatie: Deschidere oferte in 05.12.2016 16.12.2016 05.01.2017


voicul

Ultima data nodul de la Moara Vlasiei era cu 1 strat de asfalt.
Nu e gata inca?

alexandru_m

Multumesc, NGC20. Din pacate chiar si cu ofertele deschise mai e mult pana departe. Sper macar sa nu fie prea multe contestatii dupa ce s-o alege castigatorul. E frumoasa plimbarea pe la OZN-uri la Baciu, dar parca as prefera la urmatoarele drumuri sa ma duc spre Zalau pe autostrada, nu prin dealuri si paduri :)

ciprebbe

Final de an si pentru filmarile de pe A3

Santier CIC la Gilau, nodul si zona viitorului viaduct



Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Autostrada Comarnic-Braşov începe din nou.
Va fi semnat contractul pentru revizuirea studiului de fezabilitate


,,CNAIR a iniţiat demersurile necesare lansării procedurii de achiziţie publică pentru atribuirea contractului de proiectare şi execuţie a lotului 1 Comarnic - Predeal, lotului 2 Predeal - Cristian şi drum de legătură. Pentru lotul 1 Comarnic - Predeal, Comisia de evaluare a anulat procedura de licitaţie deschisă organizată pentru atribuirea contractului. Acesta este de câţiva kilometri, dar pentru loturile 2, 3 şi 4, care reprezintă marea porţiune, noi sperăm să semnăm contractul săptămâna viitoare", a spus ministrul. ,,Pentru faptul că a durat atât de mult au mai fost necesare nişte negocieri cu partenerul nostru şi prefer să vă confirm după ce semnăm cu el. Dar vreau să vă spun că s-a insistat foarte mult şi pe asta ca să o deblocăm, iar eu zic că am deblocat-o şi că de săptămâna viitoare avansăm şi cu acest proiect", a continuat ministrul.

Economica.net

NGC

#11755
Quote from: Ionut on December 10, 2016, 08:25:49 AM
Quote"Pentru faptul că a durat atât de mult au mai fost necesare nişte negocieri cu partenerul nostru şi prefer să vă confirm după ce semnăm cu el. Dar vreau să vă spun că s-a insistat foarte mult şi pe asta ca să o deblocăm, iar eu zic că am deblocat-o şi că de săptămâna viitoare avansăm şi cu acest proiect"

Negocieri? Ce negocieri? Deblocare? Ce deblocare? Despre ce vorbim noi aici?

Cine citeste ce a spus ministrul (daca a fost citat corect), intelege altceva decat ce s-a intamplat in realitate.

Sa reamintim putin cum au decurs lucrurile.

Quote from: NGC20 on November 14, 2016, 12:34:32 PM
Quote from: NGC20 on September 26, 2016, 08:51:59 AM
Au incercat sa anuleze licitatia si pentru proiectul  "Revizuire Studiu de Fezabilitate pentru "Autostrada Bucuresti-Brasov km 0+000 – 173+300 sector Comarnic – Predeal, km 115+300 – km 146+800 si sector Predeal – Cristian, km 146+800 – km 162 + 300 + reabilitare DN 73B", dar nu le-a reusit. :D

Quote from: NGC20 on August 18, 2016, 08:02:33 AM
Quote from: NGC20 on July 29, 2016, 10:28:39 AM
@CNADNR: Nu aveti nimic sa ne spuneti despre "Revizuire Studiu de Fezabilitate pentru "Autostrada Bucuresti-Brasov km 0+000 – 173+300 sector Comarnic – Predeal, km 115+300 – km 146+800 si sector Predeal – Cristian, km 146+800 – km 162 + 300 + reabilitare DN 73B"?

Sigur, sigur nu aveti? :p

[...]

CNSC a admis din nou contestatia CONSITRANS & CO. si a anulat din nou decizia de anulare a licitatiei, iar CNADNR a fost obligata sa reevalueze din nou oferta CONSITRANS.
Se mai poate contesta la CAB, dar probabil CNADNR nu o va face.

Au contestat pana la urma si la CAB, dar au pierdut si CAB a mentinut in 12.09.2016 decizia CNSC din 10.08.2016.

A fost pe undeva vreun comunicat si nu l-am vazut eu? :lol:

In afara de lipsa vreunui comunicat in acest sens, mai exista un lucru mai putin cunoscut.

Decizia CNSC din 10.08.2016 a fost atacata la CAB si de catre ACCIONA, dar in 11.11.2016 (saptamana trecuta) contestatia a fost respinsa.
Ramane asadar doar reevaluarea ofertei CONSITRANS.
Sunt foarte curios ce vor constata la aceasta noua "reevaluare" si ce motive vor mai invoca de data aceasta. ;)

Au fost obligati de 3 ori sa reevalueze oferta CONSITRANS. Deci ce au "negociat" "cu partenerul"?
Nu cumva de fapt nu au mai gasit motive pentru anulare? ;)

Quote from: Ionut on December 10, 2016, 08:25:49 AM
Quote,,CNAIR a iniţiat demersurile necesare lansării procedurii de achiziţie publică pentru atribuirea contractului de proiectare şi execuţie a lotului 1 Comarnic - Predeal, lotului 2 Predeal - Cristian şi drum de legătură. Pentru lotul 1 Comarnic - Predeal, Comisia de evaluare a anulat procedura de licitaţie deschisă organizată pentru atribuirea contractului. Acesta este de câţiva kilometri, dar pentru loturile 2, 3 şi 4, care reprezintă marea porţiune, noi sperăm să semnăm contractul săptămâna viitoare"

Si despre ce "proiectare şi execuţie" vorbim? Daca e vorba de "loturile 2, 3 si 4", atunci este vorba doar despre revizuirea studiului de fezabilitate.

stangabriel

Pai tot din teapa lui au spus ca inca nu se lucreaza la studiu de Fezabilitate A1 Pitesti - Sibiu!

Multumim pentru adevaruri....

pasadia

@NGC: parca te-am mai intrevat asta: licitatia pentru SF care a dus la telenovela cu CONSITRANS include si lotul 5, Rasnov - Cristian, ala despre care tocnai s-a aflat ca are un castigator atribuit de catre comisia de evaluare, nu?

NGC

Nu, aia este alta licitatie.

"Proiectare si executie Autostrada Bucuresti - Brasov, Tronson Comarnic-Brasov, Lot 1: sector Comarnic - Predeal, km 111+300 - km 115+300; Lot 2: sector Predeal - Cristian, km 162+300 - km 168+600 si Drum de Legatura"

Aici intr-adevar avem 2 loturi si licitatia pentru primul lot a fost anulata.

Pentru lotul 2 probabil ca vom avea contestatii. Ofertele pentru lotul 2 le gasiti aici.

pasadia

Ok, acum vazand kilometrii din titulatura am inteles. Ce nu pricep e de ce nu a fost reabilitarea DN73B inclusa in licitatia cu proiectare si executare din moment ce drumul ala de legatura va intersecta acel DN. In schimb acum facem SF pentru 40 si ceva de kilometric de autostrada si mai include in SF si reabilitarea unui DN de 6 km care n-are nici un punct comun cu cei 40 de km de autotrada.

Vad ca niciodata nu o sa se termine uimirea mea vizavi de prostia din CNADNR.