News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 34 Guests are viewing this topic.


frunzaverde

Nu cred ca e nevoie de niste articole-gunoi despre o situatie arhi-cunoscuta si arhi-discutata in prealabil.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

GDPR

^Daca te referi la articolul de pe ProTv, l-am postat din cauza asta:

Quote from: danutzu_1069 on September 22, 2016, 07:33:47 PM
@Ionut, interviu telefonic la ProTv!
Pe imaginile API cu Gilau - Nadaselu.

FRS

Are cineva informații în legătură cu ordinul de începere de pe lotul Maltauro?

cezar.ionescu

Salut.
Care este stadiul licitatiei pentru spatiile de servicii de pe A3 [DNCB - Ploiesti]? La "radio santz" se aude ca CNADNR ar face incredintare directa. E posibil asa ceva?

rocklee

citeva imagini de pe contul de fb a celor de la CNADNR cu lotul gilau nadaselu ...









g.chris

#10881
Imagini de sambata din zona aeroport si nod Turda.




CC mapping - Orto - DSM - Geophoto - Point Cloud
www.ccmapping.ro

laszlo.robert

Frumos dar hai odata cu licitatiile in SEAP:Viaduct Gilau +Tg. mures-Ungheni.
La sfirsit de 2018 ar trebui sa avem 115 km de la Mues la Nadaselu +lotul lui Maltauro dar care din cite stiu eu nu are nod rutier ?

marisRO

Constructorii autostrăzii Transilvania, porţiunea aflată între Târgu Mureş şi Câmpia Turzii, au demarat procedurile de relocare a utilităţilor. Oficialii Com­paniei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale ne-au precizat că nu se lucrează fără autorizaţie de construcţie pe loturile din autostrada Transilvania. ,,Autostrada Braşov-Borş, tronsonul Târgu Mureş-Ogra lot 1 este în relicitare. Am transmis anunţul la Agenţia Naţională pentru Achziţii Publice, aşteptăm validarea documentaţiei după care urmează relicitarea lotului. Tronsonul Târgu Mureş-Ogra, lot 2 în lungime de 10,1 km este în execuţie, iar stadiul fizic în acest moment este de aproximativ 7,5%. Pentru secţiunea 2A, lot 1 Ogra km 0,00 - Iernut km 3,6, lot 2, Iernut km 3,6 - Cheţani km 21,5 şi lot 3, Cheţani km 21,5 - Câmpia Turzii km 37, urmează avizarea proiectelor tehnice de către Comisia Tehnico-Economică din cadrul Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România", au declarat oficialii CNADNR.
Potrivit acestora, cele trei loturi în lungime de aprox 37 km sunt în perioada de patru luni de proiectare. ,,Odată cu avizarea proiectării celor 37 km de autostradă între Târgu Mureş şi Câmpia Turzii vom obţine acordurile de mediu şi autorizaţiile de construcţie. Avem toate premisele ca lucrările de construcţie să înceapă efectiv anul acesta, iar anul viitor în septembrie să fie deschisă circulaţia pentru cei aproximativ 47 km de autostradă între Târgu Mureş şi Câmpia Turzii", ne-au mai declarat oficialii Companiei de Autostrăzi.

Sursa: http://www.capital.ro/autostrada-transilvania-intra-in-linie-dreapta-anul-viitor-se-i.html

NGC

Cred ca am uitat sa va spun ceva, asa ca va spun acum. :p

Quote from: NGC20 on September 19, 2016, 10:00:42 PM
PASAJ DENIVELAT PE VARIANTA DE OCOLIRE ARAD PESTE LINIILE CF BRAD - CF CURTICI - DJ 709B

Quote from: adrian rosca on September 06, 2016, 07:24:14 PM
CNADNR a contestat decizia la Curtea de Apel, pe 14 septembrie fiind prima infatisare. Astia chiar vor sa anuleze licitatia.

Au reusit! ???

Au incercat sa anuleze licitatia si pentru proiectul  "Revizuire Studiu de Fezabilitate pentru "Autostrada Bucuresti-Brasov km 0+000 – 173+300 sector Comarnic – Predeal, km 115+300 – km 146+800 si sector Predeal – Cristian, km 146+800 – km 162 + 300 + reabilitare DN 73B", dar nu le-a reusit. :D

Quote from: NGC20 on August 18, 2016, 08:02:33 AM
Quote from: NGC20 on July 29, 2016, 10:28:39 AM
@CNADNR: Nu aveti nimic sa ne spuneti despre "Revizuire Studiu de Fezabilitate pentru "Autostrada Bucuresti-Brasov km 0+000 – 173+300 sector Comarnic – Predeal, km 115+300 – km 146+800 si sector Predeal – Cristian, km 146+800 – km 162 + 300 + reabilitare DN 73B"?

Sigur, sigur nu aveti? :p

[...]

CNSC a admis din nou contestatia CONSITRANS & CO. si a anulat din nou decizia de anulare a licitatiei, iar CNADNR a fost obligata sa reevalueze din nou oferta CONSITRANS.
Se mai poate contesta la CAB, dar probabil CNADNR nu o va face.

Au contestat pana la urma si la CAB, dar au pierdut si CAB a mentinut in 12.09.2016 decizia CNSC din 10.08.2016.

A fost pe undeva vreun comunicat si nu l-am vazut eu? :lol:

rocklee

pun o  intrebare intrebatoare ... ??? ???

cnadnr ce vroia sa faca cu aceasta licitatie de vroiau sa o anuleze ...vroiau sa ca castigatorul sa faca SF si proiectul ... :)

Atila60

Superbe lucrari si pe santierul A3 Gilau Nadaselu,pacat ca nu o vom putea folosi fara acel viaduct.E ca si o pasare cu o aripa franta si nu poate sasi ia zborul.

dragos76

Quote from: marisRO on September 26, 2016, 07:40:33 AM
"Avem toate premisele ca lucrările de construcţie să înceapă efectiv anul acesta, iar anul viitor în septembrie să fie deschisă circulaţia pentru cei aproximativ 47 km de autostradă între Târgu Mureş şi Câmpia Turzii", ne-au mai declarat oficialii Companiei de Autostrăzi.

Sursa: http://www.capital.ro/autostrada-transilvania-intra-in-linie-dreapta-anul-viitor-se-i.html

E realist așa ceva? Chiar dacă, prin minune, partea birocratică și de autorizații merge ca unsă, tehnic se poate realiza acest tronson în mai puțin de 12 luni? Avem acolo și podurile peste Mureș, cel peste Arieș...

ciprebbe

0 % sanse. Se va duce bine in 2018 cel putin C.Turzii-Iernut (Straco + Astaldi)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

icristian

Ah, ce nu-mi place cand spuneti de 0% sanse. Termenul oficial e  Septembrie 2017.
Cu toate astea am mult mai multa incredere in ciprebe.
Oare nu pot fi penalizati si constructorii, teoretic au 12 luni pt executarea lucrarilor?