News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 39 Guests are viewing this topic.

florin74

Cred ca sunt 12 acum. Viscol si ninsoare in continuare

alexV

Ninge de azi noapte cam in toata Transilvania. Lopetile jos, timpul s-a scurs :)
Santierele A3 Gilau, A10 is albe.

Ionut

La Bucuresti e soare, de vreo 3 ore este un soare puternic. Bate vantul, dar e soare. Doar dimineata a plouat un pic.
Asa ca se poate lucra la A3 la noi. :) Go Aktor!!!

Iceman

Si pe langa asta ca ninge ii -1 grad afara....Nu stiu ce mai are de facut UMB pe tronsonul lor....Saptamana viitoare vor fi zile cu -6 grade ziua...Dar sigur nu o sa apuce sa faca multe pana la sfarsitul anului....Eventual la parapeti unde mai are de montat :)

GDPR

#11524
@Iceman, schimba-ti numele ca sa rasara soarele.  :) Saptamana viitoare pare a fi compromisa, dar incepand de vineri temperaturile cresc, cel putin asa promite accuweather. Poate vor mai reusi sa faca ceva, ar fi pacat sa se piarda o luna si jumatate.

Iceman

Mister ar fi de vis daca as putea sa fiu o raza de soare :D :D :D ...Sigur A3 ar fi mult mai avansata 8)....Sper sa ne faca Ciprebe o ultima filmare pe anul asta cu drona pe Gilau-Nadasel sa vedem cat au mai avansat de la ultima filmare...Chiar daca nu sunt presati cu termen de finaizare pe anul asta :)

TibiV

#11526
Quote from: Iceman on November 13, 2016, 09:46:57 PM
Chiar daca nu sunt presati cu termen de finalizare pe anul asta :)

Te umfla rasul-plansul...  >:(

UMB a mers "ceas" cu lucrarile. Evident dupa ce a avut AM si AC in regula pe zonele cu probleme...
Desi ar fi putut "lenevi" la greu in asteptarea podului...

Altii dorm (nu doar la autostrazi...) desi nu avut nici pe sfert problemele UMB.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ciprebbe

#11527
^^

E totul alb, am trecut ieri pe la Nadaselu nu se mai vede nimic :)).
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

rocklee

se pare ca se ia o pauza pe santiere ... :o :(

adiarc

Nu cred ca e totala...sapt ăsta se opresc precipitațiile și se mai poate mișcă. ...La UMB nu văd rostul la ce lucrări mai au dar pe A1 și A10 plus centuri e musai ( și VO )
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

GDPR

Pai UMB nu mai are asfaltari de facut in zona Nadaselu? Oricum de vineri se anunta 8 grade si "abundant sunshine", asa ca de saptamana viitoare n-ar trebui sa fie probleme cu asfaltarile. Pana atunci se poate munci la parapeti si alte lucrari uscate. Si de ce nu, la deszapezire.  :D

adiarc

Poate doar pt a-și reduce costurile ( prin predarea mai rapida a lotului )...Însă altfel nu prea are rost (  viaductul lipsa )
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

GDPR

Contractul lor e de sine statator, cu penalitati de intarziere si alte cele. Si de ce sa-si tina oameni, utilaje si resurse blocate pe proiect, care inseamna costuri suplimentare, daca pot sa termine anul asta? Plus ca la receptie se mai elibereaza si niste garantii de buna executie.

NGC

Quote from: NGC20 on September 26, 2016, 08:51:59 AM
Au incercat sa anuleze licitatia si pentru proiectul  "Revizuire Studiu de Fezabilitate pentru "Autostrada Bucuresti-Brasov km 0+000 – 173+300 sector Comarnic – Predeal, km 115+300 – km 146+800 si sector Predeal – Cristian, km 146+800 – km 162 + 300 + reabilitare DN 73B", dar nu le-a reusit. :D

Quote from: NGC20 on August 18, 2016, 08:02:33 AM
Quote from: NGC20 on July 29, 2016, 10:28:39 AM
@CNADNR: Nu aveti nimic sa ne spuneti despre "Revizuire Studiu de Fezabilitate pentru "Autostrada Bucuresti-Brasov km 0+000 – 173+300 sector Comarnic – Predeal, km 115+300 – km 146+800 si sector Predeal – Cristian, km 146+800 – km 162 + 300 + reabilitare DN 73B"?

Sigur, sigur nu aveti? :p

[...]

CNSC a admis din nou contestatia CONSITRANS & CO. si a anulat din nou decizia de anulare a licitatiei, iar CNADNR a fost obligata sa reevalueze din nou oferta CONSITRANS.
Se mai poate contesta la CAB, dar probabil CNADNR nu o va face.

Au contestat pana la urma si la CAB, dar au pierdut si CAB a mentinut in 12.09.2016 decizia CNSC din 10.08.2016.

A fost pe undeva vreun comunicat si nu l-am vazut eu? :lol:

In afara de lipsa vreunui comunicat in acest sens, mai exista un lucru mai putin cunoscut.

Decizia CNSC din 10.08.2016 a fost atacata la CAB si de catre ACCIONA, dar in 11.11.2016 (saptamana trecuta) contestatia a fost respinsa.
Ramane asadar doar reevaluarea ofertei CONSITRANS.
Sunt foarte curios ce vor constata la aceasta noua "reevaluare" si ce motive vor mai invoca de data aceasta. ;)

marinul

Quote from: lupualb on November 12, 2016, 11:38:34 PM
In acest moment ministrul transporturilor la Realitatea tv spune ca va impartii lotul de 60 km Suplacu de Barcau - Bors in doua sau chiar trei loturi, pe care le va supune licitatie, urmand sa primeasca punctajul cel mai ridicat firmele care spun ca vor termina cel mai rapid ce urmeaza sa contracteze.  Lotul cel mai avansat, peste 50% in acest moment, spune ca in 6 luni poate fi terminat.



din min 24 vb despre Suplacu-Bors