News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 11 Guests are viewing this topic.

alexbb

#11385
Quote from: Tavi on November 05, 2016, 08:41:34 PM
In poze apare doar iesirea din autostrada catre 101. Dar urcarea din 101 catre Bucuresti? E in acelasi stadiu?
Este tip trompeta (daca nu ma insel in privinta denumirii), intrarea/iesirea se fac pe acelasi drum care se imparte la conexiunea cu sensul Ploiesti-Bucuresti. Conexiunea pe partea asta este foarte avansata. Au demarat lucrarile si la sensul giratoriu pe DJ de pe cealalta parte a autostrazii, dar acolo deocamdata doar au sapat si compactat terenul. Vor mai avea si de finalizat bretelele de pe sensul Buc-Ploiesti. La cum s-au miscat la nod, eu cred ca si conexiunea cu Popasului va fi gata la timp.
:cheers:

Ionut

#11386
Nodul Moara Vlasiei nu este trompeta. Nu are un nume exact. :) Este o struto-camila si arata asa:



@baietii care se ocupa de OSM: vedeti ca nu aveti giratoriu in est, nodul e acesta pus de mine acum. ^

ion59

@ Ionut

Puteți să-l adăugați la semnătură. Cel mai probabil se va termina anul acesta.

panda_no 5

Am reusit sa fac doar citeva fotografii de la distanta din pacate.
Se lucra astazi, duminica la ora 14. Erau mai multe SUV-uri cu numere de Aktor, inclusiv un Mercedes ML cu numere de Grecia.
Din cauza prezentei sefilor probabil, toti zbarnaiau , inclusiv cei de la paza.
Se carau agregate si se depozitau intre cele doua bretele.
Dupa ce se vor da in folosinta va fi un pic mai dificil sa traversezi continuu bretelele.
Pe una dintre bretele au inceput sa astearna balast stabilizat.
Daca vremea buna tine si nu ploua maine termina una dintre bretele si sa apuca de a doua care este deja pregatita.
Canalele pentru ape pluviale sunt si ele aproape gata.
Pina la 15 decembrie se pare ca au temen sa finalizeze bretelele cu tot cu micul sens giratoriu si sa devieze str Popasului prin giratoriu.Asta pentru a se putea apuca de piciorul pasajului care se pare ca este pozitionat fix in dreptul carosabilului de acum.

Pozele acum.
(1) by florin_apo,

(2) by florin_apo,

(3) by florin_apo,

(4) by florin_apo,

(5) by florin_apo,

(7) by florin_apo,

cristi5

^^^ De ce n-or fi facut giratoriu si la vest de A3? (in partea de sus a plansei) Acolo trebuie virat stanga ca sa intri pe A3 dinspre Moara Vlasiei spre Bucuresti.

Citesc eu bine plansa? Se va putea intoarce pe sub pod? Atunci venind de la Ploiesti spre Caciulati nu va trebui viraj stanga. Dar nu inteleg rostul intoarcerii pe sub pod din est, ca acolo exista sens giraroriu unde se poate intoarce...

dumbravaandrei

^^^^
O intrebare: cei care ies de pe sensul Ploiesti-Bucuresti nu ar fi mai bine sa aiba obligatoriu dreapta la sfarsitului Bretelei 1 iar cei care merg spre caciulati sa fie obligati sa foloseasca Breatea 5? R18 trebuie facut mai mic si se rezolva problema virajului la stanga foarte elegant. Astfel cei care vin dispre Moara Vlasiei vor ramane cu banda de viraj la stanga fara a incurca pe nimeni.
Zic ca asa se reduce riscul de blocaje/accidente si nu mai este nevoie de giratoriul 2

cristi5

^ da, asta spuneam, de la Ploiesti la Caciulati via breteaua 1 ai apoi pe sub pod via breteaua 5. Desi pe schita exista la capatul bretelei 1 (pe dj101) sageata si stanga ia dreapta.

cutter

Nu cred că e o problemă intersecția în T, viteza este f mică acolo pentru că chiar după intersecție spre Căciulați e calea ferată București-Snagov, trecere la nivel care funcționează ca încetinitor.

Breteaua 5 cred că e destinată accesului la proprietăți. La fel și cea dinspre M. Vlăsiei.

Hai să nu exagerăm cu evitarea conflictelor de trafic. E plină Austria și Germania (sau California) de intersecții în T la intrarea/ieșirea din bretelele nodurilor de autostradă - și asta pe noduri cu trafic semnificativ mai mare ca DJ101/A3.

cutter

Mai degrabă văd ca o problemă de siguranță rutieră cele două intrări în giratoriu cu unghi f mic între ele (coborîrea de pe pasaj și breteaua care vine din autostradă). Normal mi s-ar fi părut ca breteaua să se evazeze de lîngă pasaj și să intre în giratoriu cu un unghi mai mare față de axa pasajului. Dacă rămîne varianta aceasta, minimal ar fi să pună STOP pe ambele intrări în giratoriu, oglindă și încetinitoare (speed bumps).

Ionut

Quote from: panda_no 5 on November 06, 2016, 02:30:16 PM
Pina la 15 decembrie se pare ca au temen sa finalizeze bretelele cu tot cu micul sens giratoriu si sa devieze str Popasului prin giratoriu.

Multumim de vesti & poze!
De unde termenul de 15 decembrie? Pe unde l-ai auzit? Nu de alta, eu n-am auzit de niciun termen "oficial".

Tavi

O drona mica nu ridicam si noi la A3xDJ101?  ;)

Ionut

Drona e la Cluj acum. Nu are sens sa ridicam la Moara Vlasiei, va fi gata în curand si nici nu e nimic spectaculos.

Tavi

Da, nu e mare scula de lucrare dar era bine sa fi avut si un bird`s eye view inainte de PIF.

panda_no 5

Quote from: Ionut on November 06, 2016, 04:33:59 PM
Quote from: panda_no 5 on November 06, 2016, 02:30:16 PM
Pina la 15 decembrie se pare ca au temen sa finalizeze bretelele cu tot cu micul sens giratoriu si sa devieze str Popasului prin giratoriu.

Multumim de vesti & poze!
De unde termenul de 15 decembrie? Pe unde l-ai auzit? Nu de alta, eu n-am auzit de niciun termen "oficial".

Nu stiu daca e oficial sau asa si-a propus constructorul sa inchida santierul pe 15 decembrie.
Termenul e a doua oara cand il aud spus de cei din santier.Nu e oficial.La fiecare set de poze mai intru in vorba cu cei de pe santier.
Astazi am vorbit mai mult de 30 de minute cu o persoana care ordona camioanele cu balast spre locurile unde descarcau.
Un fel de sefut.

TibiV

Pastreaza relatia cu "sefutul"...
Asa cum bine stii, in orice institutie portarul si femeia de serviciu sunt cei care stiu tot.
Mai ales ca pe astia nu ii schimba nimeni cand la alegeri ies "ailalti"... :D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)