News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 15 Guests are viewing this topic.

bridge

#11205
^^^^Ca sa aiba AC trebuia sa depuna Documentatia Tehnica pentru obtinerea Autorizatiei de Construire in termen de 20 de zile de la avizarea in CTE(obligatie contractuala orice ti-ar sugera oricine).corsan a depus-o in vreo 60 de zile. Ca sa ai aviz CTE trebuie sa depui Proiectul Tehnic in vreo 2 luni ,de la data de incepere,corsan l-a depus dupa 13 luni(nu mai zic ca pentru zona OMV nu l-a depus nici acum)Sa nu facem totusi din corsan o fecioara neprihanita .Ne putem intreba cine si de ce i-a permis atat?

bridge

#11206
il pun aici ca-i de pe A3,de ce a-i posta asa ceva?

dr4qul4

ca sa vedem si noi cat de usor se fac rigolele in ziua de azi.
Banuiesc ca e de la ciotul din Bucuresti; cam saraci in explicatii.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

bridge


TibiV

Mecanizat-mecanizat, dara fara lopata muncitorului din dreapta santului nu ieste treaba perfect... :D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

neaghi

Daca tot fac santul standard, oare de ce nu se folosesc si prefabricate pt. rigola ca ar merge mult mai repede ?

danutzu_1069

Costa mai mult prefabricatele alea. Transport cu TIR, descarcat, pus pe pozitie, etc.
Mai sumplu e cu sablonul clasic si cu cifa...

Ionut

Cateva poze de pe Iernut-Ungheni (lotul Strabag) de vineri dupa-amiaza, sursa secreta.





















Multumim, multumim! :cheers:

alexV

Despre drumul de legatura A3 - Martinesti,

Consiliul Local Tureni a dat aviz negativ acum o luna, invocand 10 motive. Unul pare mai serios - ca se suprapune cu un alt proiect  european in derulare, conducta de apa, si aceste proiecte trebuie corelate. De restul motivelor nu stiu ce sa zic

Hotararea CL Tureni

Ce facem mai departe? acel drum de legatura are un viaduct, deci construirea va tinde spre 10 luni.

StefanCelMare

,,Proiectul nostru s-a suprapus cu un proiect al Companiei de Apă. Au o subtraversare exact la kilometrul 21 al Autostrăzii, unde suntem noi. Trec ceva conducte de apă exact pe domeniul public pe unde trece drumul nostru şi a trebuit să preluăm noi relocarea de utilităţi. E vorba de un proiect mare al Companiei de Apă Arieş, cu comunele din zonă. Se fac ultimele rearanjări în proiect şi săptămâna viitoare [articol publicat în 24 sept.] sper să obţinem toate avizele şi noi de la ei, de la Primăria Tureni, şi ei de la noi şi apoi să luăm avizul de la Mediu. După aceea se va putea scoate la licitaţie proiectarea şi execuţia drumului", a afirmat Eugen Cecan.

http://ziuadecj.realitatea.net/administratie/un-drum-important-pentru-cluj-blocat-de-birocratie-cand-ar-putea-incepe-lucrarile--151034.html

Nu s-a mai auzit nimic de-atunci.

ciprebbe

Din pacate inca nu se vede luminita pt acest proiect. Zici ca nu se vrea implementat.
E de inteles nemultumirea primaritei din Tureni odata cu instalarea bordurii si a masurilor de calmare a traficului insa ar trebui sa vada mai departe situatia si odata cu implementarea acestui proiect va scadea traficul prin comuna cu peste 60% ramanand doar trafic loco pe acolo.
Trebuie facuta legatura asta mai ales ca va exista A10 functional plus A3 pana la Tg Mures.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

voyageros

cu toate astea la iesirea din Tureni se constuieste un zid de sprijin de forma rotunda ca si cand acolo ar urma sa apara acel sens giratoriu. Se face practic o largire a drumului in acel loc. Daca chiar asta se face si nu altceva ...nu stiu, va spun ce vad.

alecu26

Am vazut si eu filmarea de la Suplacu. Groaznica, groaznica si lipsita de viziune rezilierea in acel stadiu cu Bechtel.

Practic zeci de km pe care deja s-ar fi inceput cu asfalt....au fost parasite.
Drumurile noastre POATE;

marinul

apropo de filmare, un mic amanunt pentru necunoscatori :) s-a filmat pana la km 43-44 aproximativ, adica mai erau inca vreo 20 km pana la capatul lotului  unde Corsan nu a miscat absolut nimic, nu ca pe restul traseului a facut mare branza.

Era o filmare de pe acest lot de mai de mult, tot am incercat sa o gasesc pe youtube, ma poate ajuta cineva cu un link?


Ionut

^ Ce inseamna "mai demult"? Intra pe contul de YouTube al API si cauta. Daca nu gasesti acolo, probabil cauti filmarile vechi puse pe contul de YouTube al InterFly, aici.