News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 15 Guests are viewing this topic.

Sorin62

#10950
Quote from: 133 313 on October 02, 2016, 07:46:45 PM
Daca imi spuneti cum se posteaza un album de flickr va asteapta o surpriza.  O:-)

Edit. Las' ca rezolvam oricum.

https://flic.kr/s/aHskJ2NBdL

[...]

Centrala termica / electrica. Una sau alta, nu ambele. Pe 6000 mp.  :lol: De unde rasar astia taica... Da' nota 10 pentru proza, daca se facea scriitor nu-si rata cariera cu ocupatia de speculant. Poate ar fi chiar amuzant daca n-ar fi labareala. Si inca labareala cu efect major nefast.

Nu are nici un efect. Uite despre ce e vorba:
Quote
Dosar 337/2/2014 la CAB
Solutia pe scurt: Admite în parte cererea reclamanţilor, Dispune anularea în parte ,în privinţa reclamanţilor, a Hotărârii Guvernului nr. 377 din 12 iunie 2013 pentru modificarea şi completarea Hotărârii Guvernului nr. 381/2009 privind declanşarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată rămase de expropriat, situate pe amplasamentul lucrării de utilitate publică "Construcţia autostrăzii Bucureşti-Braşov, tronsonul Bucureşti-Ploieşti" în sensul că : Dispune obligarea pârâtului Guvernul României să procedeze la modificarea categoriei de folosinţă , din arabil în curţi-construcţii , a terenurilor aparţinând reclamanţilor menţionate în Anexa 1 poziţiile 80429 ,804 30,804 31 la Hotărârea Guvernului nr. 377 din 12 iunie 2013 pentru modificarea şi completarea Hotărârii Guvernului nr. 381/2009 . Respinge în rest cererea ca neîntemeiată. Cu recurs în 15 zile de la comunicare.
Document: Hotarâre  2160/2014  07.07.2014

Iar la Înalta Curte s-a respins recursul:
Quote
Dosar: 337/2/2014
Decizia nr.1279/20.04.2016.Respinge recursul declarat de reclamanţii Miron Mihăiţă şi Miron Cristina împotriva Sentinţei civile nr.2160 din 07 iulie 2014 şi Încheierii din 03 februarie 2014 ale Curţii de Apel Bucureşti – Secţia a VIII-a contencios administrativ şi fiscal, ca nefondat. Respinge recursurile declarate de pârâţii Guvernul României şi Statul Român prin Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale S.A. împotriva Sentinţei civile nr.2160 din 07 iulie 2014 a Curţii de Apel Bucureşti – Secţia a VIII-a contencios administrativ şi fiscal, ca nefondate. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 20 aprilie 2016.

Va obține mai mulți bani ca despăgubire. Dar exproprierea rămâne valabilă.

LE. Acum am văzut că a fost postat un link către dosare și Decizia Înaltei Curți de @cavver

133 313

#10951
Da, asta ar fi partea birocratica. Inteleg ca treaba este de bani. Ei din pacate nu inteleg ca un teren fara apa, gaze si canal are valoare de pasune nu de camp petrolifer, indiferent ce s-ar intentiona pe viitor pentru el valoarea lui este acceasi. Nu poate fi speculat decat in baza propriilor resurse inmagazinate, nu in baza conjucturilor EXTERNE. Eu in schimb am dat ocol complet zonei. Initial au fost 3 loturi inconjurate cu stalpisorii bicolori interconectati cu sarma ghimpata, din alea 3 loturi a mai ramas unul. Dar foarte ciudate loturile astea, ca arata cumva ca un avion, adica este lotul asta central ramas iar celelalte doua arata ca niste "aripi strambe" ale lotului central, dar excelent amplasate exact de-a latul. Strict din punct de vedere etic se vede din satelit, din avion, din vapor si de pe picior cam de ce si cum treaba...
P.S. O sa arunc o intrebare la RADET si Enel daca au de gand sa se extinda vreodata secolul asta pana la "centrala" insilor.  :lol:

Quote from: dr4qul4 on October 02, 2016, 10:39:19 PM
@133 313 . Mie nu-mi e frica de caini...cand sunt mai putini de 3 .  Asa ca te las pe tine prin Pipera. Si mai sunt cativa colegi curajosi care merg cu bicicleta pe acolo.

3?  :lol: Da' ce cainii maidanezi se inmultesc cu plafon? Nu stiu cine pe unde merge cu bicicleta, prin brusturii prin care am intrat io si santurile in care am dat nici cu ATV-ul nu prea te scoti. Doar cu o "maceta". E mai sanatos fiziologic pe picior decat pe bicicleta. Biciclete fara numar in schimb pe Pipera Tunari , nimic offroad, in general cursiere :lol: Oricum, nu este un drum de facut saptamanal asta-i clar. Nu stiu cand mai am timp pentru aventura asta.

Edit.
44.497699, 26.149188
https://www.google.ro/maps/place/44%C2%B029'51.7%22N+26%C2%B008'57.1%22E/@44.497699,26.1469993,580m/data=!3m2!1e3!4b1!4m5!3m4!1s0x0:0x0!8m2!3d44.497699!4d26.149188
De la travrsarea A3 peste str. Popasului o luati spre Centura in lungul autostrazii pana treceti de vile apoi la stanga si urcati dealul. Fara ceata si cu zoom optic generos aveti sanse sa prindeti chiar si varful ferris-ului din parcul Tei, podul de la DNCB si altele.

Ionut

^ Daca doriti sa dezbateti partea de exproprieri in continuare, puteti sa vorbiti linistiti pe thread-ul dedicat exproprierilor, aici. E o discutie foarte utila daca sunt ceva probleme cu exproprierile in zona, insa va rog discutati pe thread-ul dedicat. :cheers:

Rugaminte: daca e posibil, cand gasiti cate un punct bun de acces si fotografiere, puneti si un pin pe Google Maps sa stie si altii. :)

dr4qul4

La Gherghitei e extrem de simplu. Acolo A3 va merge paralel cu strada, la doi pasi peste gard.
Imediat dupa Supercom va fi giratoriul (si la 2-300 m podetul peste Valea Saulei), iar in capat avem podul peste CF.
Singura problema acolo este ca totul este plat. Daca are cineva o masina papuc, de pe ea poate sa vada totul. Pana si CF-ul e la acelasi nivel cu strada.

Gherghitei

PS. Atentie mare la CF!! Pe acolo trenurile trec cu viteza foarte mare. Nu va aventurati sa faceti poze de pe linie!
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

StefanCelMare

Are cineva idee despre ce se mai petrece pe loturile A3 dintre Câmpia Turzii și Ogra?
Toate pozele apărute recent spre Tg. Mureș sunt din zona aeroportului, unde cât de cât se lucrează.
Văd că pe Iernut - Chețani firma Astaldi a primit avans de cca. 80 mil. lei.
http://www.economica.net/italienii-de-la-astaldi-au-incasat-primii-bani-pentru-lotul-pe-care-l-construiesc-din-autostrada-transilvania-lucru_124305.html#n
Cu toate acestea, nu există aceeași presiune publică ca și în cazul Corsan de pe Suplacu-Borș.
Referitor la lotul Straco et al. dintre Chețani și Câmpia Turzii, informațiile sunt și mai puține.
Nu am găsit nicio știre despre vreun avans, sau despre mobilizare de șantier. Doar că a fost contestat și că s-a pierdut ceva timp în plus.
Observ că discuțiile în spațiul public dar și pe forum tind să omită aceste loturi ale A3.

Hercule

^ Pe Chetani - CT am vazut gropi de descarcare arheologica intre Hadareni si Chetani in apropierea DN (stanga si dreapta). N-am reusit sa pozez din mers si m-am jurat mai inainte ca nu mai opresc masina in zona aia.
Deșteaptă-te române!

captiva

Astăzi,  03.10.2016, CNADNR SA a transmis către Agenția Națională pentru Achiziții Publice (ANAP) pentru verificare și validare documentațiile de atribuire în vederea demarării procedurilor de achiziție publică pentru următoarele proiecte:

·         Elaborare Studiu de Fezabilitate și Proiect Tehnic pentru drum expres Legătură A3 – Aeroport Henri Coandă (...)

Ionut

Interesanta veste.
Haideti sa discutam pe thread-ul de drumuri expres, aici, nu face parte din A3 acest drum.

pasadia

Mai degraba ar fi trebuit sa fie vorba de A0. Si de legatura A3-DN1 cu conexiune catre OTP.

cezar-mario2012

#10959

ciprebbe

#10960
Baga si textul :)

Aproximativ 75% din lungimea totală a șantierului autostrăzii A3 Câmpia Turzii - Târgu Mureș nu deține încă acord de mediu sau autorizație de construire, la mai bine de un an de la semnarea contractelor. Drept urmare, constructorii nu pot incepe lucrări semnificative, axându-se in mare parte pe descărcări arheologice si decopertări.

https://www.facebook.com/proinfrastructura/
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

cezar-mario2012

#10961
 Nu este filmul meu, este al asociație  :lol: , eu doar l-am postat :D

Iceman

Unul ca mine ma surprinde foarte mult aceasta filmare...In mod negativ...Toata lumea a stat linistit in momentul cand sa dat ordinul de incepere a lucrarilor.....Acum avem un talmos-balmos la felul in care sau apucat sa faca ceva pe loturile acestea de pe A3....Un lot,2 decopertate ...Altul nimic........Horror :o

pentium10

#10963
haideti sa facem un google sheet, un excel care sa contina toate etapele si hartoage necesare pentru un anumit lucru, si sa bifam unde avem si ce nu avem
si avand asa ceva putem stii parcursul si toti care nu inteleg procesul pot afla mai multe info despre ce urmeaza si unde suntem

am nevoie de ajutor din partea voastra, cereti drept de editare si voi aproba (Se poate cere sub butonul View only -> Request edit permission)
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1C23IqVfaBvwNwB_yMIMk5gta4od69D8MlQ8oDcjfv4M/edit?usp=sharing
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Iceman

Nu putem face cumva noi cei de aici sa propunem catre parlament un proiect de lege...Odata ce avem un SF studii geo pe un tronson....Ca pana castigatorul licitatiei sa se apuce de lucru pe un tronson....Sa aiba obligatoriu toate documentele ...AC,AM,DESCARCARI ARHEOLOGICE,RELOCARI STALP ELEC....ETC....Probabil exproperile supl. pot interveni ulterior.........Imi vine sa urlu cand totul merge tot mai greu...Iar noi cetateni de rand platim scump pentru astac asteptand sa ajungem la normalitate.