Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Beowulf

Ordinea prioritatilor:
A1: Bucuresti-Nadlac;  A3: Bucuresti-Bors;  A10: Sebes-Turda;  A0+DNCB: Centura Bucuresti; A8: Tg Mures- Ungheni; A12+A14: Calafat-Craiova-Pitesti-Tirgoviste-Ploiesti-Buzau-Braila; A6: Lugoj-Calafat; A7+DN(2X2): Botosani-Focsani-Slobozia-Calarasi.

AlexxC

Dupa ce vor fi finalizate cateva tronsoane importante de autostrada o mare parte a traficului va fi atras pe acestea, iar drumuri care acum par sufocate de tiruri vor deveni trasee pe care vom conduce de placere cu o viteza ok pentru ca vor avea traficul pentru care au fost proiectate.
Din cauza asta se fac studiile de fezabilitate,pentru observarea valorilor de trafic si daca se justifica la un anumit moment nevoia unui drum nou sau nu.
Vom trai si vom vedea.

Ciprianul

#10772
^^

Vad eu ce mobilizare e sambata cand ajung cu  marinul@ in zona si filmam cu Drona.
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

NGC

Quote from: NGC20 on August 26, 2016, 10:33:18 AM
Quote from: NGC20 on August 24, 2016, 02:03:41 PM
Quote from: NGC20 on August 24, 2016, 08:26:22 AM
Despre viaduct, nu va zic deocamdata nimic, pentru ca s-ar putea sa fie o veste proasta. Informatia trebuie mai intai sa fie verificata. ;)

Quote from: yetiman on August 24, 2016, 11:15:50 AM
Ce informatie (chiar neverificata) ar putea fi mai proasta decat situatia de acum?

^^^ Informatia ca s-ar licita abia anul viitor. Sunt niste "semne" ca nu s-ar mai face anul acesta, dar cum ziceam, mai trebuie verificat, deci nu o luati inca de buna.

Quote from: Ionut on August 24, 2016, 11:51:08 AM
LE: NGC, sincer sper sa ai informatii gresite legate de pod. Simt ca nu mai suport telenovela asta.

Quote from: ciprebbe on August 24, 2016, 08:55:33 PM
O sa confirmi si valoare viaductului in curand. :)

^^^ Voi confirma cu mare placere! :p

Problema este ca exista "semne" din ambele parti, adica si ca se va licita anul acesta, dar si ca nu se va licita anul acesta. Probabil ca "semnele" ca nu se va face anul acesta sunt doar temporare.
Daca pana la urma se va licita anul acesta (urmatoarele saptamani cum zicea si ciprebbe), atunci ar putea rezulta o eventuala incalcare a unei anumite legi de catre "cineva" care a aprobat un anumit document, dar situatia este inca neclara.
Dar, prin proceduri normale prevazute undeva, inca s-ar putea evita eventuala incalcare a acelei legi, in cazul in care chiar exista.

Deocamdata doar atat va pot spune, si ca nu sunt motive de panica referitoare la posibila incalcare (temporara, din ce se pare, dar numai daca chiar exista) a acelei legi.

Problema temporara este rezolvata. :D

NGC

Quote from: NGC20 on August 24, 2016, 08:26:22 AM
Despre viaduct, nu va zic deocamdata nimic.

Quote from: NGC20 on August 26, 2016, 10:33:18 AM
Quote from: ciprebbe on August 24, 2016, 08:55:33 PM
O sa confirmi si valoare viaductului in curand. :)

^^^ Voi confirma cu mare placere! :p

Valoarea estimata este de 48,566,561.23 RON fara TVA.

Licitatia inca nu este vizibila in SEAP.

NGC

Quote from: bridge on August 25, 2016, 09:56:17 PM
10 mil. euro!  :)

Quote from: ciprebbe on August 25, 2016, 10:18:34 PM
44mil  :p si e de bine , nu se mai sta mult   :)))

48,5 milioane RON plus TVA. :p

Cine ofera mai mult? O data, de doua ori, adjudecat. :lol:

Ciprianul

NGC20@ il adjudecam noi numai sa se faca o data.....hahahaha. Oare ce firme pretendente ar fi la licitatie?
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

ciprebbe

Inca mai sunt emotii cu viaductul la ANAP.... un ultim hop si il vedem in SEAP (poate sapt viitoare)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ticker

Se poate UMB? Cred ca sunt singurii care s-ar misca cu talent.

GDPR

Ideal ar fi fost sa fie inclus in contractul UMB in baza intructiunii nr. 1 ANAP  :)

horatiu.cosma

^
Cum ar fi sa castige constructorul X Pitesti-Curtea de Arges(30 de km), iar CNIR sa ii mai dea inca 3 km inspre Sibiu, ca se incadreaza in modificare nesubstantiala din Instructiunea 1 :))?

GDPR


AlexxC

Există vreo baza legală,contractuala în legătură cu discuția de aici sau e doar o fantezie?

Ionut

Nu e nicio baza legală. Trebuie licitatie.

rvemis

Popasului...se lucreaza si pe-o parte si pe alta :). Pozele is facute din masina deci nu sunt f explicite.Poate ma duc duminica sa fac unele efectiv de pe teren.