News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 6 Guests are viewing this topic.

olea10

suplac........asta inseamna ca s-au apucat de lucru? :o

myid

ei, asta chiar e o supriza

Sper doar ca nu e de ochii "lumii" sau al MT ....

marinul

decoperteaza un strat subtire din terasament, dau impresia ca ar vrea sa lucreze sa vedem daca si pot

se decoperteaza pe o portiune mica, max 5 km











in rest liniste si pace







dar lumea se agita prin zona,  multe masini mici am vazut ieri pe la Chiribis in zona organizarii de santier,pe drumul tehnologic am intalnit  un trailer care era incarcat cu un utilaj, nu se astepta sa-i vina ceva din fata, cat pe ce sa facem poc, pe urma am evitat cat am putut drumul tehnologic ca sa nu mai am intalniri "surpriza". am mers si pana la Suplacu de curiozitate  dar nimic nou pe acolo. Sa vedem cum evolueaza lucrurile in 2 saptamani. In prezent aproximez eu ca au intre 25-30 utilaje dar unele stau parcate, probabil au nevoie de personal, ceea ce nu va fi usor de gasit intr-un timp atat de scurt

Skynick

Suplacu - Bors o sa fie cea mai bine tasata autostrada de la noi  ;) Beton.

pentium10

#10714
QuoteAproape 3 km din autostrada A3 Bucuresti - Ploiesti, de la Soseaua de Centura pana in Strada Popasului, ar putea fi deschisi circulatiei rutiere pana la finalul lui 2016. In acelasi timp, si nodul rutier de la Moara Vlasiei, ramasite ale proiectului de autostrada inagurata inca din vara lui 2012, ar putea fi terminat. Anuntul a fost facut de seful de la autostrazi intr-un interviu acordat HotNews.ro

Quote from: Ionut on September 08, 2016, 11:58:04 AM
^^ Confirmam si noi "din surse independente" - A3 intre DNCB-Nod Popasului (doar bretelele, fara podul peste Str. Popasului) plus Nodul Moara Vlasiei deschise pana la finalul anului. Importante sunt si nodurile de mai jos, multumim Hotnews pentru planse!

As crede acest lucru daca as vedea un calcul facut ca lumea.
De exemplu este metoda e doar 3 minute clipul si foarte usor de inteles. Cred ca si ai nostrii constructori au facut asa ceva, si doar ne trebuie o captura de ecran sau un foto cu tabla unde au calculat si au gandit proiectul.

Daca au asa ceva ar trebui sa le publice, daca nu au macar sa vizioneze clipul, poate se prind si ei un pic.
Daca vreti da-ti pe Facebook poate se prind si ei ce le lipseste, si ca le trebuie o viziune.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Ciprianul

marinul@ săptămâna viitoare îmi iau liber doar sa vin sa vad minunea. Iau cu mine și Drona sa fac ceva reportaj. Chiar sunt curios sa vad ce mobilizare va fi pe sfârșitul săptămânii viitoare. Mi ai luminat ziua marinul@. Om vedea ce va ieși. 

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

alecu26

Pentium, ce zice ala e chestie basic, cum se determina drumul critic pe un proiect. Practic in spate la un program gantt cu linii, stau toate acele patratele desenate de nenea ala. Fiecare linie din graficul gantt e o casuta din aia.

Graficul gantt si network diagram sunt reprezentari diferite ale aceleiasi chestiuni.



Daca tu crezi ca poti urmari cateva mii de activitati pe un diagrama tip retea...esti invitatul meu.
Drumurile noastre POATE;

pentium10

Gantt inseamna ca trebuie si sa planifici, e mai complicat. Inainte de Gant de multe ori se poate face doar pasul ce am postat. E minim ce se face. Si nu trebuie urmarit cu bucatele mici ca devine complicat, trebuie tratat ca o componenta mai mare.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Cristi N

Nu stiu exact care este stadiul pentru nodul Moara Vlasiei dar la Popasului autostrada se termina la cateva sute de m de strada, practic au de facut doar racordarea la drumul existent si poate un sens giratoriu temporar avand in vedere ca nu va fi gata podul.
E vorba de mai putin de o luna de munca efectiva. >:(

Ionut

Este 100% fezabil si la Moara Vlasiei. Sunt doar niste bretele de facut, nimic iesit din comun. Vointa sa fie (si din ce-am inteles exista).

marinul

surprinzator a fost in seara asta pe la 19:30 sa vad ca se lucreaza la ora aia undeva de la Chiribis spre Oradea, era vizibil din DN19E, fara poze din pacate, din cate am observat sa executau aceleasi lucrari de decopertare/curatare terasament si rigole. Ciprianul@ eu zic sa mai avem putina rabdare, sa vedem ce decizie se ia in urmatoarele saptamani si sa se inceapa lucrul mai serios

GDPR

La Moara Vlasiei bretelele de pe dreapta autostrazii sunt pe jumatate facute, sunt usor de finalizat. In schimb, pe stanga trebuie facute de la zero si sunt totusi cam 600 m de drum. Nu cred ca vor fi gata pana pana la sfarsitul anului.

Iar ca parere personala despre descarcarea de la Popasului, mi se pare o idee foarte proasta sa se deschida asa, intrucat va duce la blocarea totala a zonei, doar pentru a se trece in palmares inca 3 km de autostrada.

Daca sustin ca e ok, sa vina atunci cu niste studii de trafic.

Ciprianul

marinul@ ai observat ceva mișcare în zona Salardului? Eu oricum voi veni ca atunci am liber. Ce va fi va fi

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

marinul

nu. si nu cred ca va fi miscare anul asta in afara de Dolea-Chislaz si poate viaductul de la Suplacu


Sent from my iPhone using Tapatalk

voicul

@adrian rosca
Cu o iesire in Gherghitei si cu iesire in Petricani o sa fie probleme mari, dar tot traficul pe Popasului o banda ...
Poate se gandesc ca mai preia si Nita Pintea 2 masini pe h si nu o sa fie probleme de trafic.  :lol:

Totusi mai bine se deschide!