Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 26 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Loko

Quote from: ciprebbe on April 24, 2016, 01:12:06 PM
23m

Mersi. Doar din pura curiozitate, a fost luat in vreun moment in calcul un tunel in zona respectiva?

Tot legat de acest aspect, poate cineva veni cu vreo clasificare a debleelor in functie de inaltime? Ce inseamna mic, mediu, mare? Dupa cate se poate observa, numarul postarilor mele e mic, la fel si cunostiintele in domeniu. :D

bogdix

Quote from: Loko on April 24, 2016, 01:36:55 PM
Tot legat de acest aspect, poate cineva veni cu vreo clasificare a debleelor in functie de inaltime? Ce inseamna mic, mediu, mare? Dupa cate se poate observa, numarul postarilor mele e mic, la fel si cunostiintele in domeniu. :D

Ca să punem lucrurile la punct din start:
- debleul, este o construcţie oarecum subterană (adică se execută sub nivelul terenului), deci nu are înălţime, ci ADÂNCIME;
- rambleul pe de altă parte, este o construcţie supraterană (care se execută peste nivelul terenului) şi are înălţime, nu adâncime.
Aşa că la rambleu vorbim despre înălţime, la debleu despre adâncime.

Din ce ştiu eu nu există o clasificare a debleurilor în funcţie de adâncimea lor. Oricum nu e foarte relevantă o asemenea clarificare.

Iar întrebarea tunel vs. debleu, nu are un răspuns simplu, fiindcă aici intervin foarte mulţi parametri: parametrii geometrici ai traseului (profilul longitudinal de exemplu), tipul/tipurile solului întâlnite în amplasament, nivelul apelor subterane, regimul apelor subterane, diverşi parametri geologici ai masivului de pământ din amplasamentul respectiv, istoria geologică a amplasamentului (eventuale probleme de tip alunecări de teren sau altele), cerinţe ale Beneficiarului (care pot impune debleu sau tunel, fără a ţine cont de alţi parametri), considerente legate de costuri cu întreţinerea pe perioada exploatării etc.

De obicei, tunelurile sunt eficiente acolo unde un debleu ar conduce la o ampriză construită foarte mare (adică de exemplu lăţimea construită a debleului ar depăşi cu mult 100 m) sau evident în zone montane, unde nu poţi "săpa muntele" sau pe sub râuri/fluvii/canale/strâmtori.

Iceman

Avand in vedere ca solul unde sau facut defrisarile din padure sigur este mai umed....Probabil solul nu este stabil pe acea portiune.
Se vor executa ziduri de sprijin si pe acea portiune?? :)

Ionut

Va invit sa discutati despre deblee, ramblee si orice tine de autostrazi pe thread-ul general de autostrazi, nu pe A3 sau A1 sau orice alt thread. :cheers:

ciprebbe

#9425
Gilau - Nadaselu  23 aprilie 2016

Viteza redare 2x

http://www.youtube.com/v/0R1cC5Ojrl0


LE: Cu dedicatie speciala pt Salini secventa 0.18 - 0.28

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Iceman

#9426
Super....Multumim pentru filmare Ciprebbe....Chiar se vad progrese!
Viaductul 3 este asfaltat??...Sau este doar hidroizolatia facuta :)

Goldmund


ciprebbe

Si cine are timp (nervi) poate face comparatie cu filmarea din 21 martie (cum s-a facut pe A1).
.
https://www.youtube.com/watch?v=vRllGr_jrr8
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

AFC

Multumim @ciprebbe ! O mica alunecare la min 2.50, dar nu cred ca e o problema. UMB lucreaza frumos, nu pot sa nu remarc de fiecare data. :gj:
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

ciprebbe

Acolo (2.50) nu e problema insa la 3.10 cam da......
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

carutasul

La 3.16 erau in dreapta doi bikeri urmariti de doi caini sau nu am vazut eu bine? :)

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

marius_tm

exceptionala filmare, bravo ciprebbe, la mai multe !!! :thumbsup:

esti number one pe acest lot !  :gj:

rocklee

 OAUUU  :o...frumos si spectaculos ....FELICITARI  UMB  :)...Ciprebbe ...felicitari si multumiri ...ai facut o treaba excelenta  ... :gj: :cheers:

lucreaza frumos UMBUL ...imi place verdele din jurul autostrazi si acele rigole puse unde trebuie .... :)

la padure va fi un mic mare debleu dupa cum se vede ..... ??? 8)

in curand o sa  :vroomvroom: :vroomvroom: :thumbsup: