Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

5 Members and 20 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

Quote from: vladb on January 05, 2016, 02:43:52 PM
^ Se prea poate ca portiunea in cauza sa reprezinte rampa podului si este ca atare parte integranta din pod.
Continui discutia aici. Grinzile sunt de 40 de metri, deci acolo mai degraba sunt 400 de metri, nu 200. Nu as crede ca e asa de lunga rampa. Pe aceleasi considerente, la culeea opusa, rampa facuta de UMB ar fi trebuit sa fie parte din acest viaduct peste Somes, implicit parte din lotul Turda-Gilau. Nu as crede ca CNADNR ar fi scos din Turda-Gilau doar rampa fara viaduct.

yetiman

Cu putina straduinta am gasit urmatoarea informatie pe site DRDP Cluj:
QuoteSector 2B, Pod  km 51+700- km 52+500
Pregatirea documentatiei pentru licitatie

Prin lungimea mentionata (800m), si prin faptul ca lotul UMB incepe exact la culeea podului spre Nadasel, inclin sa cred ca e si podul si legatura pana la actuala limita a lui A3.

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

ciprebbe

800 m este exact distanta care lipseste intre loturi.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

asztalos


ciprebbe

La cum a nins arata chiar bine. Daca a trecut un plug cu 10 min inainte era tot asa. Limitarea e la 60/h in asemenea conditii.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Morosanu

Nici chiar asa, imagini de cosmar..... Am trecut ieri prin Ungaria a carei retele de autostrazi si mentinere a lor le laudam pe buna dreptate. Si erau portiuni pe M3, M31 si M7 identice cu cele de "cosmar" de pe A3 Transilvania. Cand ninge doar imediat dupa pluguri ai drum curat.
Politica distruge tot ce atinge.

nicolaem

#8196
pun stirea aici desi e vb de un drum de legatura pt A3.

Din pacate mica centura DN Martinesti-A3 imi pare putin "lalaita", altfel nu imi explic de ce "se spera" ca abia in 2018 sa fie finalizati cei cativa km pt care deja SF exista. Oare aveau 2 ani perioada de executie? atunci s-ar explica in cazul in care pe final de 2016 avem lotul atribuit

Eugen Cecan spune că tot în 2018 speră să se poată încheia lucrările la breteaua Tureni - Autostrada Transilvania, al cărei traseu a fost modificat uşor de curând, la cererea locuitorilor din Tureni. Licitaţia pentru acest proiect, care va ajuta oraşele Turda şi Câmpia Turzii să scape de traficul greu venit dintre nordul Transilvaniei, ar urma să aibă loc anul acesta.

Eurocopter

Am emis către CNADNR o nouă solicitare de informații privind stadiul proiectelor de pe A3. O găsiți atașat.

rocklee

in cat timp trebuie sa dea raspunsul ??




VictorC


horatiu.cosma

Multumim Victor, la cat mai multe :).

Tavi

Quote from: VictorC on January 11, 2016, 05:43:32 PM
S-a trezit si presa :)
:lol:
Bine Victor! Sa nu uiti si de intrarea in Bucuresti ca au proiect, au si grinzi (cred ca pe toate), pilotii forati se pot executa si pe vreme rece (nu este ca la asternerea mixturilor asfaltice) ... ce mai asteapta?!  ;)

Ionut

Ce mai asteapta?! Pai... mai intai ordinul de incepere. S-a dat ordinul de incepere? Eu nu stiu sa se fi dat. Tineti minte ca pe bucata asta finantarea este de la buget.