News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 46 Guests are viewing this topic.

cosss

Speram la macar 10 km pe an. Nu stiam de anularea licitatiei pentru lotul 1, pacat.  :(
Sau, cine stie, poate la urmatoarea strigare vor participa mai multe firme si va fi atribuit cu o valoare mai mica. Poate a aflat Catalin ceva legat de lotul 2? nu conteaza cu cat se incepe (chiar si 6 km), numai sa se inceapa odata! Ce e facut, e bun facut!

adi

Lotul acesta anulat nu era taman VO  Comarnic? Si nu mai era o alta licitatie cu acelasi obiectiv dar nu la nivel de A?

ultrasbz

Chiar aveam sperante de la UMB pentru lotul asta. Asta e...

bgd77

@cosss: O sa trimit eu intrebare la CNADNR legat de celalalt lot (lotul 2). In SEAP achizitia apare ca ar fi inca in derulare.

@adi: da lotul anulat este cel de la Comarnic si da, mai exista o licitatie, inca in desfasurare, pentru construirea unei VO la Comarnic la nivel de DN (http://www.cnadnr.ro/proiect_pcd.php?id=888)

TibiV

#8179
Quote from: bgd77 on January 03, 2016, 10:36:15 PM
da lotul anulat este cel de la Comarnic si da, mai exista o licitatie, inca in desfasurare, pentru construirea unei VO la Comarnic la nivel de DN

Sper ca licitaţia pentru VO Comarnic la nivel de DN să meargă înainte, şi la fel cea pentru VO Buşteni tot la nivel de DN...

Este cel mai bun compromis în acest moment...

Măi oameni buni, aţi uitat cum ne cruceam toţi că facem în acelaşi timp şi VO şi A3 la Comarnic?!...

Iar A3 pe VP în exercițiul 2014-2020 NU avem din ce bani să îl facem...
A fost strict ambiţia lui Neaga şi a şefului său vremelnic, "prietene", să o facem "din bănuţii noştri"...

Care "bănuţii noştri" NU mai există, s-au topit pe reduceri de TVA şi creşteri de salarii şi pensii... Inclusiv pensii speciale...

Neaga nu mai este, nici şefii lui vremelnici, aşa că să lăsăm CoBra pentru când i-o veni rândul...
Cu 3 km într-un capăt şi 6 km în celălalt oricum nu am fi avut de fapt nimic...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dorum

da, pacat... dar asta e realitatea foarte bine expusa de TibiV...

Io

#8181
^^

Pe Contributors cineva de-aici a scris acum citeva luni un articol excelent referitor la ocolitoarele, viaductele si tunelaria necesare pe DN1 la nivelul actual si la cel prezumat de trafic in proximii ani. Bani putini (parca 36 mil Euro) rezolvau frumos, elegant si in scurta vreme si numarul de masini si conflictele de trafic. Nu i se poate da prioritate si finantare fata de vesnic scumpul proiect de autostrada Comarnic Brasov?
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

danutzu_1069

BIG LIKE TibiV

O sa caut postarile de pe SSC de acum ceva ani, in care spuneam ca A3 NU se va face.

runner

   Din pacate TibiV ai foarte mare dreptate si sunt total de acord cu cele expuse de tine m-ai ales cu celebra fraza a fostului ministru a MT vremelnic, "prietene", să o facem "din bănuţii noştri"...
   In ce priveste lotul 1 de la Comarnic (A3), din cate vad eu aici pare ca vina este a ofertantului "deoarece a fost depusa o oferta neconforma in conformitate cu art. 79 alin. 1 din HG nr. 925/2006"
                                                                                      si
din HG-925/2006 "ART. 79 (1) In cazul în care ofertantul nu transmite în perioada precizată de comisia de evaluare clarificările/răspunsurile solicitate sau în cazul în care explicaţiile prezentate de ofertant nu sunt concludente, oferta sa va fi considerată neconforma."
                                                                                     iar
de aici reiese ca ar fi fost doar un singur ofertant pe lotul 1!
Aveti cumva mai multe informatii ?  :)




runner

Quote from: bgd77 on January 03, 2016, 07:51:58 PM
Nu stiu sa se fi anuntat ceva. Stie cineva daca s-a schimbat legea si daca exista acum o limita de timp de la deschiderea ofertelor in care trebuie sa dea un raspuns?


Legislatia eu nu stiu sa se fi schimbat. Conform OUG 34/2006 actualizata si modificata :
   
"SECŢIUNEA a 4-a
    Stabilirea ofertei câştigătoare


    ART. 200
    (1) În termen de 25 de zile de la data deschiderii ofertelor, autoritatea contractantă stabileşte oferta câştigătoare, pe baza criteriului de atribuire precizat în invitaţia de participare/anunţul de participare şi în documentaţia de atribuire, dacă oferta respectivă îndeplineşte toate condiţiile de admisibilitate care rezultă din documentaţia de atribuire şi actele anexate.
    (2) În cazuri temeinic motivate, autoritatea contractantă poate prelungi o singură dată perioada de evaluare, cu excepţia situaţiilor în care autoritatea contractantă reevaluează ofertele ca urmare a unei decizii a Consiliului, a unei hotărâri judecătoreşti sau a recomandărilor observatorilor Unităţii pentru Coordonarea şi Verificarea Achiziţiilor Publice.

    (3) Motivele temeinice se prezintă într-o notă justificativă, aprobată de conducătorul autorităţii contractante care este parte a dosarului achiziţiei publice.

    (4) Prelungirea perioadei de evaluare se aduce la cunoştinţa operatorilor economici implicaţi, în termen de maximum două zile de la expirarea termenului prevăzut la alin. (1)."

                                                                                                 si

    SECŢIUNEA a 2-a
    Licitaţia deschisă

    ART. 80^1
    Prin excepţie de la prevederile art. 200 în cadrul procedurilor având ca obiect atribuirea contractelor de concesiune de servicii, a contractelor de concesiune de lucrări ori a parteneriatelor public-privat, comisia de evaluare are obligaţia de a finaliza etapa de evaluare a ofertelor în termen de 35 de zile de la deschiderea ofertelor.


NGC

#8185
Quote from: bgd77 on January 03, 2016, 08:56:04 PM
Lotul de la Comarnic a fost anulat, pe la jumatatea lui decembrie fiindca "Au fost depuse numai oferte inacceptabile si/sau neconforme".
Quote from: runner on January 04, 2016, 03:40:04 AM
de aici reiese ca ar fi fost doar un singur ofertant pe lotul 1!
Aveti cumva mai multe informatii ?  :)
Vedeti in topicul de sinteza a licitatiilor, unde apar inclusiv ofertele depuse dupa 01.01.2015, cat si stadiul licitatiilor.
Adica vedeti aici.

S-a anulat lotul 1, unde a depus oferta doar UMB si despre care tot ziceam ca se misca prea "fast forward", indiferent de numarul imens de clarificari si alte lucruri curioase.

runner

Da, deci o singura oferta (cum banuisem)! Mi-ar fi placut si mie sa castige UMB-ul, mai ales ca parea sigura treaba ! Si totusi ce s-a intamplat ?  :o

runner


NGC

#8188
Quote from: runner on January 04, 2016, 03:53:38 AM
Quote from: bgd77 on January 03, 2016, 07:51:58 PM
Nu stiu sa se fi anuntat ceva. Stie cineva daca s-a schimbat legea si daca exista acum o limita de timp de la deschiderea ofertelor in care trebuie sa dea un raspuns?
Legislatia eu nu stiu sa se fi schimbat. Conform OUG 34/2006 actualizata si modificata :
[...]
    ART. 200
    (1) În termen de 25 de zile de la data deschiderii ofertelor, autoritatea contractantă stabileşte oferta câştigătoare, pe baza criteriului de atribuire precizat în invitaţia de participare/anunţul de participare şi în documentaţia de atribuire, dacă oferta respectivă îndeplineşte toate condiţiile de admisibilitate care rezultă din documentaţia de atribuire şi actele anexate.
    (2) În cazuri temeinic motivate, autoritatea contractantă poate prelungi o singură dată perioada de evaluare, cu excepţia situaţiilor în care autoritatea contractantă reevaluează ofertele ca urmare a unei decizii a Consiliului, a unei hotărâri judecătoreşti sau a recomandărilor observatorilor Unităţii pentru Coordonarea şi Verificarea Achiziţiilor Publice.
    (3) Motivele temeinice se prezintă într-o notă justificativă, aprobată de conducătorul autorităţii contractante care este parte a dosarului achiziţiei publice.

Acelasi raspuns l-a dat si CNADNR acum cateva luni.

Quote from: zup on May 25, 2015, 01:40:28 PM
Quote
In raspunsul 92/9466 din 24 Februarie 2015 ati precizat ca "mentionam ca daca membrii comisiei de evaluare nu se incadreaza in termenul de 25 de zile (initial) plus cel aprobat in cadrul notei de prelungire a evaluarii, Autoritatea Contractanta poate fi sanctionata cu amenda in conformitate cu prevederile art. 294 din OUG nr. 34/2006 cu modificarile si completarile ulterioare".

Va rog sa raspundeti detaliat la toate intrebarile pentru fiecare din licitatiile de mai jos.

I) Despre ce fel de zile este vorba? 25 de zile calendaristice sau 25 de zile lucratoare?
Quote from: zup on July 19, 2015, 05:46:13 PM


De remarcat ca se foloseste pluralul ("situatiilor"). Deci teoretic se poate prelungi de mai multe ori daca motivele sunt temeinice. In practica se si face acest lucru dupa cum arata si unele licitatii din sinteza care au fost lansate chiar si in 2014 si inca nu au castigator (evaluare prelungita, CNSC/CAB, reevaluare, CNSC/CAB, etc.).

Iar cum "motivele temeinice se prezintă într-o notă justificativă, aprobată de conducătorul autorităţii contractante", e clar cum a fost posibil ...

runner

Da, asta cu cele 25 de zile calendaristice era clar. Bine ca s-a schimbat conducătorul autorităţii contractante CNANDR (cred eu sa spre bine). Speram ca acolo unde era un singur ofertant pe lot sa fi scapat de "evaluare prelungita, CNSC/CAB, reevaluare, CNSC/CAB, etc.". Macar sa iasa ceva pe lotul 2.
Scuza-ma Ionut daca am fost offtopic.