News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

SILVIUFG

 :o :o :o E de Doamne fereste!! Pe astfel de argumente se muta trasee de autostrazi in Romania? Parca am muta un cotet de gaini dintr-o parte in alta a curtii!!  :(( :(( :((

danielCD

^ Putem afla de motivele invocate/acceptate de Jaspers?

voicul

Totusi exista un adevar acolo: daca se muta mai la S si mai la N (in N) atunci se mai scurteaza putin traseul si se indreapta si cocoasa.

Nu ca sunt de acord cu variant asta, dar se va alege raul cel mai mic.

christyan

Pai nu vad ce motive ar avea in afara de dezvoltarea mega-metropolei !  Pana la urma ar trebui tinut cont de sugestia primariei, de mutat traseul de la sud, astfel incat să nici nu treaca prin Focsani!  Sa vada si ei cat de bine e să nu ai autostrada si cat de bine au facut ca au lăsat loc triplarii suprafeței orașului!

Kravim

Legat de cocoasa: daca se face corectia traseului astfel incat ocolul sa nu mai fie de 5 km, ci mult mai putin, nu vad asa o mare problema.
Sigur, faptul ca o autoritate locala poate sa stabileasca traseul unui obiectiv de interes national este ingrijorator, dar daca autoritatea locala e singura care sufera de pe urma acestui fapt e mai putin suparator.
Ei vor trebui sa-si faca drumuri de acces mai lungi la autostrada; ei vor pierde din faptul ca nodurile rutiere sunt mai departe de oras decat ar fi normal.

dr4qul4

trebuie departat traseul si la sud si la nord si mutat drumul de legatura cu DN2D pe la Garoafa. sa aiba loc de oras milionar. Doar ca ar trebui sa demoleze satele de langa.
Cred ca e timpul ca toti userii de pe forum sa lase mesajul "Nu vrem autostrada cocoasata la Focsani" la toate postarile legate de A7 sau de autostrazi in general, de pe pagina lor de fb. si de pa pagina MT.
#A7CocoasaDeFocsani sau #NuA7Cocosata
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dimitrie

A8 (Letcani - Motca) si A7 sunt prima prioritate dupa A3, A1 finalizate.

tom_sawyer

Conform SEAP, ieri si astazi s-a finalizat etapa de evaluare tehnica pentru Pascani-Suceava si Suceava-Siret.

https://www.e-licitatie.ro/pub/procedure/view/100112414/

https://www.e-licitatie.ro/pub/procedure/view/100112421/

danielCD

Par bucăți mai mici de grinzi. Nu cred că sunt cele ce se vor monta peste canal la deschiderea mare.

Allex

Se pun pe segmente si se sudeaza. Operatiunea in total va dura peste 2 saptamani. Macaraua trebuie sa ajunga si pe celalat mal al canalului (dureaza aproape o saptamana numai mutatul.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Dominik

#4405
Alex, s-au pus un rand de pile metalice sau ceva suporti temporari pe cursul canalului sa sprijine grinzile pana le sudeaza  ???
You're in Steelers Country

Allex

Cred ca are R@du video din drona la copt. Nu cred ca reusesc eu prin cuvinte sa explic ce e acolo.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Dominik

You're in Steelers Country

Raducu Popa


horatiu.cosma

Va mai rămâne deschiderea centrală pentru septembrie, plus tablierul de peste canal pe sectorul nordic.