News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 21 Guests are viewing this topic.

cristian.ghinghes

Surprize, surprize: Dintr-un răspuns al Ministerului Transporturilor la o interpelare din Parlamentul României, aflăm că antreprenorul (turcii de la Eko Insaat Ve Tic As) a identificat neconcordanțe între cotele naturale ale terenului și cele din proiectul tehnic.

Conform Ministerului Transporturilor, proiectantul general al lucrării, adică SC Arcadis Eurometudes SA, a trimis pe șantier o echipă topografică pentru verificarea coordonatelor topografice, iar în prezent efectuează prelucrarea datelor în vederea soluționării neconcordanțelor topografice în cazul în care acelea există.

consilier local independent al municipiului Bacău | coordonator proiecte @ Societatea Academică din România (membru CM POIM)

Allex

Presupun ca daca se ajunge la modificarea proiectului tehnic, va trebui aprobata modificarea de CNAIR. Cat ar dura aceasta aprobare? Poate cere anteprenorul prelungirea perioadei de contract pe baza modificarii PT?
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

cristi5

#1067
Stie cineva cine a executat proiectare? Din ce birou? :) Dar SFul? E FIDIC rosu?

Sau o fi vreun motiv ca sa nu se mobilizeze... Nu pot sa spuna ca e altul nivelul marii la ei, ca avem mare comuna...

__dir

E nevoie de un sistem bonus-malus pentru proiectanti constructori. Sa fie scosi cei neseriosi. Vad ca mai toate proiectele au probleme de proiectare.

NGC

Quote from: dumbravaandrei on December 09, 2016, 05:01:46 PM
L.L.E: ultimele ciripeli mai sunt de prin 2014 cu tronsonul Pascani-Siret si poate fi consultat aici. Tin minte ca la licitatie au tot fost niste contestatii, dar nu stiu sa se mai fi clarificat ceva sau daca a fost anulata. Doar NGC20 cred ca ne mai poate lamuri. Cat despre sPF nu stiu sa avem o harta facuta publica cu Pascani-Siret.

Licitatia la care face referire, adica "Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru Autostrada Pascani-Siret", este una dintre celebrele licitatii lansate "la gramada" in 01.05.2014.
A fost anulata in 12.03.2015.

NGC

Quote from: cristi5 on December 10, 2016, 12:02:00 PM
Stie cineva cine a executat proiectare? Din ve birou? :) Dar SFul? E FIDIC rosu?

Quote from: __dir on December 10, 2016, 12:29:09 PM
Vad ca mai toate proiectele au probleme de proiectare.

Este FIDIC rosu.

In cazul de fata proiectul tehnic a fost facut de ARCADIS EUROMETUDES in 2012, si in cadrul aceluiasi contract, a trebuit sa fie facuta si revizuirea studiului de fezabilitate.
Licitatia a fost pentru "Revizuire/actualizare SF, PT, DE, Documentatia de Atribuire pentru VO Bacau" ([301315] / 22.06.2011).

alecu26

Problema se stia cam de un an. Pacat ca lucrurile se misca asa incet. Si sper ca lumea sa inteleaga ca nu exista inca o piata matura de proiectare in Romania care sa faca un FIDIC rosu (partea de proiectare) macar la un nivel mediocru.
Toate, dar absolut toate proiectele pe FIDIC rosu sunt cu probeleme mari, care duc la intarzieri si claimuri si mai mari.
Drumurile noastre POATE;

usiabc

#1072
Poze noi de la constructor:





























EKO

CristiM

^
Cam arhaica solutia de cofrare, sa folosesti o padure de lemne doar pentru atat?
"Românului îi e greu până se apucă de treabă că de lăsat îndată se lasă"   Ion Creanga

adiarc

În continuare se mișcă cu viteza melcului....În ritmul ăsta nici în 2020
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Allex

Azi am vazut cateva camioane galbene cu BZ la numarul de inmatriculare, care aveau stickerul EKO lipit in fata. Cred ca au mai angajat subcontractori.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

alecu26

Deja excavazeaza dupa piloti, fac fundatii de podete...., aparent au deja statie de betoane?
Drumurile noastre POATE;

Allex

^ Folosesc statia de betoane a lui MUV care se afla aici. Iar in spatele organizarii de santier este balastiera MUV. Deci au cu ce.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Allex

O foreza si o echipa de muncitori (plus cateva utilaje) lucrau azi aici. Poze sunt printre cele postate de usiabc (cele cu stalpul de inalta tensiune)
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

NGC

Quote from: NGC20 on November 24, 2016, 08:49:00 AM
A fost lansata astazi licitatia pentru "Elaborare Studiu de Fezabilitate si Proiect Tehnic pentru drum de mare viteza Ploiesti - Buzau".

Quote from: NGC20 on November 24, 2016, 08:56:13 AM
A fost lansata astazi licitatia pentru "Elaborare Studiu de Fezabilitate si Proiect Tehnic pentru drum de mare viteza Buzau - Focsani".

Quote from: NGC20 on November 24, 2016, 08:58:00 AM
A fost lansata astazi licitatia pentru "Elaborare Studiu de Fezabilitate si Proiect Tehnic pentru drum de mare viteza Focsani - Bacau".

Quote from: NGC20 on November 24, 2016, 08:59:54 AM
A fost lansata astazi licitatia pentru "Elaborare Studiu de Fezabilitate si Proiect Tehnic pentru drum de mare viteza Bacau - Pascani".

QuoteAutoritatea Contractanta prelungeste termenul limita pentru primirea ofertelor ca masura de remediere fata de Notificarea Prealabila la Documentatia de atribuire, precum si ca urmare a numeroaselor solicitari de clarificari ale operatorilor economici, in vederea asigurarii unei perioade suficiente pentru pregatirea unor oferte corecte si complete.

Termenul de depunere a ofertelor pentru toate cele 4 licitatii a fost amanat pana in 17.01.2017.