News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 31 Guests are viewing this topic.

adi

Quote from: MrInfinity on November 15, 2015, 09:09:12 PM
La noul punct de frontiera, sa ma-i facut ceva?  8)

Acum 3 luni era la fel ca la inaugurare. Dar ce ar mai trebui sa se faca?

alecu26

Quote from: AUT_XY on November 15, 2015, 11:47:58 PM
Does anybody know, for what the Constructors and CNDAR are waiting at the moment, at the reparing part for Cunta - Saliste?

Nothing is going on there at the moment.
What are they all waiting for?
Good question. We are all wandering the same thing. (they are hiding behind beurocratic and contractual issues...and also the goverment is changing....so for shore no body is willing to take any black/White decisions).
Drumurile noastre POATE;

AUT_XY

#25247
Ahaaa, okay. Then its clear for me what the reason is ;-)

Cozak

Multumim JohannDB, orice poza e binevenita si arata stadiul constructiei!

alin_simeriaveche

#25249
Am cateva poze facute cu telefonu de pe A1, de la spatiul de servicii spre Orastie si cateva de pe lotul 3 Deva Lugoj

























Ce am observat este ca au inaintat foarte bine cu pilonii la supratraversarea caii ferate. Si inca un lucru (nu se vede asa de bine in poze): au inceput sa finalizeze terasamentul pe anumite portiuni, pun pamant pt stratul vegetal si pe terasament taseaza un ultim strat de balastru pentru a pune stabilizant (cred)


Cozak

Faine poze Alin. Chiar au aparut pilonii si prevad ca pana la primavara se pun si grinzile. Multumim!

alin_simeriaveche

Oricum m-i se pare ca lucreaza repede. Joi am venit de la Arad spre Deva si pilonul din a doua poza era cofrat iar celalat din a treia poza era doar baza. Iar duminica al treilea era gata turnat. La terasamente, se pare ca merg mai greu...cel putin pe acea portiune pe care tot o pozez. Oricum, din ce am vazut, e mic terasamentul si pare finalizat pe portiuni destul de lungi

ghrt

#25253
^^
Pot să înceapă capetele, există în ambele o oarecare distanţă de traseu comun, se pot constitui într-un lot al segmentului respectiv.

Cont (aproape) inactiv.

adiarc

#25254
http://www.turnulsfatului.ro/2015/11/15/santajul-lectia-italienilor-pe-autostrada/

Șantajul italienilor a funcționat. România a pierdut.
Narcis Neaga este în continuare director al CNADNR, beneficiarul contractual al autostrăzii. Ioan Rus – ministrul Transporturilor la deschiderea circulației – și-a provocat demult demisia, Șova este prea incompetent pentru a pricepe ce a provocat, iar Victor Viorel Ponta nici măcar nu și-a pus problema vreunei responsabilități pentru dezastrul de pe bucata de autostradă dintre Săliște și Cunța.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Redox

În următoarea poză din Turnul Sfatului se poate observa că a fost decopertată și o porțiune de 20-30m din sensul Sebeș-Sibiu în partea estică a viaductului (aproape de nodul Săliște). Este evident că problema debleului Aciliu nu este rezolvată chiar dacă problema închiderii lotului a fost canalizată pe crăpătura de la km ~60. E foarte important ce o să se întâmple în continuare cu întreg lotul 3, nu doar cu porțiunea de câțiva km pe partea vestică a viaductului, pentru că sunt foarte multe lucrări neterminate sau executate prost.

Quote from: Turnul Sfatului


alecu26

se lucreaza inclusiv la pod. Era azi dimineata ceva utilaj, care lucra in consola, peste marginea podului, langa culeea Sebes. Probabil la ceva reparatii pe laterala podului sau sub el.

ceva de genul:

http://www.constructionequipment.com/terex-hydra-hpt-1138-access-platform
Drumurile noastre POATE;

boer_escu

^ Nu poate fi vorba decat de viaductul de la Aciliu  :)

alecu26

da, e viaductul de la Aciliu. Scuze ca nu am fost mai clar.
Drumurile noastre POATE;

x12cbulz

Scuze

Revin cu intrebari despre TL2.Ce se vede in poze si filmari sunt aproape gata Stie cineva o data plauzibila pentru deschidere? Se va deschide integral sau doar o bucata? Ultimele stiri sunt foarte descurajante referitor la posibilitatea deschiderii intregului  lot. Avem ceva perspective pentru 1 decembrie? se anunta ceva ninsori in curand si cam gata pe anul acesta cu asfaltatul.