News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 24 Guests are viewing this topic.

Dragos Sebastian

Lot 3







Scuzati calitatea dar sunt facute din mers si cu telefonul.

radutm

#22471
Reportaj TV Arad de la noua vama Nadlac, cu imagini excelente:
https://www.youtube.com/v/kDfIOyA3qSM
cont inchis

nenea_hartia

@radutm: Mulțumesc mult! :)


Da' fain mobilier stradal! Le-au prisosit prefabricatele băieților de la podețe?  >:(


AUT_XY

I have to say, that i am really impressend and fascinated concerning the new Border ! Great ! :)
I am looking forward to use it on my vacation drive and to see the opening videos Online on Saturday.

MNU

Vocea din reportaj spune Nadlag?!!! Nu e reportaj local din Arad?


user201

Mersi tuturor celor care au postat poze în ultimul timp.
Văzând pozele din 7 Iulie ale lui Dragos Sebastian de pe pod, oare să avem tot Sâmbătă o surpriză și legată de podul de la Șoimuș?

TibiV

Sper sa fie ultima victima a lipsei A1 Nadlac-Arad... :(

http://www.aradon.ro/drumul-pecica-nadlac-blocat-de-doua-camioane-care-s-au-ciocnit/1552298
Quote
Drumul Pecica-Nădlac blocat de două camioane care s-au ciocnit. Un șofer a murit
Accidentul a avut loc joi dimineața în jurul orei 7.00. Din informațiile pe care le deținem, impactul a avut loc între o autobasculantă cu numere de Arad și un autotren cu două semiremorci înmatriculat în Bulgaria care transporta aparate de aer condiționat și piese de mobilier. Șoferul autobasculantei, un bărbat în vârstă de 54 de ani, a decedat, fiind scos din autovehicul de un echipaj de descarcerare al ISU Arad. Conducătorul autotrenului și pasagerul de pe scaunul din dreapta au ieșit singuri din autovehicul, fără să aibă nevoie de ajutorul celor de la descarcerare.

La Stirile PRO TV zice ca:
QuoteUn camion bulgaresc care mergea spre vama, plin cu produse cosmetice, rula cu viteza mare, cu toate ca soseaua era umeda. Intr-o curba, cea de-a doua remorca a intrat in balans si a ajuns pe contrasens. Acolo a izbit basculanta ce venea din sens opus.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

vancouver

Quote from: MNU on July 09, 2015, 07:46:39 AM
Vocea din reportaj spune Nadlag?!!! Nu e reportaj local din Arad?

https://ro.wikipedia.org/wiki/N%C4%83dlac
Dupa cum vezi acolo, prima atestare documentara este cu numele Noglog. Poate ca este ok si pronuntia nãdlag, asa cum exercitiu sau exemplu se citesc corect egzercitiu / egzemplu (aceeasi trecere in vorbire de la c la g). In germana multe cuvinte care se termina cu b se citesc cu p. Exemplu clasic: gelb se citeste gelp (galben).

End of off topic.  :D
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

ciprebbe

#22479
Sursa secreta :)))

Premiera( filmare aeriana in PTF)
http://www.youtube.com/v/AF_fZxQ1pAw

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

rocklee


igorashu

Prima conexiune cu altă țară pe autostradă... :D Abia aștept și primul tunel montan pe autostradă. 8) (sper să fie forat, nu cut&cover :lol:)

Kidu

#22482
Quote from: nenea_hartia on July 08, 2015, 12:00:37 PM
^ :o Poate punct rutier de trecere a frontierei. Pentru că altfel se înțelege că avem o frontieră rutieră cu Ungaria. Oare proiectantul știe româna??? Iar cei de la Companie se uită pe ce aprobă??

Ieri postasem un reply legat de subiectul deschis de aces post al lui nenea_hartia si spuneam ca din punctul meu de vedere nu mi se pare nimic neinregula cu "Punct de trecere a frontierei rutiere NADLAC II (RO) - CSANADPALOTA (H)" pentru ca din punct de vedere fonetic si semantic al limbii romane mie unul imi suna corect (deh, sunt inginer nu lingvist)

TraianBV.

Multumim sursei secrete.
La ora actuala cred ca e cea mai calitativa autostrada din Romania!

Dominik

#22484
Astept si primele benzinarii pe autostrada Timisoara-Arad si Arad-Nadlac...ar trebui si o benzinarie la iesirea din tara la granita...e aiurea si absurd sa te dai jos de pe autostrada ca sa tanchezi...sper sa se inceapa contructia uneia cel putin la granita
You're in Steelers Country