Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 39 Guests are viewing this topic.

Quest

neaguionutu, locatia nodului Topolovat e corect pusa pe harta dar desenul nodului de pe OpenStreet nu. Daca ai acces, nodul ar trebui redesenat, este precum cel de la Giarmata, dar in oglinda si cu bretele mai scurte. Vezi poza lui Taifun de pe pag [1421]
Common sense will get you far !


AndyM09

Salutare colegi,
Am aruncat si eu ceva priviri pe Google Earth, si am observat ceva ciudat.
http://i.imgur.com/zTY79ET.jpg

La intrarea pe autostrada de le Deva, observ ca autostrada ar da direct in sensul giratoriu.
Cum e posibil?
Sa fie un sens giratoriu fix in mijlocul autostrazii e cam ciudat. :D Va fi modificata ridicand-o de-asupra?

Am fost acum vreo doua saptamani in Deva, am cerut ceva indicatii despre niste magazine, n-am fost lamurit, in final am zis ca o sa incerc la Alba Iulia ca-mi era tot in drum.
Si am primit ca recomandare sa intru pe autostrada de la Simeria, fiindcase lucreaza pe drumul spre sensul giratoriu si e coada foarte mare.
Ce-i drept eu imi rupeam masina prin gropile alea din spre sensul giratoriu, nu stiu daca refac drumul, sau lucreaza la autostrada. :D

Ionut

Acolo giratoriul face parte din nodul Soimus/Deva. Nu este in mijlocul autostrazii sensul giratoriu (desi n-ar fi o premiera pentru Romania), autostrada va fi mai la sud un pic iar sensul face parte din nod.

AndyM09

Am inteles, deci va fi putin modificat traseul. Posibil sa fie si inchisa o perioada de timp autostrada pana la Simeria.

Ionut

#21290
Cel mai probabil NU va fi inchisa autostrada, nu au motiv. Acel sens giratoriu nu va fi desfiintat, autostrada este mai la sud, dupa cum ziceam. Nu au motiv sa inchida Soimus-Simeria, pot lucra sub trafic fara probleme.

Uite asa arata nodul Soimus/Deva:

iuli

@AndyM09, daca timpul iti permite, iti recomand sa incepi sa citesti acest topic daca nu chiar de la inceput, macar de pe undeva de pe la mijloc si vei afla lucruri foarte interesante, informatii utile si multe raspunsuri la intrebarile pe care ti le pui.

Bine ai venit intre noi!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

radutm

Pozele din articolul de mai sus:




cont inchis

AndyM09

Multumesc de primire iuli. :D
Am citit la toate topicurile legate de autostrazi ultimele 10-15 pagini, mai mult de destul de obositor.

Quest

^ Ce ma mira pe mine e ca in ciuda limbajului profesional de inginer constructor, meritoriu, pe care semnatarul articolului il are, tot vorbeste si in text si in poze de Nod Topolovat plasat la km 79+600 (adica la Sanovita !!).
Dar lasind la o parte inadvertenta, in prima poza (nu apare in articol, doar in setul pus aici de radutm, multumim) cea de la nod catre Izvin (intitulata "Vedere spre km 78.00 de la nodul Topolovat"), vad ca situl arheologic iarasi e sapat temeinic, de data asta transversal pe autostrada, in poza lui Taifun luata din Wizz acum citeva zile terenul parea nivelat, aducind a cercetari incheiate.
Daca asemenea lucruri se vor intimpla si pe A10, nu cred ca mai pupam s-o vedem terminata in 03.2016. ddfab stai cu ochii pe arheologi la Santimbru (multumim de poze) ! :)
Common sense will get you far !

neaguionutu


Ionut

^ Nu sunt mai faine ca ale sursei noastre, dar na, sa zicem ca merg. :p










Goldmund

Orice actualizare e buna.
Mersi pentru poze!


patratel_ro

#21299
Nu pot sa ma abtin sa nu fiu carcotas ..din "poza" se vede clar sunt 3 muncitori (daca nu cumva o fi poza de pe alt tronson).
Poza cu ceilalti 347 mincitori cand o sa fie publicata oare?