News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 62 Guests are viewing this topic.

naivu

Cand a fost nevoie de foraje pt SF banuiesc ca nu s-au facut pe nicaieri 30 foraje pe 20 km. Acum pt o ambitie de om prost se fac. Au avut Inginer pe santier permanent, de la prima lopata pana la reziliere, nu este mai logic sa "forezi" in notitele lui?

Quest

Sa nu fim generici si irelevanti in exprimare, Inginerul pe LD3 are un nume este HILL Int'nal, biroul din Romania...
Common sense will get you far !

adiarc

garantie aruncata pe fereastra,reparatii in garantie pe banii contribuabilului,consultanta platita degeaba cu bani aruncati pe fereastra,diverse expertize platite degeaba,posibila finantare de cateva sute de mil de euro pierduta,claimuri de zeci de mil de euro care vor urma in anii urmatori....bravo cnair....intradevar nu meritati somaj tehnic temporar.....de fapt dintotdeauna sunteti in somaj tehnic si cand faceti ceva aruncati pe fereastra zeci/sute de mil de euro

vad ca DNA doarme....cred ca trebuie sa intervina si OLAF,fiind vorba mai ales de bani europeni
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Io

^ Cnair, va rid si curcile, babaeti. Ce ati receptionat voi acolo? Te pomenesti ca n-aveti idee de cereti acum expertiza! Doar ca v-a scapat ceva: documentele de receptie a lucrarilor in urma carora ati platit. Nu simtiti ca se-apropie funia de par?
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

rocklee

ma uit si ma mir ....o fi dat coronavirus in cnair... :o :o

Allex

Aceasta licitatie pare ceva de genul: "Gasiti probleme grave pe traseu ca sa putem justifica rezilierea". In realitate lucrurile trebuiau sa se intample fix invers. Iar aceste probleme (daca exista) trebuiau sesizate de catre consultant in momentul/imediat dupa executie. Consultant care deja a luat bani fix pentru asta. Cred ca si Curtea de Conturi ar trebui sa se sesizeze si sa-i anunte din timp ca nu pot sa dea bani (publici) de doua ori pe acelasi lucru.

Inca o intrebare: nodul Grind/Dobra este functional oficial?
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Ionut

PiSi 4, Tigveni-Curtea de Argeș. Umbla vorba pe holurile palatului ca pana la final de aprilie avem un câștigător.

Sa vad si dupa cred.

voicul

Adica la final de aprilie incep contestatiile:
Ofertantii:
1. Strabag - Austria
2. Porr - Austria
3. Aktor - Grecia
4. China Railway - China
5. Impresa Pizzarotti - Italia
6. Tirrena Scavi - Italia
7. Alsim Alarko - Turcia
8. Ictas Insaat si Constructii SA - Turcia şi Romania
9. Kaylon Insaat - Turcia
10. Mapa Insaat - Turcia

Dar e un pas inainte si cel al contestatiilor.

alexa_adrian2001

mai da ciudati is oamenii astia!
cat timp s-a tot construit autostrada unde au fost??? de ce nu au supervizat fiecare pas atunci!
unde s-a mai cerut asa ceva???

incearca sa se acopere cu tot felul de hartii si tot pe cheltuiala noastra!

punktnet

Trebuie sa justifice pentru ca probabil sunt in mare proces cu constructorul. In felul asta, vor avea posibilitatea sa traga de timp si norocul sa gaseasca ceva problema la analiza astfel incat sa justifice rezilierea.
Apoi vor incepe un nou proces pentru ca a fost SF facut prost...
Si povestea continua.
Just kidding.

horatiu.cosma

Stilul patentat Ștefan Ioniță,o nouă licitație care poate durează 2 ani, sau poate și mai bine, se anulează și trebuie relansată, urmată de multe hârtii și documente cu care se poate acoperi, poate se identifică vreo tasare minoră (cum sunt pe toate loturile de autostradă din lume). Și după n ani se prescrie problema, uită lumea și viața merge înainte, iar salariul la final de lună curge nederanjat.

NGC

#51566
Quote from: Ionut on April 15, 2020, 07:26:04 AM
PiSi 4, Tigveni-Curtea de Argeș. Umbla vorba pe holurile palatului ca pana la final de aprilie avem un câștigător.

Pai noi oficial inca suntem in etapa de evaluare tehnica + DUAE si in 2 saptamani ei au castigatorul? :lol:

razvan96

Recursul Aktor nu e pentru A0 L1 nord?

NGC

#51568
Ba da. Am pus o informatie din viitor. Am modificat deocamdata. :D ;)

adrian sibiu

#51569
Poze preluate de la DRDP BRASOV azi 15.04.2020.

Sedinta de lucru azi 15.04.2020

Pompa de betoane in asteptarea betonului.

Utilaje in asteptare.

Încă o fundație de podet finalizată.

Powered by API/PUM imgur uploader