News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 54 Guests are viewing this topic.

Ionut

Ooo, strat de forma pe bretea! Hai ca ne apropiem de final.

udar

In sfarsit acum avem fundatia pe tot lotul...mai este asfalt pe ici colo , niste marcaje si o gramada se santuri de scurgere

udar

De la Dealul Liliecilor au trecut 8 zile si nu mai stim nimic de acolo...
UMB au fost liberi saptamana trecuta parca asa se spunea pe aici ?
De maine revin in santier !?

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

E bine ca lucreaza si duminica, deci vor sa-l termine. Ca e final de luna, mai intra 1 saptamana in iulie ... tot cam acelasi lucru e.
Eu sper ca si CNAIR ii da drumul cat mai repede. (nu m-ar surprinde sa traga mata de coada si sa il deschida odata cu LD4).

Dominik

^^^
Si arata toata saptamana viitoare fara ploi si peste 30 de grade, deci pot trage tare la terasament UMB
You're in Steelers Country

Vice33

@Voicul. Normal este sa se dea ambele in folosinta, nu inteleg de ce sa se grabeasca inutil cand mai au lucrari de facut.CU siguranţa CNAIR asteapta sa termine si UMB si sa dea in forţă in folosinţă 43 de km...
43 suna mai bine la imagine decat 21... :lol:

simotm

Sa faca receptia sa putem circula pe ea si sa taie panglica la celelalt capat  dinspre lot 4 cand vor ei(cei care tin la imagine si  nu le pasa de timpul pierdut   si riscul de accidente din zona)....doar cei care au prins un "vagon" la anumite "trenulete"formate in zona din cauza tirurilor, pot aprecia chiar si 20km de autostrada

Ionut

Eu zic ca "normal" este sa asteptam pana sunt gata si aia 10 km de la Margina la Holdea, sa circulam complet pe A pana la Nadlac. De fapt, cred ca mai bine am astepta pana cand e gata si PiSi1. De fapt nu, pana cand e gata toata autostrada A1 pana la Pitesti, apoi putem da in folosinta deodata 175 km! Mama ce bine suna! Genial! Da-i dracului pe toti prostii care-si risca viata pe DN.

Nelu63

#46539
Din punctul meu de vedere conteaza fiecare km de autostrada , daca sar putea inagura zilnic cate un km  de autostrada nu mar deranja. Este foarte important pentru siguranta participantilor la trafic si scurtarea timpilor de mers, dar mai ales pentru calmarea nervilor soferilor intinsi la maxim.

wifi

Sigur ca conteaza fiecare metru, nu kilometru, de autostrada! Asta a vrut si Ionut sa spuna. Autostrazile se construiesc ca sa se circule pe ele si nu cu scopul de a se taia panglici.

cristi5

#46541
Ca sa recapitulam, am cerut descarcarea Holdea incepand cu 2015, ca sa punem in valoare fiecare metru de autostrada, cat de curand posibil. N-a fost (din pacate) foarte curand, dar am intuit (din pacate) exact: cu tunelurile nu s-a intamplat nimic in 4 ani de zile, asa ca descarcarea va fi foarte utila, poate un intreg deceniu...

Dat fiind acest spirit orientat pe cetatean, de punere timpurie in valoare a investitiei, ar fi culmea cand va fi gata in cateva saptamani sa zicem lasa, asteptam dupa lotul vecin. Vorba lui Ionut, daca tot am astepta dupa vecinul de la est, de ce sa nu asteptam si dupa lotul vecin de la vest...

TibiV

Este inutila deschiderea LD3 si LD4 pana nu este gata (macar) A0 Sud...
:crutches:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Vice33

#46543
Având în vedere situația speciala de pe loturile 3 si 4,adica acea situație când lucrările se pot finaliza aproape simultan, la asta m-am referit când am spus ca se pot recepționat la pachet, împreună.


Era doar o părere personala strict pentru aceasta situație... Nu am lasat, cred, sa se înțeleagă ca în general este normal asa ceva.


Era binevenita orice cale de deschidere (parțială), de acord cu Cristi.


Legat de riscatul vieții pe DN, e un risc, de acord, orice nebun și prost poate întra în tine. Tu ca șofer trebuie sa te asiguri ca ești perfect apt sa conduci în siguranță, adica, fără viteza mare, fără smecherii pe sosea, fără fițe, fără nervi, condus calm și atent, responsabil. Garantez ca atunci când se conduce prudent, și cât mai corect, riscul de accidente scade. Frustrarea și nervii la volan pe un drum național nu își au locul, indiferent de motiv.