News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

7 Members and 62 Guests are viewing this topic.

Ionut

#46365
Stai stai, cum adica CNAIR i-a respins pe chinezi si pe Astaldi? Nu inteleg la ce te referi. CNAIR i-a dat castigatori pe cei de la Astaldi (nu public, in acte), iar chinezii au contestat si au castigat pe fond. Iar Astaldi a facut recurs la CAB. Nu inteleg ce a respins acum CNAIR.

Nevermind, ai corectat mesajul initial. :lol:

Acum intrebarea este: sa inteleg ca CNAIR a gasit UN ALT MOTIV de descalificare a ofertei chinezilor dupa ce instanta de fond a re-calificat oferta chinezilor si le-a cerut celor de la CNAIR sa o reevalueze. Asa ca CNAIR a reevaluat (deja) oferta chinezilor si a respins-o/descalificat-o DIN NOU (pe alt motiv, evident). Iar chinezii au contestat din nou, pe speta noua. Deci ALT PROCES, independent de primul. E corect ce zic?

NGC

#46366
Stai ca e cu cantec.

Am reformulat mesajul anterior pentru ca initial reiesea din el ca ASTALDI ar fi fost deja o data respinsi, dar de fapt ei erau atunci cei pe care vroiau sa ii desemneze castigatori. Dar din ce am auzit acum, si ASTALDI ar fi fost respinsi acum, din cauza problemelor financiare (inclusiv contracte reziliate si cu abateri grave). Revin cu informatii pentru a confirma sau infirma asta, pe masura ce raporteza vrabiutele.
Poate daca le reusea pasenta si CHINA RAILWAYS ar fi ramas descalificata, nimeni nu ar mai fi pomenit de astea.

Referitor la CHINA RAILWAYS, din ce am inteles i-au respins fix cu aceleasi argumente si au ignorat decizia CNSC.

Quest

Quote from: TibiV on May 20, 2019, 03:30:21 PM
Eu doar aici am o intrebare
OK, cand si cum mergeti mai departe?....

TibiV poza lui Rocklee prezinta chiar capatul zidului MacRes dinspre amonte (catre pasaj).


(mersi Rocklee ptr poza de la Holdea)
Common sense will get you far !

voicul

Cine ar putea fi castigator daca ies din cursa si Astaldi si China RAILWAYS?

ladposta

Sa fiu sincer si eu ma intreb cum se vor ridica la nivelul giratiei, mai ales ca biscuitii indica mai degraba o coborare decat o urcare. Dar mi-am zis ca poate urmatoarele zile/saptamani vor clarifica situatia, asa ca astept cu nerabdare pozele voastre. Multumiri pentru poze si pentru explicatii.

ciprebbe

#46370
Mai oameni buni, deja in zona asta din poza breteaua e departata de autostrada si nu mai e nevoie de biscuiti. Se vede in filmarea din drona cel mai bine.

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

danutzu_1069

Cred ca d-aia s-au coit aia de la cnair cu breteaua asta.... Greu sa priceapa in 3 dimensiuni...
😂😂😂

udar

Haideti ca, nu mai este mult pana departe....  cu aceasta bretea !!!!!
Asteptam ceva si pe la tunele..

Earthchild


Ionut

Quote from: tom_sawyer on April 16, 2019, 09:08:52 PM
Anunt de participare simplificat: [SCN1041752] Executia de foraje geotehnice pe amplasamentul Sectiunii E2 km 52+780 - km 56+220 in vederea completarii Studiului Geotehnic existent din cadrul contractului <Proiectare si Executie autostrada Lugoj-Deva lot 2, km 27+600-km 56+220> prin lucrari specifice de investigare a terenului (lucrari de foraje, activitati de prospectare geofizica si inginerie geotehnica)

Valoarea totala estimata: Intervalul intre : 950.550,23  si 1.140.660,28 lei

Termen limita pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare: 15.05.2019 15:00

S-a amanat primul termen: noul termen de depunere oferte - 29.05.2019.

elphax

las asta si aici din categoria "ce ar fi putut sa fie"
nu dati cu  pietre :)



pentium10

#46377
Woao.
Au adus material in zona frate. Ne putem da seama acuma pe zi ce dispare materialul de pe pod cu atat mai aproape de final.
Mi se pare ca lucreaza cu 2 echipe acuma la construit zidul estetic. Au hidroizolat si aripa la capat de Bejan pana sus, care indica ca e ultima etapa.
Si vad ca au inceput si sapatura pe mijlocul alinamentului pentru iluminare sau rigole centrale.
Si cred este premiera cand se face o sapatura pentru ceva canal cu utilajul acela cu dinti special, nu mai stiu cum ati numit voi. (edit: Mistretul cu Colti de Argint)
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

voicul

Pacat ca iar urmeaza 2-3 zile cu ploi, nu stiu cat o sa poata lucra, dar avansul este - chiar nu freaca menta.

Vad ca a prins si ceva vegetatie dupa ultima terasa spre varf. Ma intreb daca acolo nu s-ar putea si planta ceva sa tina si mai bine?

elphax

#46379
zonele in care "prinde" vegetatia sunt cele cu putina piatra si mult pamant - deci cu risc de instabilitate. dar posibil sa fie bine ca se mai fixeaza putin cu radacinile
canalul de pe mijloc este clar pentru colectarea apei, dar nu vad in capat spre Bejan unde e scurgerea
inca ceva - la cata ploaie a fost in ultima vreme, este imbucurator ca nu au mai fost alunecari