News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 58 Guests are viewing this topic.

Kidu

Eu unul nu prea iti impartasesc optimismul din ce vad in filmare si tare mi-e mie ca o lotul asta e o palarie prea mare pentru UMB dar acum oricum e tarziu, au ales deja solutia tehnica.

alin_simeriaveche

Multumim AlinC pentru frumosul reportaj

voicul

Se mai vede un progres cu pregatirea rigolelor (pe la 1.53), dar cu 3 excavatoare nu se face inca primavara.

Mai e mult.

RobertH

Pregatirea pentru rigole s-a facut anu trecut inainte chiar si de ninsoare. Au mutat apoi paleti cu ciment dar se pare ca nu au mai avut timp si au alocat totul ca sa termine zidul de beton de langa alunecare.

vasile.silion

Scuzați-mi întrebarea de necunoscător, deci ignorant, dar vreau să știu cum de zidurile acelea cu gambioane de la dealul cu lilieci vor putea să susțină toată umplutura aceea de pământ, zgură, balast, apoi asfalt, etc. din corpul autostrăzii, sub traficul greu ce va veni în exploatare... Mie mi se par foarte subțiri și delicate plasele alea cu gambioane...
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

laszlo.robert

Zidul din gabioane nu are rol de sustinere a corpului autostrazii   .Pămîntul armat se susține singur.Gabioanele au rol de perete  estetic nu de sprijin.

AlexxC

DN57
https://goo.gl/maps/57VJJEYqxf12
Trecand ieri prin zona de mai sus am observat aceste plase puse peste zid; nu m-as mira sa apara si pe zidul nostru.

zuma80

A disparut portocaliul din peisaj (camioanele)!!!
Pentru A6!

valil

^^ Barajul de la Gura Apei (sau Gura Apelor) este un baraj artificial construit între anii 1975 și 1986 pe valea Râului Mare, la aproximativ 40 de km de Hațeg, la intrarea în Parcul Național Retezat din Munții Retezat (Carpații Meridionali, România). Este cel mai mare baraj de anrocamente și miez de argilă din Europa, pe scurt nu prea are fier beton, armaturi si alte chestii rezistente si tine de 44 de ani!

paulmare

Valil e cu totul altceva
La baza barajul are peste jumatate de km grosime si la coronament e mai ingust decat autostrada -
La deal - intrebati-l pe google de maccaferri terramesh system - umplutura din gabioane nu are rol decat estetic si de drenaj - nu sustine deloc gravitational terasamentul
Sunt si niste detalii de executie foarte frumoase facute de baietii din zona rocklee alinc marcelbanu etc - se vede cum intind si fixeaza grilele de armare, apoi un strat de zgura asternut si compactat bine, intr-una din pozele din drona se vad foarte frumos echipele cu cate 3 utilaje la fiecare capat
Comparam mere cu pere, un baraj din materiale locale - anrocamente si argila - cu zgura armata

Vice33

Sa așteptăm să vină UMB-ul din concediu și sa continue treaba. Vedem în mai iunie cum sta treaba. De 1 mai dau și eu o fuga în zona.  :D :p

voicul

Zici ca e Craciunul sau tot A1 e gata si nu are groapa in el.

De pe lotul 4 am vazut imagini, dar pe lotul 3 ce se mai aude?

TibiV

Quote from: paulmare on February 18, 2019, 05:09:32 PM
La baza barajul are peste jumatate de km grosime si la coronament e mai ingust decat autostrada -
Dovada o gasiti aici: https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=404.msg204807#msg204807
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

rota

Restricții de circulație timp de cinci luni, între Șoimuș și Bejan. Spedition UMB începe serios lucrul la autostradă, în ,,dealul liliecilor"  Anunțul a fost făcut de Direcția Regională de Drumuri și Poduri Timișoara.

,,În perioada 01.03.2019 – 07.08.2019 se instituie restricții de circulație pe DN 76 între km 2+910 – km 4+240, tronson pe care circulația se va desfășura alternativ, dirijat cu piloți de circulație sau cu semafoare, pe maxim ½ din cale. Restricția de curculație o fost solicitată de Asocierea Tehnostrade SRL – Spedition UMB SRL în vederea executării unor lucrări la Autostrada Lugoj – Deva, Lot 4", se arată într-un comunicat al DRDP Timișoara.  ZiarulHunedoara

Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

marcelbanu

Vă salut cu respect de An Nou...
Cam tîrziu dar...

Sîmbătă, 23 februarie, la -5 grade Celsius, ora 09:30...
Dealul Pleşu, cel fără lilieci de la Şoimuş, linişte totală...





















Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !