News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 32 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

Sebba, acolo din ce stiu e deja dubla linia ferata
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Redox

Quote from: ciprebbe on May 30, 2013, 02:32:59 PM
Sebba, acolo din ce stiu e deja dubla linia ferata

Adevarat, calea ferata intre Saliste si Orlat este dubla. Mai trebuie doar electrificata  :D.

nedcatalin

Indrazensc si eu un raspuns la intrebarea lui Ionut:

Deoarece A1 -> Lugoj va fi A6, voi merge pe logica celor de la CNADNR:

Numerotarea nu s-a facut alocandu-se din start niste numere ci s-a facut pe principiul: primul sosit, primul servit. A6 va fi urmatoarea autostrada noua deschisa in Romania. Inainte de orice alta gen Ploiesti - Buzau sau Turda - Sebes. Centura Constantei a primit A4 pe acelasi considerent, a urmat dupa A3. Pastrand logica de mai sus, dupa parerea mea A1 -> giratoriu Arad va avea indicativul A5. A fost prima autostrada noua construita dupa A4.

P.S. Asta daca nu cumva avem supriza de a avea primul "ciot" de drum expres din Romania!

sebba

huh! da! aveti dreptate! mi-am dat seama si eu dar abia dupa ce mi-ati spus voi, abia la o privire mai atenta :/
Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

Imi spuneti si mie la ce folosesc inelele depozitate aici? Sunt pentru tunelul Astaldi de la Sacel?! Nu prea cred, sunt puse pe alt lot. Sau...?

dorum

#8075
traversare peste calea ferata care urmeaza dupa inele...se contruieste un tunel artificial pt calea ferata
se monteaza transversal peste cf

alecu26

gata, s-a dat drumul si la trafic pe Deva - Orastie prin nodul Orastie. Panglica a fost taiata acum vreo 2 ore.
Drumurile noastre POATE;

teocharis

Quote from: alecu26 on May 30, 2013, 04:00:17 PM
gata, s-a dat drumul si la trafic pe Deva - Orastie prin nodul Orastie. Panglica a fost taiata acum vreo 2 ore.


cine a taiat-o?

dorum

as fi curios daca se aglomereaza autostrada acum...foarte curios...

Ionut

La Soimus e posibil sa fie ceva dop... in acel giratoriu. Dincolo in Orastie nu cred sa fie probleme daca e nodul complet dat in folosinta. Baieti, care ajungeti, sa ne spuneti cum e nodul Orastie/Gelmar, daca e complet.

---

Tragem linie si adunam:

In exploatare (km reali, nu km de numerotare) la 30.05.2013:
A1: Bucuresti-Pitesti 109,66 km (include Pitesti bypass)
A1: Sibiu bypass 17,56 km
A1: Orastie-Deva 32,80 km
A1: Lugoj-Timisoara lot 1 (Izvin-Giarmata, Timisoara bypass) 9,50 km
A1: Timisoara-Arad 44,50 km (include Arad bypass)
A2: Bucuresti-Cernavoda 150,40 km
A2: Cernavoda-Constanta (A4) 52,60 km
A3: Bucuresti-Ploiesti 56,29 km (sectiunea de 6 km intre CB si zona Pipera/Tunari va fi gata in octombrie 2012)
A3: Campia Turzii-Gilau (Cluj vest) 52,00 km
A4: Constanta bypass, sectiunea Ovidiu-Agigea 20,20 km (Agigea-Poarta 9 Port Constanta, 2 km, nu este terminata)
---------------------------------------------------------------------
TOTAL KM REALI IN EXPLOATARE: 545,51 km
---------------------------------------------------------------------

Aproape 550 km... deci am facut cam un sfert din minimul necesar la nivel national. :lol: Hai ca nu mai e mult...

PS: nu am pus la socoteala "ciotul" aferent nodului Orastie/Gelmar care este in plus fata de acesti km... il vom pune la socoteala odata ce Strabag va da gata lotul 1 din Orastie-Sibiu. Oricum sunt doar cateva sute de metri acolo, nu are rost sa luam in considerare.

alecu26

#8080
Quote from: teocharis on May 30, 2013, 04:01:10 PM
cine a taiat-o?

Sova. Din ce am auzit, a fost si Ponta, dar doar la lotul 4 si poate 3. Foarte ciudat. Oricum...posibil sa fie zvon.
Drumurile noastre POATE;

Eurocopter


Ionut

Quote from: alecu26 on May 30, 2013, 04:18:56 PM
Sova. Din ce am auzit, a fost si Ponta, dar doar la lotul 4 si poate 3. Foarte ciudat. Oricum...posibil sa fie zvon.

Putin imi pasa... ca au fost sau nu Sova, Ponta & Co. Bine e ca se circula, atat conteaza pentru mine. Multumim ca ne-ai dat vestile bune (legate de deschidere)!

rocklee

 :) sa dat drumul am fost la nodul orastie cind sa dat drumul in jurul orei 16. :D......am venit pe ea  de la orastie la simeria  am vrut sa vin de la deva la orastie dar cind am ajuns la simeria nu miau dat drumul pe autostrada spre orastie ...asa ca am luato pe dn7    si mam intors pe autostrada ....fotografi nu am facut ca am fost presat de timp ....sa merg la sevici am facut o filmare dar nu pot so pun ca nu ma pricep e facuta cu o camera hd ... ???

savagedanyro

dovada ca traim in romania la min 2:54 pe sebes-orastie !!!
Perfect

TIMISOARA 2021 !