News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 54 Guests are viewing this topic.

Ionut

Catalin a castigat pe fond procesul cu CNAIR pentru PT la Soimus! Mai dureaza, se poate face recurs, sigur CNAIR merge in prostie pana la capat.




Am câștigat procesul cu compania de drumuri CNAIR privind accesul la proiectul tehnic al autostrăzii Lugoj-Deva! Este vorba de lucrările care se execută în dealul de la Șoimus pe lotul 4 al autostrăzii Lugoj-Deva, una dintre cele mai dificile porțiuni de autostradă construite în România până acum. Există un interes public legitim în a cunoaște care vor fi soluțiile tehnice acolo și pe ce fundamente au fost proiectate. Toată lumea se întreabă cum se va construi în acel deal - nu ar trebui să fie niciun mister - dar CNAIR ține totul secret.

Solicitarea căreia CNAIR a refuzat să-i dea curs:

Doresc să primesc următoarele informații și documente parte din proiectul tehnic de execuție aprobat în CTE-CNADNR (cu nr. 4363/29.04.2014 și nr. 4436/19.02.2015) pentru sectorul cuprins între pozițiile kilometrice 96+600-97+800 din proiectul Autostrăzii Lugoj – Deva, Lot 4.
1) Planșele cu profilele transversale de drum
2) Planșele cu profilele longitudinale de drum
3) Planșele cu planul de situație la nivelul de detaliu maxim disponibil
4) Informațiile parte scrisă si desenată privind lucrările de consolidare
5) Numărul de foraje geotehnice executate (pe sectorul menționat) ca parte din studiul geotehnic care a stat la baza elaborării proiectului tehnic de execuție.
6) Avizul CTE-CNADNR nr. 4363/29.04.2014
7) Avizul CTE-CNADNR nr. 4436/19.02.2015

Catalin pe Facebook

gruiarew

LD3 Holdea de aseară. Au apărut marcajele și cel mai important semnele cu intrarea pe A1:

'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

GDPR

^^Bravo! Ar trebui sa-i dea in judecata pentru toate cererile de informatii la care a primit raspunsul asta: http://www.cdep.ro/interpel/2018/r3373A.pdf

voicul

Eu cred ca fac recurs doar sa nu dea nimic si sa zica: uita-te in teren ca e gata portiunea.

La Holdea abia acum putem spera ca muta traficul (adica dupa ce au facut si marcajele)

horatiu.cosma

@wifi, ai limită la tâmpenii debitate pe forum? Acolo nu se face nicio recepție, se dă drumul la trafic pe barba constructorului. Recepția se va face la final, când autostrada va fi gata.

Lvs_tm

^^ Cred ca totusi a fost sarcastic. Sau poate nu?!
In alta ordine de idei, am trecut de dimineata pe la Soimus, si cele doua macarale erau pe pozitie la deschiderea de la culeea ramasa nemontata.
E posibil sa fi montat 2 grinzi pana la aceasta ora.
Confirma cineva?

Dominik

Oare se da drumul la trafic prin sens la Holdea saptamana aaceasta ?
You're in Steelers Country

horatiu.cosma

Se putea da de la începutul săptămânii, dar vine greu de tot avizul de la poliție.

horatiu.cosma

Nu sunt ușor de urnit parapeții new jersey și oricum, prăpastia e după giratoriu spre pasaj, unde nu prea cred că se va circula cu viteză.

flashu74

Confirm eu doua grinzi puse la Soimus. Si se pun predalele.









Powered by API/PUM imgur uploader

voicul

Si au cum sa le puna si pe celelalte 2 sau o sa inchida traficul temporar?

Lvs_tm

Asta vom afla in episodul urmator. Adica, cel de maine.
S-au anuntat inchideri de 30 de minute, asa ca este posibil sa vina grinda pe bretea, sa inchida, sa o ridice, monteze si sa dea drumul la trafic. Nu stiu, zic si eu.

Dominik

E clar ca maine vor monta si celalalte 2 grinzi  :D
You're in Steelers Country

flashu74


rocklee

la pasjul bejan se pregatesc sa toarne ...balast stabilizat ...iar intersectia de la relocarea DJului....sau pregatit fundatile terasamentului...






























Powered by API/PUM imgur uploader