News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 62 Guests are viewing this topic.

GDPR


gruiarew

Una scurtă de la Grind (din IR1812). Au ajuns aproape la nivel cu terasamentul:



'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

cutter

Un singur foraj a fost realizat la tunelul Poiana. Adâncime vreo 80 de metri sau așa ceva. Litologia rezultată nu prea bate deloc cu SF-ul Egis/Iptana din 2008. Recomandarea este realizarea așa cum cere și Eurocod-ul de foraje măcar din 200 în 200m (deci vreo 8-9 în total) - acesta unic conține insuficientă informație.


wifi

Se lacomesc la tarâte si risipesc malaiul. O vorba zice mai bine masori de doua ori si faci odata decat invers.

dr4qul4

Problema nu e ca se lacomesc la tarate ci ca incearca sa evite licitatia pt SF. Un singur foraj l-au putut face prin atribuire directa. 8 depasesc insa limita si trebuie facuta licitatie.
Nici nu au cum sa faca 8 atribuiri directe, pentru ca legea e clara.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

x12cbulz

Vineri (18.05) dinspre Ilia, am vazut un finisor de asfalt sus la Grind (din pacate fara poze). Oare se pregatesc de ultimul "asalt" asupra nodului de la Grind?  :o

mastereve

Poate pentru balast stabilizant. Pacat ca nu avem update din zona cu poze.


Sent from my iPhone using Tapatalk

rocklee

Cutter. ..Poate li sa  stricat foreza. . :)

alinuttt

UMB e la lucru acum? Poate estima cineva cam în cât timp vom afla proiectul tehnic la dealul cu lilieci?

ovicor

^ UMB nu lucra in marile sarbatori religioase, s-a mai discutat. Au fost acasa, cred ca unii sunt catolici, azi au a doua zi de Rusalii, ortodocsii au Sf. Imparati Contantin si Elena !

pentium10

din episodul ce se mai publica de presa (unii care nu citesc forumul)
ps: nu se poate termina Lotul 4 in "cateva luni".

Umbrărescu termină încă o AUTOSTRADĂ

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere decontează facturi pentru un lot de autostradă anunțat a se finaliza în toamna acestui an.

Asocierea Tehnostrade-Spedition UMB a depus, la Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere, o factură pentru lucrările de constuire a lotului 4 din autostrada Lugoj-Deva. Conform Registrului de Plăţi al CNAIR, Tehnostrade a facturat 28,19 milioane lei, la jumătatea acestei luni, pentru proiectare şi executare autostrada Lugoj-Deva, Lot 4.

În prezent, pe lungimea celor puţin peste 22 km sunt mai multe utilaje şi muncitori. La jumătatea acestei luni, CNAIR anunţa că lucrările sunt finalizate în proporţie de 83% cu termen de finalizare jumptatea acestui an. Noul director general al CNAIR, Narcis Neaga, după ce a inspectat şantierul autostrăzii Lugoj-Deva, ne-a declarat că cei 22 km de autostradă se vor finaliza în câteva luni. "Este o mobilizare foarte bună pe şantierul lotului 4 din autostrada Lugoj-Deva. Există probleme de relocare a liniilor de înaltă tensiune la viaductul Brănişca. Cei 22 km de autrostradă se vor finaliza în câteva luni", ne-a spus Narcis Neaga. Contractul pentru cei 22 km de autostradă au fost semnat în 2013 cu termen de finalizare vara anului 2016. Lotul de autostradă face legătura între nodul de la Ilia şi cel de la Șoimuş şi costă circa 100 milioane euro.

http://www.capital.ro/umbrarescu-termina-inca-o-autostrada-1.html
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

ciprinel

A plecat un dobitoc si a venit iar altu si mai mare. Astia pe ce lume traiesc de fac asemenea afirmatii. Cum dreacu vrea Neaga asta, sa termine UMB-ul dealul ala?
Dar la ei afirmatiile astea sunt egale cu ZERO. Nu-i doare limba. La cine prinde bine, la cine nu nu mai conteaza. Cum se poate ca la nesfarsit sa se perinde aceeasi oameni in anumite functii de conducere? Pe mine ma depaseste acest lucru. Eu stiu asa: "Ai fost, n-ai facut nimic, pai nu mai calci in veci p-aci". Asta trebuie sa fie deviza dar..........
Din pacate pentru noi o sa fie o perioada nasoala pentru infrastructura tarii.

GDPR

Quote from: horatiu.cosma on May 20, 2018, 11:15:00 AM
Referitor la LD2, s-a întors Groparul, prietenul celor de la Salini. În CNAIR nu funcționează ideea de contract, de relații contractuale, responsabilități și drepturi contractuale. Nu, acolo funcționează cumetriile. Dacă ești prieten cu mine o să funcționeze contractul, dacă nu, la revedere.

Pragmatic vorbind, daca din cumetria asta rezulta finalizarea sectiunii D, nu e un lucru chiar asa de rau. Era o prostie maxima sa rezilieze la stadiul asta, sansele de reluare a lucrarilor mai devreme de 2-3 ani fiind practic nule. Iar pana atunci s-ar fi degradat si lucrarile incepute si nefinalizate, mai ales la taluzuri.

Nu stiu daca ati observat ceva in documentul CNAIR din 28 martie postat de @NGC in 28 aprilie  :)


mihaihedes

"Cei 22 km de autrostradă se vor finaliza în câteva luni", ne-a spus Narcis Neaga.

Probabil vreo 11 luni (s-au ferit să spună un an) că și 11 luni sunt tot "câteva luni".

Trimis de pe al meu ONEPLUS A5000 folosind Tapatalk


rocklee

pe lotul 4 au inceput sa ridice stalpi de inalta in zona viaductul branisca si ...zona carierei de piatra ... :D






























Powered by API/PUM imgur uploader