News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 68 Guests are viewing this topic.

perfidus

Stefan Ionita in actiune, criticand calitatea înierbărilor din debleul unde se turna asfalt si faptul ca se monitorizează degeaba alunecările, trebuie sigur consolidare ca se vede cu ochiul liber ca e grav si ca deja amenința drumul national.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

ladposta


DoN

Atat ieri , cat si azi am vazut cel putin 15 basculante UMB care asteptau sa incarce zgura de la Hunedoara .

gdaniel

#39528
Si pe FB al MT pe LD3: https://www.facebook.com/MinisterulTransporturilor/posts/2167144070181137

LE: si pe LD4: https://www.facebook.com/MinisterulTransporturilor/posts/2167164010179143
desi se pare ca prima poza e de pe pasajul peste CF de la nod Grind de pe LD3..

perfidus

Se pare ca alunecarea activata de care se vorbeste (ca fiind lucrari prost efectuate) este in zona spatiilor de servicii de la Ohaba, la taluzul dinspre DN.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

voicul

Daca la o vizita inopinata era activitatea asta a crescut sperantea mea ca la un moment dat SIGUR se termina si tronsonul asta. Garantez eu!

Totusi, fata de inceput de an (cand era 0), macar vedem miscare pe teren.

Alunecarea nu e unde trebuie sa fie breteaua de iesire spre nod?

horatiu.cosma

Este vorba despre o alunecare in zona ecoductului cel mai apropiat de parcarea de la Ohaba. E una mică, produsă în 2016, monitorizată de atunci cu înclinometre. Nu s-a mai mișcat nimic, e stabilă. Dar na, Ioniță nu s-a dus acolo să rezolve problemele ce țin de el, ci să arate cu degetul spre orice urmă de alunecare.

pbh

Cateva concluzii dupa aceasta vizita "inopinata" (cum naiba sa fie inopinata daca sefii constr(i)ctori sunt anuntati sa fie pe santier in data de la ora x)
1. Ministrul este paralel nu numai cu autostrazile dar nu are nici o treaba cu gandirea tehnica si nici macar capacitatea de a descifra un desen frumos colorat.
2. Constructorul prin acea vocala doamna incerca sa prezinte ce mult au lucrat ei si cat de atenti sunt la problemele ce pot aparea. "Tronsonul asta este finalizat , cu marcaje si parapeti" -  etc. Dar nimeni nu spune ca este gata de 2 ani , ani in care nu s-a mai facut mare lucru.
3. CNAIR prin vocea competentului Ionita masoara din priviri si trage concluzii aparent pertinente pentru urechiile unui ministru afon.

In concluzie exact problemele pe care acest forum le ridica de ani de zile , documentat si motivat, nu sunt nici macar atinse din greseala.
Cert este ca acest lot va avea mari probleme de calitate chiar si daca va fi dat in folosinta. La modul cum trateaza constructorul,din punct de vedere strict tehnic, problemele aparute , vom avea surprize. Daca pe ST3-4 CNAIR gaseste scuze sa nu faca receptia , aici este clar ca nu o va face niciodata

cristi5

Quote from: horatiu.cosma on April 17, 2018, 06:17:20 PM
Este vorba despre o alunecare in zona ecoductului cel mai apropiat de parcarea de la Ohaba. E una mică, produsă în 2016, monitorizată de atunci cu înclinometre. Nu s-a mai mișcat nimic, e stabilă.

Pai e un nene (din CNAIR cred) care aproape il ia de piept pe ministru sa-i zica ca de o saptamana a inceput sa miste si ca pune in pericol DN

rocklee

#39534
Am spus ca ma retrag pentru o vreme de pe forum ....pana prin iunue ..sa imi rezolv niste probleme personale ... O:-)

dar ''am fost ''...chemat sa pozez pe unde ...domnul Ministru SOVA nu a apucat sa mearga pe lotul 4 ... am fost luat prin surprindere si nu am apucat sa iau camerele cu mine.... dar mam folosit de telefonul din dotare ......si a iesit un fotoreportaj de toata frumusetea ...am sa va pun cateva mostre sa vedeti





:D :D

rocklee

umb a revenit la terasamente pe toata lungimea tronsonului ...

se lucra in debleul branisca

in zona barajului ...aici vor sa uneasca autostrada mai repede de ...relocarea DJ-ului

se lucreaza la terasament si intre  baraj si viaductul 2 soimus ...

si de asemenea la terasamentul dintre nod soimus si viaductul 1 deal lilieci ...


miscare intensa la viaductul branisca .....miscare intensa in zona baraj ....la viaductul 2 deal soimus ..era miscare ...au aparut primele structuri de fier beton ....la culea din deal ... :)

se sapa intens in deal in trei locuri ...capatul spre mintia ...era si ceva miscre in zona fostei pesteri ...si in captul dinspre viaductul 1deal soimus 

se lucra la cuzineti si la ultimele detali la culeia viaduct 1 soimus ...de asemena era acrivitate sus pe viaduct ...si la culeia de jos se lucra la terasat zgura de furnal si se punea plasa pentru intarirea terasamentului...

a fotografiat si in zona nod soimus doua structuri noi ...si la cic am fost placut surprins ...ca se lucra sustinut ...

de asemenea se lucra si pe viaductul nod soimus  :D

rocklee

relocarile din zona viaduct branisca 


















Powered by API/PUM imgur uploader

rocklee

lucrari in debleul si la vaductul branisa...















Powered by API/PUM imgur uploader

rocklee


dangal

Quote from: perfidus on April 17, 2018, 05:18:46 PM
Se pare ca alunecarea activata de care se vorbeste (ca fiind lucrari prost efectuate) este in zona spatiilor de servicii de la Ohaba, la taluzul dinspre DN.
E o mare dezamagire acest lot. Aceasta companie e cu restante mari si la supratraversarile peste calea ferata. Lucreaza la parcarea cu alunecare de 2 ani.  E  pacat  sa vezi ca  ca umb ul a fost descalificat ca sa lase lucrarile acestui bisnitari de lucrari care subcontracteaza la preturi de nimic unor firma locale. Dpmdv solutia e rezilierea imediata si finalizarea in regie proprie.

Sent from my SM-T815 using Tapatalk