Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 17 Guests are viewing this topic.

alin_simeriaveche

Mulțumesc băieți pentru informații
Mă tot gândesc, va reuși UMB să termine lucrarea cu acești bani care îi mai are de luat?

dr4qul4

Dacă nu avem surprize.
Însă nu ar tb sa primească ceva în plus pt cimitir, peșteră și pt ecoduct? Sau la ei era trecut în Sf și licitat de la bun început?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

flashu74

Pentru pestera nu vad de ce? Poate ceva in plus de la relocarile de stalpi si conducte.

flashu74

Referitor la stabilitatea dealului cu lilieci. Din foto se vede in zona marcata sapatura de la calea ferata spre Brad. Aia e de zeci de ani si sta fara nici o consolidare.mie asa-mi pare.




Powered by API/PUM imgur uploader

adiarc

da...dar e o zgarietura...in comparatie cu ce face UMB...si eu imi doresc f.mult sa nu aiba surprize majore si sa poata inchide contractul 100%.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Lvs_tm

Daca doreau sa inchida contractul chiar credeti ca nu aveau motive suficiente sa o faca deja demult?!
Sau ii vedeati la treaba pana tarziu in Decembrie si devreme in Ianuarie?
Oamenii sunt seriosi si asumati.


istvan78

Parerea mea ramane ca UMB va termina lucrarea daca nu da faliment si daca statul ii lasa. Indiferent daca ies in pierdere cu proiectul. Zic asta pt. ca ii vad ca liciteaza in continuare pentru lucrari mari de drumuri, deci au intentia sa ramana "in business".
Iar LD4 e lucrare de palmares pt. firma, e lucrarea aia pe care o vor pune pe coperta brosurii de prezentare in urmatorii 10 ani! Doar daca prind vreun lot pe PiSi vor mai avea ceva comparabil de aratat, iar aia e departe...

Earthchild

Lasa ca si acum pot pune pe coperta A3 Gilau-Nadaselu si nu se fac de ras.

TibiV

Vor avea o coperta "bogata"... ;)

Nu stiu insa cat de bogat va fi contul de la banca... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Nu va mai amagiti. Daca nu le ies socotelile la capitolul bani, veti vedea si partea intunecata a UMB. Ca, de altfel, partea intunecata a oricarui constructor (vezi Aktor, de exemplu). Inteleg ca avem foarte multi fani UMB aici (si e normal sa fie asa la cum se misca), insa nu cred ca e sanatos sa vedem intr-un constructor salvarea autostrazilor (ca nu e cazul). Chiar credeti ca ii intereseaza sa aiba LD4 "la portofoliu"? Nu e prima autostrada pe care o fac.

Hai sa nu mai deviem de la subiect (care este A1, nu sfintenia UMB).

georgec

Poate ca a venit vremea sa avem si incredere in oameni si in firme. UMB a demonstrat seriozitate, profesionalism si bune intentii. Sa fim mai putin cinici.

slartibartfast

#38291


UMB la lucru la viaductul Șoimuș, sâmbătă la orele 14-15.

flashu74

Quote from: adiarc on February 21, 2018, 10:00:15 AM
da...dar e o zgarietura...in comparatie cu ce face UMB...si eu imi doresc f.mult sa nu aiba surprize majore si sa poata inchide contractul 100%.
E mai mica sapatura la calea ferata, dar de la fata locului se vede destul de bine si sunt locuri cu inatimea de 7-8 m la verticala fara inclinatie.

flashu74

Si pun cateva imagini de astazi de la deal.
Primele sunt de la viaduct1.










Powered by API/PUM imgur uploader