Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 10 Guests are viewing this topic.

iuli

https://www.youtube.com/watch?v=syFdoHz7Pr0

A1 de la Arad pana la Dumbrava si apoi pe DN68A la viteza 2x

De la 26:30 se iese de pe autostrada si se merge pe DN68A. De la 36:37 se intra pe serpentinele de la Cosava.

Pentru cine are rabdare poate vedea inregistrarea la viteza normala.

https://www.youtube.com/watch?v=yIpy6zuMXng]

In curand pun si Deva - Sibiu si retur.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

Incerc si eu sa respect legea cat se poate, desi am facut o depasire pe linie continua pe Cosevita. Mi-am dat seama abia cand ma uitam pe filmare.

Si daca tot ai pomenit de A1 pun si filmarea de pe Deva - Sibiu

https://www.youtube.com/watch?v=nFOvfItrrA4

Si viteza 2x

https://youtu.be/3nxopk8IXkg

In prima filmare la 54:21 aproximativ e zona refacuta.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

adiarc

Multumesc pt filmări.

Foarte utila si folositoare ideea de a lasa afișata denumirea localității pe toata perioada de parcurgere a acesteia....nu mai știam exact toate localitățile de pe parcurs.....la fel si indicativul drumului...pt cei care nu stiu exact limita între cele doua
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

lupualb

Pe A1 Sebes - Sibiu, in dreptul localitatii Miercurea unde circulatia este restrictionata la 80km/h, la un potet sunt doua denivelari foarte pronuntate. Cine nu respecta limita de viteza poate avea mari probleme privind directia. La inceputul lunii decembrie am trecut pe acolo de mai multe ori si denivelarea nu era asa pronuntata, insa acum diferenta este ca de la cer la pamant.

Lvs_tm

Confirm, am trecut si eu pe acolo, ieri ( aproximativ km 286, sper sa nu gresesc). Respectati limitarea de 80 km/h ca e nasol.

adiarc

Da....nu e de gluma....am subliniat si eu...e f.intemeiata limitarea....va mai potoli din vitejii care nu respecta nici o restricție
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

GDPR

Pe care din sensuri e trambulina?

iuli

Sincer eu nu am simtit nicio trambulina atat de grava. O poti indentifica pe una din filmarile mele si sa mentionezi la ce minut e?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

lupualb

#32439
In filmarea lui Iuli podetul cu probleme apare in minutul 48:44, directia Deva-Sibiu, mi-a luat ceva pana am gasit exact pozitia. In filmare denivelarea nu a fost marcata cu indicatoare de restrictia a vitezei. Pe pagina anterioara, colegul nostru ''mariansb'' a postat doua fotografii cu podetul si indicatoarele rutiere cu restrictia de viteza. In respectivul loc ai senzatia ca intrii untr-un sant, apoi faci un hop cu masina si intri intr-un alt sant, totul intr-o lungime de pana la un metru pe directia de mers. Simti si la 80km/h cum stomacul prinde aripi. Chiar si in filmare se poate observa cum masina a saltat putin.

panda_no 5

Am trecut pe 03.01 prin denivelare si se simte ca lumea chiar si cu o masina de teren.
Este pusa limitarea de viteza dar mi s-a parut ca e pozitionata cam in scurt , cam prea aproape de adancitura.
Problema nerespectarii limitarilor de viteza se datoreaza si faptului ca acestea raman citeodata cu lunile si dupa ce se remediaza problemele care au dus la impunerea restrictiei.Si din acest motiv nu sunt respectate.
Dupa remedieri ar trebui ca administratorul drumului sau cel care a remediat problema sa ridice panourle de restrictionare.

adiarc

Cand am semnalat problema ( sf.lui Noiembrie 2016 ),pe banda de urgentă era oprită si o masina cu nr SDN...măsurau,fotografiau....poate isi făceau si ei un album fost,ca de atunci nu S-a intamplat nimic....

Oricum eu pun alerta pe Waze de fiecare data cand trec
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

panda_no 5

Si inca un aspect extrem de periculos pe care l-am sesizat.
Dupa ce TIR-urile au stationat cite zile, pe "plafonul" remorcilor s-au format straturi consistente de gheata, gheata care in curbe sau denivelari se transformau in proiectile extrem de periculoase.
In fata mea pe A1 la o tasare inainte de un podet au sarit de pe un tir bucati de gheata de la citeva zeci de grame la 2-3 kg bucata.
Numai printr-un noroc chior masina din fata mea a ramas neatinsa.
Bucati similare erau presarate pe tot tronsonul dintre Deva si Sibiu.
Inclusiv o vulpe.

Ionut

Mi-a scapat doar mie treaba asta? Vad ca exista pe siteul CNAIR un Raport de Inceput si un Raport de Progres 1 pentru Sibiu-Pitesti.

Uitati-va si voi poate gasiti ceva interesant.

yetiman

#32444
Cred ca ti-a scapat tie.  :D
Pe vechiul site sunt si rapoartele de progres 2 si 3.

Raport de Progres Nr. 2

Raport de Progres Nr. 3
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu