News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

7 Members and 57 Guests are viewing this topic.

Quest

#32250
Quote from: ovicor on December 18, 2016, 04:09:52 PM
   Priviti filmarea de la min. 2:22- 3:20. Din sensul giratoriu est vine o bascula. Acesta ar trebui sa fie, in opinia mea, traseul pe care ar trebui sa patrunda pe autostrada autovehiculele, spre a se reduce la maximum conflictele de trafic .

Si eu sint ptr aducerea intregului trafic de urcare / coborire la Margina in giratoriul de est. Poate la primavara.

Pe de alta parte, din cite aud din statisticile de trafic in zona, 80% din timp cele 2 fluxuri ce apar in configuratia normala in giratoriul de est (cind se utilizeaza si cel de vest), nu se deranjeaza unul pe celalalt. De altfel, am observat in repetate rinduri ca DN68A se aglomereaza in 2 virfuri, dimineata si mai ales seara, peste zi traficul e rezonabil. La virfuri de trafic, probabil ca se va face coada la coborirea de pe A, caci acestia vor trebui sa dea prioritate celor deja aflati in giratoriu, care vin dinspre Deva.

Late edit: mi-am corectat opinia, in mod evident giratoriul de est propus de Ovicor e solutia corecta ptr separarea completa a celor 2 fluxuri, nu cel de vest, ptr ca schimbarea de sens (traiectoria basculei de la 3:16) are loc pe o raza de curbura mai generoasa decit in varianta utilizarii exclusive a giratoriului de vest. Din fericire acolo A nu are nici canal longitudinal de ape pluviale, asadar traficul pe traseul pe care il urmeaza bascula in imagine se face usor.
Common sense will get you far !

mishu77

Cam liniste pe forum.... Sa mai avansat vreun termen?

Quest

^ Eu mi-am spus deja optiunea :) Vineri 23.12. Dar aud c-ar fi totusi joi. Sa mai treaca si ziua de azi sa vedem cum stam.
Common sense will get you far !

adiarc

Exista și posibilitatea serioasa sa nu se mai deschidă pana la sfârșitul anului .... ...Vom vedea în zilele următoare
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Quest

Bucata de 15km e gata, dar nu se poate face predarea catre Beneficiar din cauza discontinuitatii de nume dintre fostul beneficiar CNADNR vs cel actual CNAIR.
Mie mi se pare de bun simt ca iesirea din acest impas birocratic trebuie sa se faca incit actul de predare-primire al lucrarii sa mentioneze HG prin care Guvernul a generat 2 companii continuatoare ale fostei CNADNR, Beneficiarul actual fiind CNAIR.
Common sense will get you far !

GDPR

Cum stam cu taluzarile, santurile pereate si cu gardul de protectie, sunt gata si ele? Daca nu, ar fi de inteles reticenta membrilor comisiei de receptie de a semna PVRTL-ul.

Eurocopter

Quote from: Quest on December 20, 2016, 04:05:48 PM
Bucata de 15km e gata, dar nu se poate face predarea catre Beneficiar din cauza discontinuitatii de nume dintre fostul beneficiar CNADNR vs cel actual CNAIR.
Mie mi se pare de bun simt ca iesirea din acest impas birocratic trebuie sa se faca incit actul de predare-primire al lucrarii sa mentioneze HG prin care Guvernul a generat 2 companii continuatoare ale fostei CNADNR, Beneficiarul actual fiind CNAIR.
Nu este asta motivul, si nu e clar inca daca se deschide sau nu. Aflam azi cel tarziu maine.

Dominik

E bn ca se lucreaza in continuare zilnic....intr-un final o sa se deschida.....
You're in Steelers Country

bogdix

^
Aveți răbdare puțin. Există o grămadă de intoxicări în mass-media pe acest subiect. Sunt multe informații eronate, aruncate în spațiul public cu diverse interese, scopul principal fiind dezinformarea publicului și orientarea lui către o anumită opinie.

Comunicatul CNAiR (care se lasă destul de mult așteptat) va trebui să clarifice situația.

GDPR

S-ar putea ca Rocklee sa aiba dreptate si Salini sa vrea ceva  in schimbul deschiderii.

florin74

Sau poate CNAIR nu stie ce vrea de la Salini...

dorum

#32261
TL2 a fost la mustata rau de tot... vedem anu asta...

rocklee

din ce se stie...lucrarile sunt finalizate ...sau mai este de lucru ...
:o ???

Germany

Vis-a-vis de deschidere....."LINISTEA ÎNAINTE DE FURTUNÄ" :)

Nu avem nici o noutate? :D

Eurocopter

Sansele la deschidere inainte de Craciun au devenit infime din pacate. Vedeti pozitia API de pe Facebook.