News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 54 Guests are viewing this topic.

cristi5

1) astea-s punctele critice de care stiu eu (click pe balonul rosu pt detalii). Unele sunt foarte grele din cate inteleg. O cauza cred ca e SFul, care daca inteleg bine a fost facut din birou...

http://proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html#map=12/45.914/22.826/0

Exista o speranta pe surse ca va iesi AC luna asta (pe LD3 inclusiv Holdea, si LD4)

Cosminescu


pbh

Nu pot fi optimist cu termenele de finalizare tronson. Estimez 18-24 luni pentru terminare SF, caiet sarcini, licitatie, contestatii, AM, AC, semnare contract.  2-6 luni pt. organizarea de santier (aducerea si plasarea pe pozitie a monstrului pt. forare si in final minim 24 luni pentru finalizare proiect. Total 48 luni minim 60 maxim . Avem mai multe sanse sa ajungem la Sibiu pe autostrada continua pe A3 - max 3 ani

alexandru_m

#31518
^^

Multumesc frumos amandurora.

Tatal logodnicei este topograf, iar cand i'am povestit despre obstacolele de pe lotul acesta si stalpii de pe Sebes-Turda a ras putin. Studiile acelea au fost cu siguranta facute din birou, de pe orto-foto-planuri sau cum se numesc, si nici acelea studiate prea bine :)

tonică

am eu un exemplu de dat ca reper pentru tuneluri...aista de prin drumul taberei...si asta tot cu 3 ani prognozat..:))

dr4qul4

Vezi ca la M5 tunelul a fost terminat la timp. Acolo statiile sunt buba.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

#31521
Nu comparati tunelurile facute in oras cu tunelurile din munti. Plus ca la M5 s-a lucrat cu TBM, cu totul alta tehnologie ca pe Lugoj-Deva.

bogdix

@pbh + alţii

Am mai spus că proiectul tunelurilor de pe LD, lotul 2, prevede execuţia lor prin metoda ADECO RS.
Vă rog informaţi-vă de pe internet cu privire la ce înseamnă această metodă şi nu mai poluaţi forumul cu teorii despre forat cu "monstrul de forare".

GDPR


gruiarew

#31524
Coșava - Sibiu de ieri dimineață.



+ Pasajul Margina Duminica seara:



LE: Pentru cei ce m-au întrebat pe privat, scuze nu vă pot răspunde "You are not allowed to send personal messages." :)
Camera: G50 Novatek 96650 H.264 Full HD din China.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

drrond7

Carpe Diem!

dumbravaandrei

Luni se va face conferinta de presa la MT unde se va prezenta proiectul PiSi (Sau cel putin rezultatul studiului de fezabilitate).
Declaratie facuta in emisiunea de la TVR, v-a pus rocklee link-ul in Parcare :)

NGC

Nu stiu cati dintre voi cititi topicul de discutii juridice, asa ca scriu aici, pentru ca va avea impact direct si pentru A1.

http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=455.msg138184#msg138184

QuoteMăsuri de simplificare a mecanismelor de finanțare pentru proiectele de infrastructură de transport

Cititi cu atentie si veti avea cateva revelatii. ;)

yetiman

#31528
Datele din raportul din noiembrie al CNAIR:



,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

rocklee

cam exagerat acest 70% pe lotul 3 L&d... >:(