News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 46 Guests are viewing this topic.

rocklee

#30180
sunt intru totul de acord cu dumbravaandrei....cand vor se poate  :) ....numai cand nu vrei nu se poate ... >:(

Germany

La GROAPÄ se fac progrese, nu glumä !! :) Sunt chiar pläcut surprins si precis nu sunt singurul....

Acum mä gândesc cä avem cu totzii aceeasi PROBLEMÄ/ÎNTREBARE.... si anume : "Dacä la groapä se poate lucra la turatzie maximä, în alte pärtzi DE CE NU se poate" ?? Sau nu se vrea ?? Mä refer evident în locurile unde existä deja AC etc.

De muncä încä n-a murit nimeni.... :) Sporurile plätite cätre muncitori, fie ele sporuri de weekend, fie sporuri de noapte.... nu cred cä este o tragedie financiarä.

dr4qul4

Groapa are 200m si se face doar terasament. Nu include vreo structura (desi e adevarat ca e un supre-terasament). Si totusi, vor lucra peste 2 luni la ea. + cateva pentru obtinerea autorizatiilor.

La un lot de 20 km ar trebui sa le ia 200 de luni daca ar lucra cu acelasi numar de utilaje. Doar constructia, fara avize si mai ales...fara structuri!

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

phb2


Very well this transparency since the beginning of the repair works. A big progress.
Let's hope it goes on.


Germany

#30185
Am citit si eu acum articolul....nu stiu cât de serioasä este sursa, dar....este extrem de îndräzneatzä declaratia cu LOTUL 3 & 4 DESCHISE ÎN IULIE 2017.

Ceea ce IAR am observat, se vorbeste de cei 15 km din Lotul 2....Dumbrava - Margina si IAR a afirmat domnul Homor, cä, cei 15 km sunt 95 % gata....sä vedem ce surprize ne aduce "Moshu" iar în ajun de Cräciun ;)

adi

Deja articolele de genul acesta sunt expirate, pardon de exprimare! Dar 90% din articole au ca "muza" acest forum...

restul,e can-can.

mishu77

Sincer lotul 3 intre cele 2 noduri este perfect posibil pana in iulie 2017 poate chiar mai repede, dar Holdea - Ilia si Ilia - Soimus in nici un caz. Stim toti despre ce este vorba mai ales la Soimus. Din acel articol doar Traian Vuia - Margina este perfect posibil. Restul sunt doar declaratii de presa. Hai poate cu un maxim de efort si Grind - Ilia. E posibil si Holdea - Ilia in iulie 2017 dar fara descarcarea de la Holdea portiune care nu ne ajuta cu nimic.

Quest

^ Mishule descarcarea de la Holdea nu ajuta ?! Pai ea e crucial de importanta ptr ca tronsonul Holdea - Grind sa fie dat in trafic. Fara ea nu poti intra pe A1 la Holdea, ci doar la Grind, adica dupa 10 km.

Common sense will get you far !

mishu77

Vroiam sa zic ca este posibila finalizarea Holdea - Ilia in faza in care este acum aprobat proiectul, insa nu cred ca se poate realiza descarcarea de la Holdea pana in iulie 2017 si atunci portiunea Holdea - Grind este inutilizabila.

cristi5

Quote from: mishu77 on September 13, 2016, 10:02:00 PM
insa nu cred ca se poate realiza descarcarea de la Holdea pana in iulie 2017 si atunci portiunea Holdea - Grind este inutilizabila.

Din cate inteleg din poze, filmari si situatia proiectelor publicata de CNADNR, portiunea Holdea-Grind, in special Holdea-Ohaba nu doar ca va fi inutilizabila, pur si simplu nu va fi gata... Este in urma fata de restul lotului, din motive de exproprieri suplimentare, AC, AM...

Descarcarea e un punct critic ca oricare altul, poate sa fie rezolvata inaintea celorlalte puncte critice din zona, sau dupa...

Am discutat mai demult o iesire pe la spatiul de servicii Ohaba si multi colegi care fotografiaza acolo remarca ce aproape e DNul de A. Dar pt cateva luni diferenta probabil nu merita efortul / discutia.



TibiV

Quote from: cristi5 on September 13, 2016, 11:12:39 PM
Descarcarea e un punct critic ca oricare altul, poate sa fie rezolvata inaintea celorlalte puncte critice din zona, sau dupa...
....
Dar pt cateva luni diferenta probabil nu merita efortul / discutia.

Corect, de bun simt....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

gruiarew

#30192
Salut,

Mai vin cu niște poze din zona Holdea - Ohaba. Am încercat să surprind diferențele de teren. Cât de bine am putut, vă las pe voi să decideți. Plouase și era cam avevois terenul pentru adidași :)







'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

gruiarew

'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

gruiarew

'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis