Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 12 Guests are viewing this topic.

cristi5

#29910
O intrebare: In afara de lilieci si halda de cenusa, ce mai e critic acolo? Sau e de ajuns? :) merci

Stiu ca CNADNR publica niste rapoarte dar nu le-am gasit si sunt deja cam vechi.

PS. Cred si eu ca se confunda tot mai mult transparenta decizionala cu transparenta obiectivului camerei foto.

rocklee

se lauda cu ce face constructorul nu ce fac ei ...sa ne arate AC-urile si ce mai scot la licitatie ...nu sa arate ce fac  alti ... >:(

NGC

Quote from: cristi5 on August 26, 2016, 01:47:16 PM
PS. Cred si eu ca se confunda tot mai mult transparenta decizionala cu transparenta obiectivului camerei foto.

"Confunda" in sensul ca "nu am putut identifica informatiile solicitate"? ;)
Adica se "confunda" intentionat sau neintentionat?

NGC

Quote from: cristi5 on August 26, 2016, 01:47:16 PM
Stiu ca CNADNR publica niste rapoarte dar nu le-am gasit si sunt deja cam vechi.

Ce rapoarte cauti? Stadiul proiectelor este acum aici.

ciprebbe

#29914
Stiam ca am filmat in detaliu drenul din santuri dar nu gaseam filmarea.
Azi la descarcarea celor de pe A3 am gasit si "bucata lipsa". O urc aici needitata si banuiesc ca acum intelege toata lumea ce fac acolo (estimativ drenul e undeva la -14 -15m fata de cota asfaltului)

http://www.youtube.com/v/KYTy2SGbuyA

link:  https://youtu.be/KYTy2SGbuyA
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

IlisescuV

Ieri dupa masa am mai avut un drum spre Deva din TM si am zis ca ma opresc sa mai fac poze la Grind. Nu am mai avut la ce ca s-a terminat montatul grinzilor peste pasajul CF si macaraua era aproape demontata.

Silviu

De ce la partea amonte ii scos cablu de dren afara?

dr4qul4

Ca sa se scurga apa. Fizica.
Drenul este foarte lung si fara aerisire apa nu se poate scurge.
Ia un pai, umplel cu apa si inchide-l la capatul de sus. Va retine apa. Ia degetul de deasupra si apa dispare.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

IlisescuV

Despre portiunea cu tunele de pe Lugoj-Devaa nu se mai aude nimic?
Nici macar un inceput de licitatie?
Trecand prin zona am vazut ca intre Marginea si Holdea au tot reparat la drum + la trecerea peste calea ferata de la Marginea s-au pus pavaje noi intre linii. Ma gandesc ca se pregatesc de o perioada lunga in care nu o sa fie autostrada.
Traficul de pe Arad-Deva se muta incet incet pe Timisoara-Lugoj-Deva. Dupa ce o sa se mai deschida ceva bucati de autostrada o sa se mute de tot iar pe Marginea-Cosevita-Holdea o sa fie dezastru. Acum la ora de varf se merge in coloana cu 30-40 la ora sau mai incet, depinzand doar de cat de incet e tirul din fata.
Daca toti soferii ar respecta regulile nu ar fi asa mare problema dar la noi sunt prea multi bizoni care depasesc ca cretinii de parca alea 2-3 minute castigate o sa le aduca vreun premiu.

Germany

Am trecut si eu la fel prin zonä, vineri dimineata (ca. 9-10 h), am fost surprins pläcut :) nu era trafic mai deloc! Am väzut mai multe basculante decât masini mici sau TIR-uri.

Quest

^ @ Germany, traficul pe DN68A e solid de tot. Am trecut simbata catre Deva iar la trecerea la nivel cu CF de la Ohaba era o coloana de aprox 1,5 km (preponderent automobile) dinspre Deva.
Astazi am trecut inapoi catre Timisoara, tot asa mult trafic, vinzatoarele de la Petrom Faget erau exasperate de cita afluenta de public exista, de abia asteapta sa-si traga sufletul dupa deschiderea tronsonului Dumbrava-Margina :)
Common sense will get you far !

Germany

@Quest, eu nu am negat cä nu e trafic. Am spus doar cä, am fost surprins si am avut norocul sä nu prind trafic vineri dimineata (9-10h).
În schimb, cu o zi înainte, joi, am prins vreo 4 ore de ambuteiaj pe DN, între Cunta - Säliste :( Nu se misca nimic!!!
Apropo, ce se aude de tronsonul Dumbrava - Margina ? Parcä nu erau deacord de la Salini sä dea drumu tronsonului partial, ci doar tot odatä....dar asta nu se poate atâta timp cât nu avem tunelul gata.
Dacä se deschide tronsonul....sä nu rämânä färä job vânzätoarele de la Petrom Fäget ;)

mishu77

#29922
Duminica dupa masa am trecut si eu pe sensul Deva - Traian Vuia. La Ohaba sa format coada la trecerea CF dar totusi am trecut destul de repede. In rest sa mers destul de bine si datorita faptului ca nu au fost TIR-uri la aceea ora. De lucrat nu se lucra pe nicaieri. Pe breteaua de descarcare a traficului dinspre margina au aparut buruieni :( Ce se mai intampla pe acolo? Nici intre CF si DN68A (intre cele doua pasaje) nu se misca nimic la umpluturi.

Cumva e normal acest trafic in acesta perioada, "italieni", "spanioli" si alti concetateni care locuiesc in alte tari au cam terminat concediile si se intorc "acasa". Imi aduc aminte ca anul trecut am mers prin 22 august in Solvenia si pana la Budapesta toate, dar absolut toate parcarile de pe autostrada erau supra aglomerate. Banuiesc ca si acum e acelasi lucru.

@Germany Petromul de la Faget cred ca a fost gandit pentru un alt timp de trafic nu cel generat de autostrada ca de altfel si cel de la Dobra, dupa ce nu o sa mai fie trafic o sa revina la normal traficul in aceea statie.


rocklee

pana nu se deschid si tunelele tot asa o fi traficu in zona   >:(